MojAndroid

Globálny trh so smartfónmi zaznamenal prvýkrát za takmer 5 rokov rast. Dodávky dosiahli v roku 2021 1,39 miliardy kusov, čo je medziročný nárast o 4 %. Ročný predaj je však stále nižší ako pred pandémiou v dôsledku nedostatku komponentov. Informáciu priniesol portál GizmoChina.

Apple sa stál v poslednom štvrťroku jednotkou na čínskom aj globálnom trhu

Opiera sa pritom o štatistiky spoločnosti Counterpoint. Celosvetové dodávky smartfónov boli doposiaľ najvyššie práve v roku 2017, kedy dosiahli  rekordných 1,55 miliardy kusov. Minuloročné obnovenie rastu bolo poháňané vyšším dopytom v regiónoch ako Severná Amerika, Latinská Amerika a India. V USA to bol väčšinou dopyt po smartfónoch série Apple iPhone 12.

Zdroj: Counterpointresearch.com

Globálne dodávky smartfónov spoločnosti Apple vzrástli medziročne o 18 % a v roku 2021 dosiahli rekordných 237,9 milióna kusov. Táto americká spoločnosť so sídlom v Cupertine sa stala v štvrtom štvrťroku 2021 jednotkou v Číne, kde prekonala spoločnosť vivo a na globálnom trhu v tomto období dokonca predbehla Samsung.

Čínskym značkám sa darilo hlavne v prvom polroku

Darilo sa aj čínskej značke Xiaomi, ktorej globálne dodávky dosiahli rekordnú výšku. Za celý rok 2021 dodala celkovo 190 miliónov kusov, čo je medziročný nárast o 31 %. Nedostatok dodávok kvôli chýbajúcim komponentov druhom polroku 2021 však viedol k tomu, že vo svojej domovskej krajine klesla až na piate miesto.

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalším čínskym výrobcom, ktorý v roku 2021 dosiahol rekordné dodávky, bola značka OPPO. Jej dodávky vzrástli o 28 % a predala 143,2 milióna kusov smartfónov. V poslednom štvrťroku však taktiež trpela nedostatkom dodávok. Ďalšia čínska spoločnosť vivo vlani dosiahla ročné dodávky 131,3 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 21 %.

Náš tip
Google tvrdí, že tablety sú budúcnosť. Chystá po rokoch nástupcu Pixel Slate?

31.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+