MojAndroid

Ako by mali vyzerať HTC One 2 a Samsung Galaxy S5 podľa našich očakávaní už viete. Spravili by sme však veľkú chybu, keby sme z cyklu článkov “Očakávania redaktora MojAndroid.sk” vynechali japonské Sony a ich pripravované zariadenie Sony Xperia Z2, o ktorom sa píše v rovnakom množstve s neustále narastajúcou frekvenciou noviniek, dohadov a špekulácií. Prečítajte si, ako si predstavujeme ďalšiu generáciu tohto odolného zariadenia v našej redakcii.

Náš tip
HTC One 2: Očakávania redaktora MojAndroid.sk
Náš tip
Samsung Galaxy S5: Očakávania redaktora MojAndroid.sk

Sony Xperia Z2

Konštrukcia a displej – odolný, no menší

Sony je jedným z mála výrobcov, ktorého zariadenia podliehajú certifikátom odolnosti voči vode a prachu. Inak to nebude ani pri Xperii Z2, ktorá ponúkne jednoznačne odolnosť voči nepriaznivým vplyvom prostredia. Očakávame opäť certfikát IP57 a vyšší, pri ktorom bude možné zariadenie ponoriť pod vodu aspoň na pol hodinu. Od odolnosti sa potom budú odvíjať aj ďalšie prvky konštrukcie a podľa nás prinesie Sony opäť odolné sloty a slúchadlá, pričom by sme sa radi dočkali kvalitnejšieho a odolnejšieho krytu pre microUSB kábel. Audio jack zostane, dúfajme, otvorený.

Sony-Xperia-Z2-concept-by-Jermaine-Smit

Konštrukcia by okrem odolnosti mala priniesť aj menšie rozmery, miesta pod a nad displejom ponúka Sony predsa len viac ako je nutné. Určite by sme vymenili 20 Mpix fotoaparát za menší, napríklad 13 Mpix ekvivalent, ktorý by zaberal menej miesta a rozhodne očakávame, že konštrukcia ponúkne ušľachtilé materiály – teda hliník a odolné sklo. To na displeji by sme najradšej vymenili za úplne nový typ, pretože škrabancom sa aj tak nedokáže vyhnúť. Najnovšia generácia skla od spoločnosti Corning by potešila určite nielen nás.

Xperia Z2_2

Uniknutá fotografia údajnej Xperie Z2.

Displej by mal ponúknuť uhlopriečku 5 alebo 5,2 palca, čo je ešte pre ruku bežného používateľa pohodlný rozmer. Namiesto plánovaného vyššieho rozlíšenia Quad HD by sme však skôr prijali novú technológiu s lepšou čitateľnosťou na priamom slnku a krajšími farbami. Vylepšená verzia Triluminos displeja nebude určite na škodu. Veľmi by nás potešilo, keby sme nový displej mohli ovládať aj v rukaviciach, nakoľko vďaka jeho odolnosti voči vlhkosti ho plánujeme používať aj za silnejšieho sneženia, kedy sa nám rukavice z rúk dole jednoducho nechce dávať. A tlačidlá, tie by mohli byť konečne pod displejom, prípadne aspoň menšie, aby nezaberali toľko miesta na displeji, kde si chceme prezerať fotografie a videá vo vysokom rozlíšení.

Xperia Z2_3

Kvalitu by si mohli vylepšiť aj zabudované reproduktory. Hoci budú odolné voči vode a prachu, a zrejme ich bude chrániť aj špeciálna mriežka, mohli by ponúknuť hlasnejší a kvalitnejší prejav, ktorý by sme ocenili najmä pri prezeraní filmov a videí. Keď Sony dokáže dať kvalitné reproduktory do svojich slúchadiel a televízorov, veríme, že sa mu to poradí aj pri novom smartfóne, ktorý má byť ich vlajkovou loďou. A jeden malý detail na záver – chceme staré tlačidlo vypínania. To je umiestnené na výbornom mieste a svojim spracovaním vyniká medzi všetkými mobilnými zariadeniami. Prosím, neberte nám ho, my sme si naň už strašne zvykli :-)

Výkon a pamäť – stačí 2 GB RAM, väčšia interná pamäť a microSD karty

Ak sa chce Sony vyrovnať konkurentom, bude musieť inovovať aj v oblasti výkonu. Očakávame preto použite nového procesora Snapdragon 805 a prítomnosť 2 GB RAM, ktoré by nám na najbližší rok či dva určite stačili. Samozrejmosťou je pre nás prítomnosť pamäťových kariet, ktoré by mohli doplniť internú pamäť o veľkosti 16, 32 a prípadne aj 64 GB. Zaujímavým by však bolo určite aj také riešenie, ktoré by ponúkalo iba kapacitu vnútornej pamäte (32,64 alebo 128 GB) s tým, že by nebol dostupný slot na pamäťové karty, čo by umožňovalo eliminovať jeden slot s krytkou na obvode zariadenia.

Fotoaparát – nová optika s lepším snímačom?

Po 20,7 Mpix fotoaparáte G Lens v smartfónoch Sony Xperia Z1 a Sony Xperia Z1 Compact by sme prijali skôr alternatívu s menším počtom megapixlov a vyššou kvalitou. Pokojne postačí 13 Mpix rozlíšenie, pričom fotoaparát bude ponúkať optickú stabilizáciu a nový druh optiky a snímača, ktorý bude oproti starším verziám väčší a citlivejší na svetlo. Však na čo nám je 21 Mpix, keď môžeme v Superior Auto móde fotiť len v rozlíšení 8 Mpix? S lepšou optikou so stabilizáciou by sa zvýšila nielen kvalita fotografií cez deň, ale aj v noci, kde majú Xperia smartfóny ešte stále svoje nedostatky. A to nehovoríme o videu, ktoré si medzi používateľmi získava neustále vyššiu popularitu.

Sony-Xperia-Z2-concept

Ďalší výplod fantázie jedného z fanúšikov Sony.

Čo sa blesku týka, ten by mohol ponúknuť aspoň dve silnejšie LED diódy, ktoré by sa efektívne dali využiť pri fotografovaní objektov vzdialených do 5 metrov. Určite by nás však potešil aj xenón, ktorý zatiaľ neponúka žiadny Android. Pre náročnejších používateľov by sme privítali aj manuálny mód s možnosťou nastavenia uzávierky, clony, či ISO, čím by sa úroveň mobilného fotografovania mohla posunúť opäť o stupienok vyššie.

Operačný systém – viac Sony aplikácií

Android 4.4 KitKat by v tomto zariadení mohol byť doplnený o novú nadstavbu Timescape, v ktorej by sme privítali viac Sony aplikácií a hier. Tituly, ktoré pre svoje Android zariadenia vyvíja Sony, sú veľmi kvalitné a rozhodne by nás potešila napríklad pokročilejšia aplikácia fotoaparátu, nové poznámky, kalendár alebo aplikácia kontaktov. K nim by sme pribalili aj niekoľko herných titulov, ktoré Sony ponúka v Obchode Play zadarmo, aby každý videl, že v Sony majú aj šikovných grafikov a vývojárov hier.

sony-xperia-z2-26 sony-xperia-z2-25 sony-xperia-z2-22

Bude takto vyzerať nový Timescape?

Samozrejmosťou je ponechanie jednoduchosti a intuitívnosti prostredia. Tak ako pri konkurenčných zariadeniach, aj v Sony Xperia Z2 by sme privítali pokročilejšie notifikácie a novú lištu s rýchlymi skratkami. Tie by už konečne nemuseli ukazovať zbytočné hlášky o vypínaní mobilných dát (neviem, či som jediný, komu to vadí) a rozhodne by nás potešilo aj nové menu s aplikáciami alias appdrawer, ktoré by mohlo ponúkať možnosť pre zmenu mriežky s ikonami, priehľadnosť pozadia či prácu s priečinkami a záložkami.

Batéria – hlavne vyššia výdrž

Neprekvapí nás, ak Sony Xperia Z2 ponúkne zabudovanú batériu – pre jej vodeodolnosť je to priam nutnosťou. No určite by sme chceli od novej batérie väčšiu výdrž na jedno nabitie. Je nám jedno, ako to Sony urobí, či zvýši kapacitu alebo prinesie novú technológiu, jednoducho chceme, aby náš nový smartfón vydržal na batériu aspoň 1 a pol dňa plnohodnotného používania s neustále zapnutými dátami, niekoľkými stovkami prevolaných minút a hodinami na internete. To sú totižto naše denné aktivity, ktoré chcem zvládnuť mimo domu, bez nabíjačky.

sony

Zhrnutie – Sony Xperia Z2 ako si ho predstavuje redakcia MojAndroid.sk

  • menšie telo s 5-5,2″ HD displejom, ktorý ponúkne vyššiu čitateľnosť a vernejšie podanie farieb,
  • vode a prachu odolná konštrukcia
  • procesor Snapdragon 805, 2GB RAM, 16 – 64 GB vnútornej pamäte a slot na microSD,
  • Android 4.4 KitKat s novou generáciou prostredia Timescape, viac Sony aplikácií,
  • 13 Mpix fotoaparát s novou optikou, stabilizáciou a väčším snímačom, plne manuálny mód fotoaparátu,
  • batéria s väčšou výdržou na jedno nabitie, aspoň 2800 mAh.

Ako si Sony Xperia Z2 predstavujete vy?

Zaujíma nás, aký máte názor a požiadavky na novú vlajkovú loď spoločnosti Sony vy. Ako si predstavujete Sony Xperia Z2? Stotožňujete sa s našimi názormi alebo si ho predstavujete úplne inak? Napíšte nám váš názor v diskusii pod článkom a podeľte sa s nami a ostatnými diskutujúcimi o váš pohľad na toto pripravované zariadenie.

28.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+