MojAndroid

Ako každý z posledných rokov, aj tentokrát očakávame, že mnohé z vlajkových lodí na trhu ponúknu najvýkonnejší čip od spoločnosti Qualcomm. Tým je tento rok Snapdragon 845, ktorý prináša na papieri značné zlepšenie oproti predchádzajúcej generácii. Hoci na reálne testy schopností čipu si budeme musieť ešte počkať, teraz sa môžeme pozrieť aspoň na výsledky v benchmarkových aplikáciách, a to vďaka testovaniu referenčného smartfónu od Qualcommu s novým čipom Snapdragon 845.

Náš tip
Očakávané smartfóny pre rok 2018 s novinkou Snapdragon 845

Slušný nárast výkonu a grafiky

Portál Android Police podrobil toto referenčné zariadenie viacerým populárnym benchmarkovým testom. Ako môžete vidieť na priloženej tabuľke, prakticky v každom teste dosiahol nový čip významne vyššie skóre ako telefóny s čipom predchádzajúcej generácie.

To je však úplne očakávané. V niektorých testoch ide pritom o výrazný nárast, ako napríklad v benchmarku AnTuTu či v GeekBench. Pravdou však je, že tieto výsledku sú absolútne orientačné. V prvom rade, referenčný telefón má síce čip Snapdragon 845, no do výsledkov testov zasahujú aj iné komponenty, ako napríklad použitá pamäť. Ďalším dôležitým faktom je, že Qualcomm s novým čipom ponúka celý rad výhod, ktoré sa v týchto benchmarkoch zmerať nedajú. Ide napríklad o výkonnejšiu jednotku s umelou inteligenciou či schopnejšiu jednotku na spracovanie fotografií a videí – smartfóny so Snapdragonom 845 by mali byť prvé, ktoré dokážu natáčať HDR video. Benchmarky tiež neodhalia fakt, že nový čip je oproti starému opäť o čosi efektívnejší, čo by sa malo podpísať na lepšej výdrži batérie.

Benchmarky nie sú všetko

Ako ale dodáva aj portál Android Police, výsledky v benchmarkoch majú iba informatívnu hodnotu. Nič nehovoria o tom, o koľko budú telefóny lepšie pri bežnom používaní. Je možné, že napriek veľkým rozdielom v testoch, bežný používateľ zlepšenie len tak ľahko neodhalí. Na potvrdenie týchto úvah si budeme musieť počkať na prvé reálne telefóny s novým čipom od Qualcommu, no teraz je aspoň potvrdené, že sa môžeme tešiť na slušný nárast hrubej výpočtovej sily.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+