MojAndroid

Americký gigant Qualcomm oficiálne predstavil svoj najnovší čipset pre mobilné zariadenia. Nový Snapdragon 8 Gen 2 prináša v porovnaní s predošlou sériou ešte vyšší výkon. Čo ďalšie je nové? Správy priniesol portál GSMArena.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 bude výkonnejší a ešte úspornejší

Novinka je známa pod označením SM8550-AB a je vyrábaná 4 nm technológiou spoločnosti TSMC. Qualcomm sa zameral predovšetkým na efektívnosť. Nové CPU jadrá Kryo sú o 35 % výkonnejšie a zároveň o 40 % menej energeticky náročné. Takt ostal v porovnaní so Snapdragonom 8+ Gen 1 nezmenený. Rozloženie jednotlivých jadier je však trochu odlišnejšie.

Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2 | Zdroj: GSMArena.com

Máme tu jedno Kryo Prime jadro, ktoré je postavené na Cortex-X3, taktované na 3,2 GHz. Zabezpečí skvelý výkon v prípade úloh, ktoré využívajú práve len jedno jediné jadro celého čipu. Ďalej tu máme štvoricu klasických 2,8 GHz jadier a tri úsporné 2,0 GHz jadrá. Novinka prináša podporu pre rýchlejšie pamäte. Umožňuje použitie LPDDR5X operačnej pamäte o takte 4200 MHz z pôvodných 3200 MHz.

Novinkou je aj podpora interného ukladacieho priestoru typu UFS 4.0 namiesto už staršieho UFS 3.1. Najnovší grafický akcelerátor má o 25 % vyšší výkon a je o 45 % menej energeticky náročný. Okrem toho prvýkrát prichádza aj s podporou hardvérovo akcelerovaného ray tracingu. Vývojári hier teda budú môcť posúvať svoje hry na novú úroveň. GPU podporuje Vulkan 1.3 spolu s OpenGL ES 3.2.

Ešte rýchlejšie fotenie s kvalitnejšími výslednými fotografiami

Snapdragon 8 Gen 2 umožňuje poháňanie zariadení s Quad HD+ displejmi s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, respektíve 4K obrazoviek so 60 Hz. Používať je možné aj externé monitory so 4K rozlíšením pri 60 Hz s 10-bitovým Rec. 2020 farebným gamutom, HDR10+ a Dolby Vision.

Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2 | Zdroj: GSMArena.com

Spoločnosť Qualcomm myslela aj na dekódovanie AV1 videa. Možné je teda streamovať 8K video pri 60 fps aj s povoleným HDR. Údajne boli optimalizované fotografické senzory Sony s Digital Overleap HDR (DOL-HDR) a 200 MP snímač od Samsungu (HP3) na lepšie fungovanie s procesorom na spracovanie obrazu, ktorý sa v novom čipsete nachádza. S použitím týchto senzorov je teda teoreticky možné očakávať ešte lepšie výsledné fotografie.

108 MP senzory bude možné využívať s nulovým oneskorením uzávierky, čo rozhodne poteší. Video je možné nahrávať až do 8K rozlíšenia pri 30 fps, a to so zapnutým HDR. Počas natáčania je taktiež možné vyhotovovať fotografie v 64 MP rozlíšení. Umožnený je ďalej záznam spomaleného 4K videa pri 120 fps, respektíve HD videa pri 960 fps. Podporovaných je hneď niekoľko formátov HDR, vrátane HDR10+, HLG a Dolby Vision.

Bohatá konektivita musí byť samozrejmosťou

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 prišiel s novým modelom Snapdragon X70. Ten podporuje sub-6GHz 5G s najvyššou rýchlosťou sťahovania na úrovni 10 Gbps a 3,5 Gbps uploadom. Hodnoty sa v porovnaní s predchodcom zmenili iba o máličko. Modem podporuje Dual-SIM, a Dual-Active operácie, teda fungovanie obidvoch SIM kariet na 5G sieti súčasne.

Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2 | Zdroj: GSMArena.com

V budúcnosti bude možné sa pripájať aj k Wi-Fi 7 bezdrôtovým prístupovým bodom vďaka implementácii systému FastConnect 78000. Prenosová rýchlosť bude dosahovať 5,8 Gbps. Tento systém prichádza aj s nízkoenergetickým Bluetooth 5.3, ktorý zabezpečí 48 kHz prenos zvuku bez straty na kvalite a latenciu iba 48 ms napríklad počas hrania hier. Čip umožňuje nabíjanie Quick Charge 5 a prenos dát cez USB 3.1 konektory.

Snapdragon 8 Gen 2 a rýchlejšia umelá inteligencia

Dostávame sa k AI schopnostiam tohto nového čipsetu. Nový Hexagon procesor prvýkrát podporuje formát INT4 na čipe od Qualcommu. Čip je vo všeobecnosti 4,35-násobne rýchlejší. Tento výkon pomáha fotoaparátom rozpoznávať objekty či črty tvárí a príslušne aplikovať efekty podľa toho, čo sa nachádza na obrázku.

Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2 | Zdroj: GSMArena.com

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 budeme môcť vidieť v praxi u viacerých výrobcov Android smartfónov. Za zmienku rozhodne stojí pripravovaná séria Samsung Galaxy S23, ktorá vynechá čipy Exynos a implementuje práve nový Snapdragon.

S jeho prítomnosťou môžeme ďalej rátať vo vlajkových lodiach od výrobcov, ako Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, OPPO, Red Magic, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, Meizu či ZTE. Prvé telefóny, ktoré budú tento procesor využívať, budú vraj predstavené ešte do konca aktuálne prebiehajúceho roka. Väčšina z nich však príde na trh až počas roku 2023.

Náš tip
Samsung Galaxy S23 Ultra: Takto fotí v porovnaní s Pixelom 7 Pro či S22 Ultra

16.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+