MojAndroid

Slovensko bude mať aj ďalšieho operátora. Nepôjde ale o priamu konkurenciu pre tých súčasných, ale o nového poskytovateľa internetových služieb pre špeciálnu oblasť využitia mobilného pripojenia. Konkrétne sa bude jednať o Internet vecí, čomu bude prispôsobená ponuka operátora a aj rýchlosť poskytovaného mobilného internetu.

O novú mobilnú sieť sa postará spoločnosť SimpleCell, ktorá by k tomu chcela využiť technológiu Sigfox. Tá sa postará o spoľahlivé, aj keď veľmi pomalé pripojenie pre zariadenia Internetu vecí. Rýchlosť takéhoto pripojenia by mala byť približne 100 bitov za sekundu, čo určite nestačí na modernú konzumáciu multimédií. Ide ale o pripojenie, ktoré bude mať obrovské pokrytie a bude energeticky nenáročné, čo sú práve požiadavky, ktoré majú zariadenia Internetu vecí.

Vo väčšine prípadov zariadenia ani nedosiahnu tieto potenciálne rýchlosti, no bude to tak nastavené zámerne pre ešte intenzívnejšie znižovanie energetických požiadaviek. Cez novú sieť sa budú prenášať iba jednoduché informácie typu on/off a podobné. Prostredníctvom tejto siete budú napríklad monitorované rôzne stroje alebo súčiastky v nich, alebo bude zabezpečené pripojenie rôznych senzorov, napríklad požiarneho.

Opticke vlakna internet

Spoločnosť SimpleCell plánuje na Slovensku vybudovať približne 250 základňových staníc, ktoré sa postarajú o 85% pokrytie nášho územia v interiéri a vyše 90% pokrytie v exteriéri. Tieto stanice ale bude potrebné umiestniť na stožiare niektorého zo súčasných operátorov. S nimi už spoločnosť rokuje, pričom dohoda by mala byť uzatvorená už na jeseň tohto roku a sieť by mohla fungovať už v máji 2017.

Sieť bude pre svoje potreby využívať pásmo 868 MHz vo všetkých krajinách EÚ. Ide o verejné pásmo, vďaka čomu bude zabezpečený bezproblémový roaming v celej EÚ a tiež to pomôže k zníženiu nákladov. Pre zníženie spotreby energie bude systém nastavený tak, že download bude prebiehať iba vtedy keď upload a zariadenia tak nebudú musieť byť neustále v pohotovosti.

Spoločnosť SimpleCell takúto sieť už prevádzku aj v Českej republike, kde spolupracuje s operátorom T-Mobile. Na Slovensku bude mať služba aj konkurenciu od spoločnosti Slovanet, ktorá chystá prevádzku podobnej siete, aj keď s inou technológiou LoRaWAN. V každom prípade ide o zaujímavé obohatenie poskytovaných služieb na Slovensku, aj keď sa očakáva, že aspoň spočiatku bude nový operátor poskytovať svoje služby zväčša firemným zákazníkom.

Zdroj: Živé.sk

4.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • lol

  amatersky nadpis, nehanbite sa? ide o “internet veci”, senzory a podobne zariadenia, kde ta pomalost nevadi, kedze to ma naopak siroke pokrytie na par BTS. to je od vas velmi nepekne a bulvarne.

  • Všetko je objasnené priamo v článku :)

   • cartmanko

    mne sa nadpisa paci, ma lakat na klikutie a otvorenie clanku, kde sa dozvies vsetko ostatne. a presne to nadpisa aj robi.

    • 123

     hej, takzvany click bait… je to dost smutne, kam sa az tato stranka dostava, hold, asi im Samsung plati malo

     • darg

      a čo si myslíš, na čo slúži nadpis, huh???? asi že na to aby ťa v skratke informoval o obsahu a ak ťa zaujme tak si ten článok otvoríš a prečítaš, ak nezaujme tak nič … -_-

      click bait je niečo iné…

      • Lukas Vyletel

       podla mna toto splna standardnu definiciu click baitu. Nadpis umyselne zavadza v snahe prilakat citatela a potom mu poskytne uplne iny obsah ako citatel ocakava.

      • 123

       dobra definicia, nadpis tohto clanku ju ale vobec nesplna :) Naopak, je to klasicky click bait, ktorych je tu stale viac a viac… ale tak hold, zjavne tymto ludom chutia viac peniazky z mnozstva klikov, ako poctiva a kvalitne odvedena praca :)

 • mikael

  Mám prosbu, čo znamená výraz “internet veci”. Jedná sa o terminus technicus, alebo vo vete niečo chýba? Predpokladám, že ide o pokus o priamy preklad výrazu “Internet of Things” (IoT), ale nie je mi veľmi zrozumiteľný…

  • MMMaroko

   s iným prekladom som sa za posledný rok čo sa s týmto stretávam nestretol; a podľa mňa je dosť zrozumiteľný, neviem čo na ňom je k nepochopeniu :)

  • Captain Igor

   Internet veci (Internet of things) je terminus technicus.

 • som zvedavy ako chcu do 100bitov zakomponovat sifrovanie… ako si si to neviem predstavit

 • TommyBoy

  100 bitov? Boha jeden “Ahoj” kým odíde 10 sekúnd.

  • ylr

   A odpoved bude ON/OFF

  • piXie_SK

   “Ahoj” má 4 B. A ta sieť nebude určená na to, aby si žiarovky alebo kotle hovorili medzi sebou ahoj, ale aby hlásili stav, pripadne sa zapli a vypli. Čo je dobre, kde doteraz musela byť napr. SIMka s dátovým programom, ktorý sa ani reálne nikdy nevyužil bude tlači sieť. Dobré.

 • Taťka Šmoula

  Veľmi dobrý krok, už sa tešííím.

+