MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon: TOP špecifikácie aj výkon

Nová Xperia XZ sa takmer nijako nelíši od svojho o niečo staršieho súrodenca Xperie X Performance. Aj tu sa nachádza výkonný procesor Snapdragon 820, no menšia pamäť RAM s kapacitou 3 GB. Táto dvojica sa dnes už osvedčila a ponúkajú ju s rôznymi hodnotami veľkosti RAM aj ďalší výrobcovia. V benchmarkoch sme s ňou bez prekvapení namerali vysoké skóre, a to ako v AnTuTu, tak aj v 3D Marku a benchmarku Geekbench. Konkrétne v týchto sme namerali hodnoty 140 411, 2438 (3D Mark Slingshot), 29 628 (3D Mark Ice Storm Unlimited), 3 906 (Geekbench multicore) a 7 085 (Geekbench RenderScript). Je to viac, ako by ste od dnešného smartfónu mohli požadovať a dosť na to, aby všetko fungovalo maximálne rýchlo a plynulo. A Sony Xperia XZ je skutočne rýchla a bez problémov si poradí s behom viacerých aplikácií na pozadí, ale aj s hraním graficky náročných hier. Mrzí nás však, že nadstavba operačného systému občas zaváhala a pri prechodoch v prostredí sme mohli pozorovať mierne sekanie. To sa síce neobjavovalo vždy, no aj tak by sme ho v zariadení tohto kalibru neočakávali. Čo sa týka prehrievania, tak teplota zariadenia sa drží na bežných hodnotách aj pri záťaži, a to približne do 35°.

Interná pamäť má štandardnú veľkosť 32 GB, z ktorej približne 10,26 GB zaberá operačný systém. Z celého úložiska vám tak ostane ani nie 20 GB. Tie je možné rozšíriť o kapacitu pamäťových kariet, a to do 256 GB, ktoré sa vkladajú do hybridného slotu. V rámci zariadenia ponúka Sony aj tzv. Inteligentný čistič, ktorý má automaticky optimalizovať ukladací priestor a pamäť podľa toho, ako často sa využívajú konkrétne aplikácie. Tipujeme, že Sony pomocou neho maže vyrovnávaciu pamäť cache tých aplikácií, ktoré nepoužívate. Takýmto spôsobom je možné po čase ušetriť aj niekoľko GB dát. V nastaveniach úložiska môžete potom zvoliť, cache ktorých aplikácií sa má zanechať a nebude sa vymazávať.

Operačný systém: Klasika od Sony

Sony aj tu ostal verný svojej vlastnej nadstavbe, ktorá funguje nad Androidom 6.0.1 Marshmallow, ktorý by mal byť neskôr aktualizovaný na Android 7.0. Nám sa už dlho páči, ako Sony upravuje prostredie systému. Podobnosť s čistým Androidom nie je náhodná a určite si ju zamilujete. Prostredie je jednoduché a graficky príjemné.

Nadstavba s launcherom ponúka štandardné rozloženie aplikácií a widgetov. K dispozícii je tiež multitaskingové menu a notifikačný panel z čistého Androidu, ktoré dopĺňa ešte appdrawer s viacerými možnosťami usporiadania aplikácií a podporou vyhľadávania, ktoré sa z domovskej obrazovky dá mimochodom spustiť aj potiahnutím prsta zhora nadol. Pre tých z vás, ktorý používali miniaplikácie, bude sklamaním to, že výrobca ich z najnovšej verzie nadstavby odstránil. K dispozícii sú ale stále používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Pre deti môžete teda vyhradiť jeden účet, v ktorom sa budú môcť napríklad len hrať a vaše súkromné dáta budú pred nimi v bezpečí. K dispozícii je aj automaticky vytvorený dočasný účet hosťa, ktorý je možné jednoducho odstrániť alebo spustiť znova načisto.

Z nastavení spomenieme najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením alebo vypnúť zvonenie otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Už samozrejmosťou je podpora motívov, ktoré je možné sťahovať z obchodu Play alebo z vlastného obchodu spoločnosti. Tie však nedisponujú pokročilými nastaveniami, ktoré by vám umožňovali zmenu rôznych prvkov témy. Ste tak odkázaní len na preddefinované motívy, ktoré sa vám budú páčiť.

Sony ponúka aj vlastné riešenie pre zabezpečenie voči krádeži alebo strate, ktoré nazýva myXperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie a vzdialene vymazať dáta.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+