MojAndroid

Vlajkový model pre rok 2018 predstavila aj spoločnosť Sony. Je ním Sony Xperia XZ2, ktorej nechýba nadupaná výbava, výkonný procesor, stereo reproduktory, kvalitný fotoaparát a displej s pomerom strán 18:9.

Konštrukcia a dizajn: hrubý a ťažký

Sony po dlhom čase pristúpilo k razantnejšej zmene dizajnu. Natiahol sa displej, čítačka odtlačkov prstov sa presunula na zadnú stranu a zmizol 3,5 mm jack. Xperia XZ2 je robustné zariadenie, v ruke je jej 196 gramov naozaj cítiť. Prispieva k tomu aj nadštandardná hrúbka až 11 mm. Na druhej strane, vyššia hmotnosť a hrúbka dávajú pocit vyššej kvality spracovania. Rám novinky je kovový, prednú a zadnú časť tvorí sklo. Nami testovaný biely variant je menej náchylný na odtlačky prstov, takže ak sa vám nechce telefón stále čistiť, odporúčame práve toto farebné prevedenie. Telefón je veľmi šmykľavý, šmýka sa z akéhokoľvek povrchu. Potenciálny majiteľ by mal určite zvážiť kúpu nejakého puzdra, alebo dávať na telefón veľký pozor a ukladať ho len na rovné povrchy.

Na prednej strane sa nachádza veľký, 5,7″ displej s pomerom strán 18:9, nad a pod ním si našli miesto stereo reproduktory. Horná strana ukrýva šuflík slúžiaci na vyberanie SIM kariet. Druhý slot na SIM kartu je zdieľaný, takže ho môžete využiť aj na vloženie pamäťovej karty Micro SD. Šuflík je možné vybrať aj rukou, nepotrebujete na to žiadny špeciálny nástroj. Ako sme už u Sony zvyknutí, keď vymeníte SIM kartu, telefón sa automaticky reštartuje.

Pravá strana zariadenia ukrýva klasické tlačidlo na zapnutie a vypnutie displeja, ktoré je ale na môj vkus umiestnené príliš nízko. Zo začiatku som mal problém si na naň zvyknúť, no časom je to už lepšie, ale aj tak nie je jeho umiestnenie ideálne.

V hornej časti pravej strany je ukryté dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti, spodná časť zase ukrýva spúšť fotoaparátu. Sony je asi posledný výrobca, ktorý hardvérovú spúšť fotoaparátu ešte využíva a mne sa to veľmi páči. Všetky tlačidlá majú primeraný zdvih aj odozvu a s ich stláčaním som nemal žiadny problém.

Na spodnej strane sa nachádza USB-C konektor, 3,5 mm jack by sme tu hľadali márne. Zadná strana ukrýva fotoaparát a čítačku odtlačkov prstov. Tu narážame na jeden problém. Čítačka je proste veľmi nízko, ideálne by bolo jej umiestnenie presne tam, kde je fotoaparát. Pochváliť ju musím za rýchlu odozvu a presnosť. Len škoda toho umiestnenia.

Novinka  je vodeodolná, obsahuje certifikáciu ip68, takže by bez ujmy mala vydržať pod vodou v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+