MojAndroid

Stalo sa vám už, že 3,5 mm audio konektor na vašom smartfóne prestal fungovať? Určite to nie je príjemná záležitosť. Na trhu sa síce objavujú telefóny, ktoré ho vôbec neobsahujú, no pokiaľ ho váš smartfón má, určite chcete, aby fungoval. Áno, možno si poviete, že už existujú bluetooth slúchadlá a jack nie je až taký potrebný. Na jednej strane máte pravdu, no na tej druhej, nie všetci chcú svoje slúchadlá nabíjať a nájdu sa aj takí, ktorým proste kábel vyhovuje viac. Nefunkčný jack nie je až taký zriedkavý problém a objavuje sa vcelku dosť často. V tomto článku sa dozviete čo robiť, keď práve ten váš prestal správne fungovať.

Náš tip
Ako zobraziť všetky kúpené aplikácie a mikrotransakcie v obchode Play | NÁVOD

Pokazené slúchadlá

Problém nemusí byť v telefóne. Vo väčšine prípadov sa stáva, že práve nefunkčné slúchadlá sú dôvodom, prečo si používatelia myslia, že im konektor nefunguje. Jednoduchým spôsobom, ako zistiť či je chyba v slúchadlách, je zapojiť ich do iného zariadenia. Nemusí to byť smartfón, každé zariadenie s 3,5 mm jack konektorom poslúži rovnako dobre. Ak nebudete počuť hudbu ani vtedy, môžete si vydýchnuť. Nové slúchadlá kúpite už za pár €. Horšie by bolo, keby sa vám pokazili tie naozaj drahé. Je ale možné, že práve tie slúchadlá, ktoré používate, nie sú kompatibilné s vaším telefónom. Aj to sa niekedy stáva, no veľmi zriedkavo. Práve kvôli tomuto by sme vyskúšali pripojiť k smartfónu aj iné slúchadlá.

Skontrolujte či vaše zariadenie nie je spárované s iným cez Bluetooth

Pokiaľ máte telefón spárovaný so slúchadlami cez bluetooth, prípadne je pripojený k nejakému inému zvukovému zariadeniu, je možnosť, že váš audio konektor je odpojený. Je to z dôvodu, že smartfón preferuje výstup cez Bluetooth. Pokiaľ ale slúchadlá pripojíte, mal by ich rozoznať a automaticky prepnúť výstup na 3,5 mm jack. Pokiaľ sa tak nestane, odporúčame vojsť do bluetooth nastavení a skontrolovať či nemáte pripojené iné zariadenie, prípadne funkciu Bluetooth vypnúť úplne.

Vyčistite jack konektor

Neuverili by ste, koľko prachu a iných vecí sa tam môže nachádzať. Tie blokujú správne pripojenie slúchadiel, prípadne elektrický obvod medzi telefónom a káblom. V prvom rade odporúčame pozrieť sa do vnútra. Najlepším riešením je využiť prisvetľovacie svetlo, pretože inak neuvidíte vôbec nič. Ďalším krokom je jemné vyčistenie konektora a dúfať, že bude fungovať. Na toto existujú rôzne spôsoby, najjednoduchším a najmenej rizikovým je prach jednoducho vyfúknuť. Využiť môžete aj vatovú tyčinku a prach vytiahnuť pomocou nej. Môžete využiť aj trochu alkoholu. S tým ale opatrne, aby toho nebolo príliš veľa, rovnako manipulácia s tyčinkou musí byť jemná.

Skontrolujte zvukové nastavenia a reštartujte zariadenie

Existuje šanca, že problém nie je priamo v konektore, ale vo vašich nastaveniach zvuku. Otvorte nastavenia a skontrolujte úroveň hlasitosti, prípadne všetky iné nastavenia, ktoré by mohli nejakým spôsobom stíšiť zvuk. Väčšinou týchno možností nie je veľa, takže by to nemal byť problém.

Ak všetko vyzerá byť v poriadku, existuje ešte jedna jednoduchá vec, ktorú je možné urobiť. Reštartovať zariadenie. Toto často vyrieši množstvo problémov, nielen so zvukom.

Čas na servis

Poslednou možnosťou je obnoviť výrobné nastavenia. Tým ale stratíte všetky vaše údaje, fotografie, hudbu, kontakty… Odporúčame predtým svoj smartfón zálohovať.

Náš tip
Koľko stojí oprava displeja smartfónu Motorola moto e4 plus | SERVIS

Pokiaľ žiadna z týchto rád nezabrala, problém je pravdepodobne väčší, ako ste si mysleli. Pokiaľ máte zariadenie stále v záruke, najlepšou možnosťou je ísť tam, kde ste ho kúpili a reklamovať.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+