MojAndroid

Aj v roku 2014 bola najčastejšie používaným telefónom na Slovensku Nokia. Tá má však už roky klesajúcu tendenciu. Kým v roku 2009 telefóny značky Nokia používalo až 53% ľudí, v roku 2011 klesol podiel značky na 46% a k dnešnému dňu sa zastavil na 31 %. Pokles na trhu hlási aj značka Sony, ktorej telefóny dnes využíva 14% ľudí, kým v roku 2009 to ešte bolo 23%. Naopak, rastúcu tendenciu majú telefóny značky Samsung, ktoré dnes využíva až 26% ľudí (2011: 15%, 2009: 10%). Štvrtou najpoužívanejšou značkou je HTC s podielom 9% (2011: 3%, 2009: 0%).

Ak by sa zákazníci rozhodovali pre telefón dnes, najčastejšia voľba by padla na Nokiu (43%). Ľudí zaujal aj Samsung (42%), Sony (21%), HTC (18%), či iPhone (13%).

Śtúdia O2 a

Dominujú smartfóny

Na Slovensku v roku 2014 dominovali smartfóny s dotykovou obrazovkou, ktoré používalo až 63% trhu. Zvyšok patril klasickým telefónom s hardvérovou klávesnicou (37%). Ešte v roku 2011 bol tento pomer opačný, smartfóny vlastnilo len 30% a tzv. feature phones až 70% používateľov.

Chceme nové telefóny

22% ľudí používa telefón starší ako 2 roky. V tretine prípadov majú zákazníci svoj mobil v rozmedzí jedného až dvoch rokov (32%). Pomerne početnú skupinu tvoria respondenti, u ktorých je aktuálny vek telefónu v rozmedzí 6 až 12 mesiacov (23%).

Śtúdia O2 b

Svoj telefón si ako nový kúpilo až 82% ľudí. Takzvané „secondhandy“ využíva približne 18%. V minulosti boli staršie telefóny získané od rodinného príslušníka, známeho, alebo kúpené z druhej ruky populárnejšie. V roku 2011 si takto zaobstaralo svoj smartfón 24% a v roku 2009 23% ľudí.

Pre telefón k operátorovi

Najfrekventovanejším miestom pre kúpu telefónu je predajňa mobilného operátora. Deje sa tak až v polovici prípadov. Slováci však radi využívajú aj e-shopy operátorov (5%), či predajne (9%) a eshopy (7%) iných predajcov. V prípade, že si zákazník kúpil svoje zariadenie od operátora, až v 81 % prípadoch využil dotáciu, alebo bonus operátora. V roku 2011 predstavoval podiel predaných dotovaných telefónov 82% a v roku 2009 až 85%.

Za telefón sme ochotní dať pomerne dosť veľa peňazí

Priemerná cena kúpeného telefónu bola v tomto roku 282 eur. Zákazníci, ktorí kupujú telefón za plnú cenu, zaplatili za svoje zariadenie v priemere 396 eur. Priemerná cena telefónu u zákazníkov, ktorí sa rozhodli využiť operátorský bonus, tvorila 211 eur, čistá cena telefónu po odpočítaní bonusu tvorila pre zákazníka 51 eur. Najviac zariadení za plné sumy bolo kúpených v cene medzi 100 a 200 eurami (34 ). Druhou najpočetnejšou skupinou boli telefóny v cene od 50 do 100 eur (25%) a treťou kategória telefónov s cenovkou medzi 200 až 300 eurami (15%). Najčastejšia cenovka medzi zákazníkmi, ktorí využili dotáciou od operátora, bola medzi 100 až 200 eurami (28%), hoci zákazník reálne najčastejšie za telefón zaplatil 1 euro (34%).

Śtúdia O2 c

Zdroj: O2 Analytics

8.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

6 odpovedí na “O2: Smartfóny sú na Slovensku obľúbené, najčastejšie ich kupujeme u operátorov”

  1. No O2 moze tak robit len analyzi, lebo odnich sa smartfon najmenej oplati.

    • nieje to celkom pravda oplati sa od nich a ano vseci operatori maju ceny telefonov ovela vissie ako ked kupis v obchode. cele slovensko je predrazene chcel som kameru do auta kupil som len taku “aby bola” za 16eur cez ebay a potom som videl u nas v obchode tu istu kameru za 65eur ….rovnake balenie rovnake parametre uplne rovnaka kamera

  2. Telefon id O2 kupite inde aj o 50 € lacnejsi. Vidim ze slovaci nerozmyslaju ked kupuju phony od operatora

    • najlacnejsie je kupit na mp3.sk ale tam sa neda na splatky u operatora preplatis ale mozes to splacat co je vyhoda ludia. ja osobne preferujem si nasetrit a neskor kupit za peniaze na to urcene v hotovosti i ked teraz som si bral pausal a telefon za 2eura mi problem nerobi a vyhovuje :)

  3. “V prípade, že si zákazník kúpil svoje zariadenie od operátora, až v 81 % prípadoch využil dotáciu” – to mi vazne chcete povedat, ze tu existuje patina ludi, ktori su ochotni zaplatit operatorovi plnu predrazenu cenu. Neuveritelne. A potom sa cudujeme, preco su tie ceny take, ake su. Ludia zjavne maju vela penazi na vyhadzovanie von oknom.

    • vzdy zaplatis operatorovy plnu sumu len je to v podmienkach ze sa zaviazes splacat pausal v ktorom to je …vraj v celej europe maju nejvecie zisky slovensky operatori i ked v pripade o2 je to splatka cez quatro ktoru plati o2 miesto teba neviem ako ostatny …ale v pripade reklamacii ked uz mas narok na vratenie penazi a bral si si od orangu alebo telekomu telefon za “1euro” ti mozu vratit len to jedno euro co je nefer aspon tak som to pocul ale ak ma niekto osobnu skusenost a je ina veselo to tu napiste

+