MojAndroid

Snímače odtlačkov prstov sú stále najpoužívanejším spôsobom odomykania Android smartfónov. A to napriek integrácii rozpoznávania tváre už aj v lacnejších modeloch. Portál AndroidAuthority teraz informuje o patente čínskej spoločnosti Huawei, ktorý funkčnosť snímačov odtlačkov prstov ešte rozšíri.

Evolúcia odomykania prstom v smartfónoch

Snímač odtlačkov prstov v smartfónoch spopularizovala hlavne spoločnosť Apple svojím Touch ID v modeli iPhone 5S. Síce už predtým existovali mobilné telefóny, ktoré ho využívali, ale až riešenie Apple v tlačidle pod displejom bolo skutočne funkčné. Samozrejme na to zareagovali aj konkurenční výrobcovia Android smartfónov a v podstate túto funkciu okopírovali. S príchodom smartfónov bez rámčekov bol ale snímač doslova vytlačený z ich prednej strany.

Apple ho nahradil rozpoznávaním tváre Face ID a konkurencia ho presunula na zadnú stranu. Vďaka novým technológiám sa ale časom vrátil na prednú stranu v podobe optických a ultrazvukových snímačov integrovaných do displeja. Tie ale momentálne fungujú len v určitej spodnej časti displeja. Aby používateľ vedel, kde má priložiť prst, musí ju systém zvýrazniť animáciou odtlačku. Nový patent spoločnosti Huawei by to ale mal zmeniť.

Huawei to chce riešiť inak

Podstatou patentu je to, že snímač odtlačkov prstov bude fungovať na celej ploche displeja. Čínsky výrobca nešpecifikoval, ktorou technológiou by to chcel dosiahnuť, ale prezentoval výhody takého riešenia.

Keď sa vám napríklad zobrazí notifikácia o prijatej SMS správe na zamknutej obrazovke, tak jedným kliknutím na ňu odomknete smartfón a zároveň otvoríte aplikáciu SMS správ. Snímač uľahčí aj dvojité overovanie, ktoré využívajú niektoré aplikácie. Pri nich by mohlo stačiť kliknutie na ich ikonku na ploche alebo v zozname aplikácií.

Huawei patent snímač odtlačkov prstov

Huawei potvrdil, že si nový patent registroval až pre šesť svetových trhov – čínsky, európsky, americký, japonský, juhokórejský a indický. Najpredávanejší výrobca smartfónov ale nie je prvý, ktorý túto technológiu plánuje. Čínsky konkurent Vivo ju prezentoval minulý rok na kongrese MWC 2019 v Barcelone na koncepte smartfónu Apex 2019, ktorý mal telo úplne bez tlačidiel a konektorov. Funkčný prototyp ale neukázal ani v tohtoročnom koncepte Vivo Apex 2020.

Náš tip
Qualcomm žiada od americkej vlády výnimku, čipmi chce spasiť Huawei
12.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+