MojAndroid

Či chceme alebo nie, firma Apple udáva trendy aj v oblasti smartfónov. Ako prvá sa odvážila odstrániť z ich smartfónov 3,5 mm jack s odôvodnením, že naň proste nezostalo miesto. Používatelia, ktorí chceli najnovší iPhone museli počítať s tým, že do neho svoje slúchadlá nezapoja tak jednoducho ako predtým. Aspoň že výrobca v balení nezabudol na redukciu. No je to ďalší kúsok zbytočného hardvéru,  ktorý so sebou musíte ťahať, pokiaľ nevyužívate slúchadlá s Lightning konektorom, ktoré boli samozrejme v balení.

Náš tip
Prečo dať šancu Bluetooth slúchadlám – výhody a nevýhody
Náš tip
Čo robiť ak vám nefunguje 3,5mm jack pre slúchadlá | NÁVOD

Apple bol prvý, pridali sa aj výrobcovia Androidov

Výrobcovia Android smartfónov začali dávať vyjadrenia, že 3,5 mm jacku sa proste nevzdajú. Zo  začiatku táto novinka vzbudila búrlivé diskusie o tom, či Apple urobil dobre alebo nie. Niektorí zástancovia značky samozrejme tvrdili, že tento konektor je už minulosťou a má svoje najlepšie roky za sebou, no určite nie všetci. Našli sa aj takí Apple fanúšikovia, ktorým sa to proste nepáčilo. Androiďáci mali znovu ďalší dôvod na to, aby si z americkej firmy mohli robiť posmech. Netrvalo dlho a aj výrobcovia Android smartfónov začali podliehať tomuto trendu a teraz nájdeme množstvo značiek, ktoré konektor vypustili. Namiesto neho využívajú väčšinou USB-C konektor. Niektorí pribalia aj slúchadlá s takýmto konektorom, niektorí redukciu.

Sony Xperia XZ2 Compact 3,5 mm jack neobsahuje

Čo sa týka používateľov, tí si na to už zvykli a berú to ako samozrejmosť. Netýka sa to ale všetkých, niektorí by si smartfón bez 3,5 mm audio konektora proste nekúpili. Väčšina čínskych značiek už nastúpila na tento trend, a tak bez 3,5 mm jacku môžeme nájsť smartfóny výrobcov ako Xiaomi či Huawei, no napríklad aj Sony vo svojich najnovších vlajkových lodiach Xperia XZ2  a XZ2 Compact tento konektor vynechali. Asi posledným z veľkých výrobcov, ktorý sa ho stále drží, je Samsung. Uvidíme, do kedy mu to vydrží.

Sú riešením Bluetooth slúchadlá?

V posledných rokoch sú trendom bluetooth slúchadlá. Ich nespornou výhodou je to, že nepotrebujete žiadne káble a fungujú úplne bezdrôtovo. Stačí pripojiť k telefónu a môžete počúvať. Takéto slúchadlá majú však aj svoje nevýhody. Hlavnou je nutnosť ich nabíjania. To znamená, že okrem svojho telefónu musíte myslieť aj na slúchadlá. Pokiaľ sú vybité, hudbu jednoducho nebudete môcť počúvať. Ďalšou nevýhodou je fakt, že pokiaľ to myslíte s hudbou naozaj seriózne, na lacnejšie slúchadlá môžete rovno zabudnúť a určite si priplatíte. To samozrejme platí aj pri tých káblových, ale ich ceny sú v porovnaní s bluetooth slúchadlami nižšie. Hlavne v cenovej kategórii do 20 € už viete nájsť obstojne hrajúce káblové slúchadlá, zatiaľ čo tie bluetooth budú určite drahšie.

O svoje názory a osobné skúsenosti so smartfónmi bez 3,5 mm jacku sa s nami môžete podeliť v diskusii pod článkom.

Je pre vás pri pri kúpe nového smartfónu dôležité či obsahuje 3,5 mm jack?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

 

31.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+