MojAndroid

Počas pandémie sa rôzne hoaxy a dezinformácie na sociálnych sieťach šíria doslova raketovou rýchlosťou. A najmä tie, ktoré sa týkajú koronavírusu. Ľudia zdieľajú každú neoverenú blbosť. Nie, nezisťujú si informácie a fakty. Stačí, že vidia niečo, s čím súhlasia a už klikajú na tlačidlo zdieľať.

Takéto SMS správy doslova zaplavili sociálne siete

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky teraz vysvetľuje, ako to naozaj je v súvislosti s SMS správami, ktoré prichádzajú ľuďom, ktorí na teste vôbec neboli. Vlastne, existujú dva dôvody. Tým prvým je možnosť, že si to osoba, ktorá toto zdieľa, jednoducho vymyslela. Chce sa dostať do povedomia a vie, že sa to rýchlo rozšíri. Aj keď vie, že to nie je pravda.

Ministerstvo na Facebooku vysvetľuje, že ľudia sa pri zadávaní svojho telefónneho čísla mnohokrát pomýlia. Preto výsledky neprídu priamo im, ale na nesprávne číslo, ktoré zadali. A už je oheň na streche. SMS správa s výsledkami v tomto prípade príde niekomu, kto naozaj na teste nebol. Ten to publikuje na Facebooku a je úplne jasné, čo sa s takýmto príspevkom bude diať. Ľudia potom testy aj výsledky spochybňujú.

sms koronavirus

Čo robiť, ak vám SMS správa s výsledkom príde a vy ste na teste neboli

  • Ak by vám prišla SMS správa s negatívnym výsledkom testu a vy ste na teste neboli, jednoducho ju ignorujte. Ministerstvo sa za chybu ospravedlňuje, no vy môžete byť v pokojní.
  • Ak by vám prišla SMS správa s pozitívnym výsledkom testu a vy ste na teste neboli, bude vám ešte volať Úrad verejného zdravotníctva. S ním si vysvetlíte, že pravdepodobne došlo k chybe a ÚVZ dohľadá osobu, ktorej daný test prislúcha.

Nevytvárajte konšpiračné teórie bez overenia faktov

Ministerstvo tiež apeluje na to, že nie je hneď dôvod vytvárať konšpiračné teórie. Chyby sa stávajú a za preklepy pri zadávaní čísla oni naozaj nemôžu. Systém rozposiela SMS správy automaticky na základe údajov, ktoré poskytnú testovacie osoby.

Náš tip
SMS správa po novom oznámi aj pozivítny výsledok testu na Covid-19
1.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+