MojAndroid

Čínske smartfóny na čínskom trhu sú dlhodobo kritizované za slabšiu mieru zabezpečenia a často obviňované aj z úmyselného sledovania používateľov. Potvrdzuje to aj nová štúdia, ktorá podľa portálu GizmoChina odhalila spyware na smartfónoch viacerých čínskych značiek.

Spyware bol odhalený aj na smartfónoch známych čínskych výrobcov

Výskumníci z Univerzity v Edinburgu a Trinity College v Dubline predstavili štúdiu, ktorá zistila, že čínski výrobcovia Android smartfónov môžu zhromažďovať a prenášať veľké množstvo osobných údajov bez súhlasu ich používateľa. V Číne, ktorá je celosvetovo najväčším trhom so smartfónmi,  beží na Androide viac ako 70 % zariadení. Štúdia spomína aj populárne značky ako OnePlus, Xiaomi, Oppo alebo Realme.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Jakub Marcin

V spomínaných Android smartfónoch býva predinštalovaný značný počet aplikácií, ktoré majú v predvolenom nastavení pochybné povolenia. Tieto aplikácie následne aktívne zhromažďujú a odosielajú citlivé informácie. Týkajú sa napríklad polohy, profilu používateľa a dokonca aj informácií sociálneho charakteru.

A to aj v prípade používateľov, ktorí sa neprihlásia k dobrovoľnej analýze výrobcu pre zlepšenie produktu, nepoužívajú jeho cloudové úložisko a ani služby tretích strán. Používatelia tak nie sú informovaní o prenose údajov z týchto aplikácií a neexistuje spôsob, ako sa z neho odhlásiť. Zhromaždené údaje by mohli byť potom jednoducho použité na účely sledovania používateľov.

Čínskych smartfónov predávaných mimo Číny by sa problém nemal týkať

Prieskum bol však vykonaný na zariadeniach predávaných v Číne, na ktorých bežia lokálne čínske distribúcie Androidu. Smartfónov predávnych na globálnom trhu by sa tak problém nemal týkať. Tie totiž musia podľa zákonov využívať odlišný firmvér so synchronizáciou údajov na serveroch mimo Číny,  Ak ste si však zakúpili čínsky smartfón z čínskeho e-shopu, tak by ste mali byť opatrní, aké osobné údaje v ňom zdieľate.

Náš tip
Hlasujte aj v marci a vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur | Smart Banka 2023
15.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+