MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Veľmi dobrý, ale stále sa len doťahuje na špičku

Fotografie zvládne novinka vytvárať v maximálnom rozlíšení 19 Mpix pri pomere strán 4:3. Ak plánujete fotografovať v pomere strán 16:9, rozlíšenie sa zníži na 17 Mpix. Xperia XZ2 ponúka aj rozlíšenie 12 Mpix v pomere strán 16:9 aj 4:3. Svetelnosť objektívu je f/2.0. TOP modely konkurenčných značiek ponúkajú svetelnosť až f/1.6, Samsung Galaxy S9 dokonca f/1.5. Slabšia svetelnosť sa prejavila hlavne na fotografiách v noci a za nižších svetelných podmienok, kde novinka nie je schopná zachytiť dostatočné množstvo svetla a fotografie nevyzerajú tak dobre ako u konkurencie, aj keď v porovnaní so staršími modelmi Sony sú oveľa lepšie.

Oceňujem dvojpolohovú hardvérovú spúšť fotoaparátu, ktorú momentálne ponúka len Sony. Fotoaparát môžete rýchlo zapnúť dvojitým stlačením tlačidla pre zapnutie/vypnutie displeja, prípadne spomínaným tlačidlom fotoaparátu.

Výsledné fotografie sú pri dostatočnom svetle veľmi kvalitné, obsahujú dostatočné množstvo detailov. Kvalita sa samozrejme s ubúdajúcim svetlom znižuje, na TOP fotomobily Xperia proste ešte nemá. Aplikácia fotoaparátu sa ovláda dobre, posúvaním prsta môžete prepínať režimy video, fotoaparát a manuálny režim. V ňom si užívateľ môže nastaviť vyváženie bielej, expozíciu, hodnotu ISO (50-12800) a aj manuálne zaostrovanie.

Fotoaparátu chýba optická stabilizácia obrazu, nahrádza ju elektronická, ktorá svoju robotu robí dobre, no optická stabilizácia by sa určite zišla.

S aplikáciou fotoaparátu sa pracuje veľmi dobre, ale narazil som na občasné trhanie a záseky, čo nevyzerá veľmi dobre, obzvlášť pri takto výkonnom zariadení. Dúfam, že Sony ešte zapracuje na optimalizácii.

Novinka zvládne natáčať video v rozlíšení 4K pri 30 snímkoch za sekundu. Nastaviť si môžete aj FullHD 30/60 fps. Čo je ale najzaujímavejšie, je natáčanie superspomalených videí v rozlíšení až Full HD pri 960 snímkoch za sekundu. Toto už poznáme z predchodcu, Xperie XZ1, ale tá to dokázala len v HD rozlíšení. Tieto videá sú efektné, vyzerajú veľmi dobre.

Sony Xperia XZ2 je taktiež prvým smartfónom,  ktorý dokáže nahrávať 4K HDR videá, ak natáčate v HDR, snímaná scéna  sa zmenší, fotoaparát nemá taký široký záber, ako keď natáčate v normálnom režime. Rovnako, pri natáčaní v HDR, nefunguje stabilizácia obrazu SteadyShot od Sony. Je škoda, že fotoaparát nedisponuje optickou stabilizáciou.

Konektivita: Všetky možné pripojenia

Xperia XZ2 sa u nás predáva v Dual SIM verzii, obidve karty dokážu byť aktívne a na obidvoch viete využiť 4G siete. Počas používania som sa nestretol so žiadnym problémom týkajúcim sa telefonovania. Žiadna náhodná strata signálu, ten je stabilný a všetko funguje tak, ako má. Hlasitosť slúchadla je veľmi dobrá, na kvalitu hovoru sa nesťažovala ani druhá strana. Telefón samozrejme podporuje všetky najpoužívanejšie 4G frekvencie.

Bluetooth je vo verzii 5.0, nechýba samozrejme WiFi pripojenie a nezabudlo sa ani na NFC. Počas testovania som párkrát využil aj GPS navigáciu. GPS signál je kvalitný, pozíciu nájde do pár sekúnd a s navigovaním nebol žiadny problém. Vyskúšané s Waze a Google mapami. Počúvanie hudby cez bluetooth taktiež nerobí novinke žiadny problém.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+