MojAndroid

Na MWC 2023 v Barcelone známy výrobca procesorov, Qualcomm, oznámil mená niekoľkých výrobcov Android zariadení, ktorí budú využívať Snapdragon Satellite. Ako uviedol portál androidcentral, ide o satelitnú konektivitu, ktorá sa zrejme stane bežným komunikačným kanálom budúcnosti.

Qualcomm, ktorý je známy prevažne výrobou procesorov počas veľtrhu MWC v Barcelone oznámil, že spolupracuje s niekoľkými výrobcami Android zariadení, ktorých cieľom je využívať Snapdragon Satellite na budúcich smartfónoch. Ide o spoločnosti Motorola, Nothing, Xiaomi, Vivo, OPPO a Honor.

Snapdragon Satellite bude využívať LEO satelity

Vďaka Snapdragon Satellite v zariadeniach novej generácie budú výrobcovia podľa dostupných informácií schopní ponúkať možnosti satelitného odosielania správ vďaka vyspelým a komerčne dostupným satelitom LEO (low earth orbit). LEO satelity sú satelity s nízkou obežnou dráhou a nachádzajú sa v nadmorskej výške v rozsahu do 5000 km. Satelity by tak pokryli oblasti, kde sa nenachádza bežné pokrytie operátorov.

Snapdragon Satellite
Snapdragon Satellite | Zdroj: gizmochina.com

Výhodu vidíme najmä v komunikácii používateľov po celom svete napríklad s poskytovateľmi tiesňových služieb. Satelitné služby by sa tiež dali využiť na bežnú komunikáciu medzi používateľmi či obchodnými partnermi.

Odštartoval éru satelitného pripojenia Apple?

Satelitné pripojenie sa začalo do širšieho povedomia dostávať od doby, keď Apple spustil túto funkciu na novom iPhone 14. Zatiaľ čo riešenie od Apple umožňuje použitie satelitného pripojenia iba v núdzových situáciách, iné spoločnosti a tiež operátori prinášajú celkom odlišné riešenia. Ich hlavným cieľom je, aby používatelia mohli posielať obojsmerné správy v oblastiach tzv. mŕtvych zón.

Ďalším príkladom je nový CAT S75, ktorý využíva čip MediaTek NTN a Bullitt Satellite Messenger na prístup k sieti geostacionárnych satelitov, ktoré poskytujú cenovo dostupné a nepretržité medzinárodné pokrytie.

Hlavným cieľom je obojsmerná komunikácia

T-Mobile a Starlink spolupracujú na sprístupnení satelitnej komunikácie na smartfónoch, Samsung prináša tieto riešenia do budúcich modemov Exynos a Motorola práve uviedla na trh nový satelitný Bluetooth dongle/hotspot pre akýkoľvek smartfón, ktorý je poháňaný čipmi MediaTek a Bullitt Group.

Riešenie Qualcomm so Snapdragon Satellite vyzerá nádejne, keďže jeho cieľom je priniesť vstavanú obojsmernú komunikáciu do telefónov s Androidom. Posielať tak bude možné nielen núdzové správy, ale aj SMS a využívať aj ďalšie aplikácie na odosielanie správ. Podľa vyjadrení by mal byť k dispozícii na zariadeniach, ktoré využívajú Snapdragon 8 Gen 2.

Spoločnosť však tvrdí, že sa táto technológia rozšíri aj na čipy nižšej úrovne. Predpokladaná dostupnosť v Android zariadeniach je plánovaná v druhej polovici tohto roka.

Náš tip
Xiaomi predstavilo koncept nových AR okuliarov
28.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+