MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: bezkonkurenčné 4K zatiaľ bez výhod

Rozlíšenie displeja s hodnotami 2160 x 3840 pixelov a hustotou 804 PPI je dnes jednoducho bez konkurencie. Má však skutočne zmysel? Vo väčšine prípadov nie, a je si toho vedomý aj výrobca. Ten vyššie rozlíšenie zapína len v niektorých multimediálnych aplikáciach, pri bežných činnostiach pracuje Xperia Z5 Premium s Full HD rozlíšením. 4K zapína iba v prípade, ak sa bude na displeji zobrazovať kompatibilný obsah vo vysokom rozlíšení alebo pri práci s virtuálnou realitou. Práve pre tú má takto vysoké rozlíšenie jediný skutočný význam. Vďaka jemnému rastru totižto po vložení do VR okuliarov neuvidíte skoro žiadnu pixelizáciu ako v prípade zobrazovacích panelov s nižším rozlíšením. Tu však reálne využitie končí. Rozdiel medzi Full HD a 4K totižto aj pri prepínaní medzi jednotlivými režimami takmer nepostrehnete. 4K displej je teda skôr marketingovým údajom, ktorý vyzerá dobre na papieri, ale v praxi nemá zatiaľ veľké uplatnenie. Do budúcnosti však máte smartfón pripravený aj na 4K rozlíšenie.

Sony_Xperia_Z5_Premium_recenzia-10

IPS displej ale inak svojimi kvalitami patrí medzi skutočnú špičku. Má výborné farby, pozorovacie uhly, kontrast, vernú bielu a dobrú čiernu. Pochváliť treba aj čitateľnosť na priamom slnku, či dobre fungujúce automatické podsvietenie. Obraz Sony navyše vylepšuje aj technológiami ako X-Reality for mobile, ktorá dodatočným spracovaním obrazu napomáha vylepšovať fotografie alebo videá. Ich otvorením, napríklad v albume, sa upravia farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa šum. Na displeji tak fotografie a videá môžu vyzerať lepšie ako v skutočnosti. Nastavenia umožňujú tiež manuálnu zmenu vyváženia bielej farby a zapnutie režimu rukavice, ktorý umožní ovládať telefón aj v rukaviciach.

Výkon

Xperia Z5 Premium má čo do výkonu veľa spoločného so svojimi menšími súrodencami. Aj ona totižto obsahuje výkonný Snapdragon 810 a 3 GB RAM, ktoré sa vo väčšine high-end smartfónov stali už štandardom. Táto dvojka aj dnes poskytuje dostatok výkonu s rezervou, vďaka čomu bude zvládať všetky bežné úkony bez akýchkoľvek problémov. Samozrejmosťou je podpora natáčania a prehrávania 4K videa, ako aj rýchly a plynulý operačný systém, či prehliadanie webových stránok. Spokojní sme boli aj s prácou s niekoľkými aplikáciami súčasne, kedy je prepínanie medzi nimi rýchle a bezproblémové. Vyrovná sa akémukoľvek high-end smartfónu. No a bez obmedzení si zahráte aj graficky náročné hry. Vysoký výkon dokazujú benchmarky AnTuTu, GeekBench a 3D Mark. V AnTuTu sme namerali 75 751 bodov,  v Geekbenchi 3700 a v 3D Marku (Ice Storm Unlimited) výborných 26 056 bodov.

Počas testovania sme pri bežnom používaní nepostrehli žiadne výraznejšie prehrievanie. Samozrejme, ak budete mobil používať intenzívnejšie na hranie hier alebo navigovanie, teplota zariadenia sa bude zvyšovať. Jednou z najnáročnejších činností je v súčasnosti aj natáčanie 4K videa, s ktorým malo Sony problémy aj v predchádzajúcich generáciách zariadenia. Konkrétne s jeho prehrievaním, ktoré sa pri 4K videu prejavovalo až tak, že sa natáčanie muselo automaticky vypnúť. Sony dokonca na to upozorňuje už pri prvom spustení 4K režimu. Inak tomu nie je ani pri Premium variante smartfónu. V bežných izbových teplotách však natáčanie 4K bežalo bez vypnutia aj 15 minút. Neskôr však už došlo k prehriatiu a vypnutiu fotoaparátu.

Interná pamäť s kapacitou 32 GB je rozšíriteľná o pamäťové karty s kapacitou do 200 GB. Systém v prípade Xperie Z5 Premium zaberá až 9,5 GB, kvôli čomu má používateľ k dispozícii len niečo cez 20 GB úložného priestoru. Ten sa dokáže veľmi rýchlo zaplniť najmä v prípade, že budete natáčať videá vo vyššom 4K rozlíšení. V Sony Xperia Z5 Premium môžete ale využiť aj možnosť rozšírenia pamäte o externé USB flash disky alebo iné pamäťové médiá, ktoré pripojíte cez microUSB port zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

3.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+