MojAndroid

Či chceme alebo nie, firma Apple udáva trendy aj v oblasti smartfónov. Ako prvá sa odvážila odstrániť z ich smartfónov 3,5 mm jack s odôvodnením, že naň proste nezostalo miesto. Používatelia, ktorí chceli najnovší iPhone museli počítať s tým, že do neho svoje slúchadlá nezapoja tak jednoducho ako predtým. Aspoň že výrobca v balení nezabudol na redukciu. No je to ďalší kúsok zbytočného hardvéru,  ktorý so sebou musíte ťahať, pokiaľ nevyužívate slúchadlá s Lightning konektorom, ktoré boli samozrejme v balení.

Náš tip
Prečo dať šancu Bluetooth slúchadlám – výhody a nevýhody
Náš tip
Čo robiť ak vám nefunguje 3,5mm jack pre slúchadlá | NÁVOD

Apple bol prvý, pridali sa aj výrobcovia Androidov

Výrobcovia Android smartfónov začali dávať vyjadrenia, že 3,5 mm jacku sa proste nevzdajú. Zo  začiatku táto novinka vzbudila búrlivé diskusie o tom, či Apple urobil dobre alebo nie. Niektorí zástancovia značky samozrejme tvrdili, že tento konektor je už minulosťou a má svoje najlepšie roky za sebou, no určite nie všetci. Našli sa aj takí Apple fanúšikovia, ktorým sa to proste nepáčilo. Androiďáci mali znovu ďalší dôvod na to, aby si z americkej firmy mohli robiť posmech. Netrvalo dlho a aj výrobcovia Android smartfónov začali podliehať tomuto trendu a teraz nájdeme množstvo značiek, ktoré konektor vypustili. Namiesto neho využívajú väčšinou USB-C konektor. Niektorí pribalia aj slúchadlá s takýmto konektorom, niektorí redukciu.

Sony Xperia XZ2 Compact 3,5 mm jack neobsahuje

Čo sa týka používateľov, tí si na to už zvykli a berú to ako samozrejmosť. Netýka sa to ale všetkých, niektorí by si smartfón bez 3,5 mm audio konektora proste nekúpili. Väčšina čínskych značiek už nastúpila na tento trend, a tak bez 3,5 mm jacku môžeme nájsť smartfóny výrobcov ako Xiaomi či Huawei, no napríklad aj Sony vo svojich najnovších vlajkových lodiach Xperia XZ2  a XZ2 Compact tento konektor vynechali. Asi posledným z veľkých výrobcov, ktorý sa ho stále drží, je Samsung. Uvidíme, do kedy mu to vydrží.

Sú riešením Bluetooth slúchadlá?

V posledných rokoch sú trendom bluetooth slúchadlá. Ich nespornou výhodou je to, že nepotrebujete žiadne káble a fungujú úplne bezdrôtovo. Stačí pripojiť k telefónu a môžete počúvať. Takéto slúchadlá majú však aj svoje nevýhody. Hlavnou je nutnosť ich nabíjania. To znamená, že okrem svojho telefónu musíte myslieť aj na slúchadlá. Pokiaľ sú vybité, hudbu jednoducho nebudete môcť počúvať. Ďalšou nevýhodou je fakt, že pokiaľ to myslíte s hudbou naozaj seriózne, na lacnejšie slúchadlá môžete rovno zabudnúť a určite si priplatíte. To samozrejme platí aj pri tých káblových, ale ich ceny sú v porovnaní s bluetooth slúchadlami nižšie. Hlavne v cenovej kategórii do 20 € už viete nájsť obstojne hrajúce káblové slúchadlá, zatiaľ čo tie bluetooth budú určite drahšie.

O svoje názory a osobné skúsenosti so smartfónmi bez 3,5 mm jacku sa s nami môžete podeliť v diskusii pod článkom.

Je pre vás pri pri kúpe nového smartfónu dôležité či obsahuje 3,5 mm jack?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • FERO

  Prvý bol Apple????? a Na Motorolu ste nezabudli náhodou?

  • ccc01

   No áno, moja Moto Z nemala jack ešte pred iPhonom 7. Ale ostatní zažali vypúšťať jack skôr po vzore Apple ako po vzore Motoroly alebo iných. Apple sa kopíruje, či sa jedná o nové veci alebo zlé. V tomto prípade to bolo skôr: keď si môže jack dovoliť vypustiť Apple, možeme aj my. Nedávno vyhlásili, v Huawei, že oni mali výrez v displeji ešte skôr ako Apple… Pritom výrez nie je, žiadny pokrok, len dočasná technologická nevyhnutnosť.

   • Miro

    Áno, presne tak to bolo myslené. Aj pred Motorolou boli smartfóny, ktoré 3,5 mm jack nemali, no až keď s tým prišiel Apple, prestávajú ho používať aj výrobcovia, ktorí ho dovtedy používali.

    • FERO

     To je pekné, že to je tak myslené a že ostatný idú po vzore Applu, ale určite neboli prvý a v článku je to tak napísané, kľudne tam mohlo byť: po vzore applu sa pridali aj výrobcovia Androidov.

 • mrninko

  káble, to je tak nepraktické, už cez 5 rokov používam bluetooth slúchadlá či už k mobilu alebo k počítaču

 • Maher787

  zle koncipovaný nadpis mohlo to byť Prečo vám vadí že výrobcovia prestávajú používať jack 3,5

 • radio

  .. bez drotovych sluchadiel sa neda pocuvat radio

  • Antikapitalista

   Veď práve!

   Lenže ešte viac výrobcov už predtým bolo odstránilo aj to.

   Takže… všetky novšie výrobky sú viac-menej o ničom.

   Takpovediac zbytočný výkon navyše, ktorý ale na cestách nevyužijem, lebo poplatky za prenos údajov, pri ktorých by som ten výkon využil, sú stále vysoké.

   Lenže na staršie zariadenia sa nedá zaprevadiť (nainštalovať) novší OS, dokonca ani bezpečnostné záplaty už nebudú dostávať.

 • Marian

  Ja som kvoli chybajucemu jacku uz vyradil zo svojho zoznamu na dalsi telefon viacero modelov, naposledy Huawei P20 Pro. Teraz cakam na Note9, uvidime co z toho bude.

+