MojAndroid

Máme za sebou tretí kvartál tohto kalendárneho roka. Svetlo sveta uzreli aj štatistiky predaja smartfónov. My sme sa na ne pozreli. Už na prvý pohľad je jasne vidieť, komu sa najviac darilo, a kto naopak zaznamenal stagnáciu a pokles.

Číňanom to jednoducho ide

Ak sa pozriete na tabuľku nižšie, určite si všimnete niekoľko zaujímavostí. Kórejský Samsung je na jej samom vrchu. Ani táto pozícia však nie je symbolom úspechu. Oproti Q3 2017 totiž počet predaných kusov smartfónov klesol až o 12 miliónov. Napriek tomu jeho podiel na trhu medziročne stúpol.

Druhé miesto hrdo a plným právom obsadil čínsky Huawei. Oproti tretiemu kvartálu vlaňajšieho roka sa počet predaných mobilov zväčšil z 36 na 52 miliónov. Podiel na trhu sa zvýšil o 4 percentá a môže za to hlavne dcérska značka Honor. Pomer cena/kvalita je tu nekompromisný.

Darilo sa aj spoločnostiam Xiaomi a Oppo. Obe zaznamenali menšie nárasty a doťahujú sa na Apple. Opäť tu zohráva úlohu najlepší pomer cena/výkon, čomu Apple už pár rokov nerozumie.

q3-2018-predaj-smartfonov

Stagnácia amerického giganta

Apple za tretí kvartál 2018 nemusí trápiť žiaden pokles predaja. Dôvod na oslavu tu však aj tak nie je, rozdiel oproti Q3 2017 je len 300 tisíc smartfónov, čo je pri týchto štatistikách zlomok. Stagnuje aj percentuálny podiel na trhu, ktorý sa zastavil na čísle 11,8.

Mimochodom, celkovo bolo za Q3 2018 predaných takmer 400 miliónov smartfónov, konkrétne niečo cez 389 miliónov. To znamená, že za jednu hodinu sa predá v priemere 176 tisíc mobilov, respektíve sa ich za jednu sekundu predá 49. Údaje poskytol Gartner.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Trh so smartfónmi zažíva recesiu. Vráti sa v roku 2019 na svoje predchádzajúce hodnoty?

Náš tip
Samsung, Huawei a Apple vládli trhu smartfónov v treťom štvrťroku

5.12.2018
Zdroj: GSM Arena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+