MojAndroid

Konečne. Toto slovo vyslovil pred nedávnom azda každý fanúšik kompaktných smartfónov. Spoločnosť Sony totiž len niekoľko týždňov dozadu predstavila svoje dva nové vlajkové modely. Jeden z týchto modelov pritom práve na svoje kompaktné rozmery a skvelé parametre láka. Reč je, samozrejme, o smartfóne Sony Xperia XZ2 Compact, ktorý je posledným mohykánom medzi súčasnými top-endmi. Dokáže im však tento trpaslík stačiť?

OBSAH BALENIA: Množstvo vzduchoprázdna

Kompaktná verzia toho najlepšieho smartfónu, aký spoločnosť Sony momentálne ponúka prichádza v nevýraznom predajnom balení sivej farby. Nevýraznosť však, bohužiaľ, nezostala iba na povrchu a preniesla sa aj do obsahu tejto nenápadnej škatule. V jej vnútri sa totiž okrem návodov, nabíjacieho adaptéra a USB-C kábla nachádza len vzduchoprázdno. Základné slúchadlá či nebodaj ochranný kryt sa teda do balenia nezmestili. Treba však poznamenať, že sme mali k dispozícií verziu určenú na testovanie, takže sa predajné balenie môže po stránke obsahu mierne líšiť.

KONŠTRUKCIA A DIZAJN: Kvalita bez prémiového pocitu

Vo svete smartfónov je dnes kov zaužívaným štandardom. Tento hodnotný materiál dnes využíva už aj drvivá väčšina zariadení strednej či nižšej strednej triedy. Nie je teda žiadnym prekvapením, že Sony Xperia XZ2 Compact obsahuje kovový rám. Jeho povrchová úprava je príjemná na dotyk a zabraňuje nechcenému vykĺznutiu z rúk. Bočné hrany ďalej jemne prechádzajú do zaoblenej zadnej steny, ktorá je vyrobená z plastu s obdobnou povrchovou úpravou. Predná strana je zasa celá prekrytá odolným sklom Corning Gorilla Glass 5.

Ako už samotný názov tohto telefónu naznačuje, jeho konštrukcia sa okrem kvalitných materiálov pýši aj kompaktnými rozmermi. Xperia XZ2 Compact meria veľmi príjemných 135 mm na výšku a 65 mm na šírku. Najhoršie je na tom hrúbka, ktorá sa zastavila na hodnote 12,1 mm a žiadnou výhrou nie je ani váha 168 gramov. Ide však o nevyhnutnú daň za vpratanie tých najlepších komponentov do telefónu s len 5-palcovým displejom. Tomu robia na prednej strane spoločnosť dva stereo reproduktory, ako aj logo výrobcu, selfie fotoaparát či notifikačná LED dióda.

Vrchná hrana obsahuje len sekundárny mikrofón, pričom ten primárny sa nachádza na hrane spodnej, priamo vedľa USB-C konektora. Pravá hrana nesie tlačidlá slúžiace na ovládanie hlasitosti, pomerne nízko uložené vypínacie tlačidlo a nechýba ani dvojpolohové tlačidlo spúšte fotoaparátu. Z ľavého profilu následne “vyčnieva” iba slot na SIM a microSD karty. Vzadu sa nakoniec skrýva hlavný fotoaparát s potrebnými senzormi a LED bleskom. Pod ním, a opäť trochu nízko, je situovaný skener odtlačkov prstov, ktorý reaguje rýchlo a spoľahlivo.

Z hľadiska zhotovenia je konštrukcia najnovšieho Compactu bezchybná. Napriek použitiu plastu nikde nič nevŕzga a nebadať ani žiaden náznak po neželanom prehýbaní. Navyše, certifikácia IP68, ktorá zaručuje ochranu pred vodou a prachovými časticami, sa postará o to, že sa o Xperiu XZ2 Compact pri bežnom používaní nebudete musieť v žiadnom smere obávať. Pozitívne hodnotím aj fakt, že Sony po dlhej dobe konečne aktualizovalo svoj dizajnový jazyk. Ostré hrany sú tak preč, vďaka čomu sa telefón pohodlnejšiu drží v ruke. Nový dizajn však stále má isté muchy a taká zadná stena by mohla vyzerať o čosi krajšie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+