MojAndroid

Sony tento rok nezaháľa a po nie veľmi výraznej Xperii X Performance prichádza s druhým pokusom o vlajkovú loď. Nová Xperia XZ sa technickými parametrami v mnohom podobá práve na svojho predchodcu, čo sa ale zmenilo, je dizajn a konštrukcia. Novinka totižto po niekoľkých generáciách konečne prichádza s ďalším, vítaným osviežením. Už tradične sa môžete tešiť aj na dobrý fotoaparát, stereo reproduktory, ako aj odolnosť voči vode. Aká je teda nová vlajková loď od Sony?

Konštrukcia: Nové krivky

Aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, Sony Xperia XZ je veľmi komfortný smartfón. Spoločnosť sa po Xperiách série Z3 a Z5 konečne odhodlala k väčším dizajnovým aj konštrukčným zmenám, čo sa prejavilo nielen na vzhľade, ale aj použitých materiáloch. Na zadnej strane tak už nenájdete žiadne sklo, ale poctivý kov. Navyše, krivky predchodcov nahradili oblé boky vyrobené z polykarbonátu, vďaka ktorým prístroj skvele sadne do ruky. Z úplne opačného súdka sú potom vrchná a spodná časť, pri ktorých akýkoľvek náznak po zaoblení úplne chýba. Dokonca sú tak rovné, že Xperiu XZ môžete bez problémov položiť na stôl a ona nespadne.

sony-xperia-xz-recenzia-4

Prednú stranu s displejom chráni odolné sklo s 2,5D profilom, ktoré plynulo prechádza do bokov zariadenia. Podobne ako aj na iných Xperiách, aj tu sa nachádzajú predné stereoreproduktory, kamera, notifikačná LED dióda a niekoľko ďalších senzorov. Napravo je už tradične situované tlačidlo zapnutia so snímačom odtlačkov prstov, ako aj ovládanie hlasitosti a hardvérová spúšť fotoaparátu. Ich umiestnenie je pritom rovnako nepraktické ako aj v prechádzajúcich generáciách, dá sa naň však zvyknúť. Ľavá strana ukrýva ešte krytku hybridného slotu pre nanoSIM a pamäťovú kartu microSD. USB typu C si svoje miesto našlo v strede spodnej hrany.

Jednou z najväčších zmien prešla zadná strana telefónu. Výrobca sa, podobne ako pri Xperii X Performance, rozhodol pre použitie kovového krytu, ktorý ale v tomto prípade nepokrýva celú jej plochu. Jeho nevýhodou je, že je pomerne hladký a lesklý, v dôsledku čoho sa na ňom zvykne zachytávať pot a mastnota z rúk, čo niekedy pri držaní zariadenia na nás nepôsobilo práve najlepším dojmom. Zadná strana inak disponuje aj 23 Mpix fotoaparátom, pod ktorého objektívom sa nachádza tiež laserové zaostrovanie a LED blesk.

sony-xperia-xz-recenzia-14

Sony Xperiu XZ sme si skutočne obľúbili od prvého momentu, ako sme ju chytili do rúk. Oblé hrany a 5,2-palcový displej s malým rámikom sa zaslúžili o to, že tento smartfón sa výborne ovláda a drží aj v jednej ruke. Hoci dizajn je subjektívnou vecou a nemusí sa páčiť každému, my sme si Xperiu v tomto kabátiku obľúbili a po viac ako týždni používania ju môžeme len odporúčať. O kvalite konštrukčného spracovania nemá v tomto segmente zmysel asi ani hovoriť. X-zetko je navyše aj odolné voči vode a prachu, čo je dané certfikáciou IP68, ktorá hovorí o vodeodolnosti do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. S Xperiou XZ sa tak nemusíte báť pracovať počas dažďa, v sprche alebo kdekoľvek pri vode.

sony-xperia-xz-recenzia-13

Snímač odtlačkov prstov poňal výrobca v tradične netradičnom prevedení. Na rozdiel od väčšiny konkurencie sa totižto nenechádza na prednej alebo zadnej strane, ale na boku. O vhodnosti tohto umiestnenia nebudeme polemizovať, každému vyhovuje niečo iné. Dôležité je, ako funguje. V Xperii XZ je na tom tlačidlo s rozpoznávaním odtlačkov dobre. Spoľahlivosť aj rýchlosť sú v ideálnych podmienkach výborné. Ak tlačidlo ale príde do styku s vodou alebo máte vlhké prsty, môže sa stať, že zariadenie ani na niekoľko pokusov neodomknete. Iné funkcie ako odomknutie alebo zamknutie zariadenia výrobca snímaču nenadelil.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+