MojAndroid

V obchode Google Play a v Apple App Store sa objavili ďalšie škodlivé aplikácie, píše PhoneArena. Na prvý pohľad pôsobia neškodne, slúžia na sťahovanie tapiet, hudby alebo na zobrazovanie zábavného obsahu. Obsahovali však malvér, ktorý spúšťa skryté reklamy. Okrem malvéru niektoré z nich obsahujú aj zbytočné nákupy v aplikácií, ktoré sa cenovo pohybujú od 2 až do 10 dolárov. Podľa odhadov analytickej firmy Sensor Tower zarobili vývojárom spolu okolo 500 tisíc dolárov.

Škodlivé aplikácie - ThemeZone

Niektoré z týchto aplikácií boli propagované používateľmi pomocou TikToku a Instagramu, pričom jeden z nich mal viac ako 300 tisíc sledovateľov. No práve vďaka TikToku sa tieto aplikácie podarilo odhaliť. Dievča z Českej republiky našlo jeden z profilov, ktorý jednu z aplikácií propagoval a nahlásilo to cez projekt Buď safe online. Projekt je zameraný na vzdelávanie detí v oblasti bezpečnosti na internete. Vznikol v roku 2018 na základe spolupráce spoločnosti Avast a influencera Jirka Krála.

Avast zakročil rýchlo

Tento podnet priviedol zamestancov Avastu k tomu, aby preskúmali aj ďalšie aplikácie. Spolu našli až 11 podvodných titulov a okamžite na to upozornili Google aj Apple. Nahlásene boli aj účty, ktoré tieto aplikácie propagovali na TikToku a Instagrame.

„Ďakujeme mladému dievčaťu, ktoré nám túto hrozbu nahlásilo. Jej zodpovedné konanie je niečo, z čoho by sme si všetci mali brať príklad, aby sa kybernetický svet mohol stať bezpečné miesto. Škodlivé aplikácie, ktoré sme objavili porušujú pravidlá spoločnosti Google aj Apple tak, že buď zavádzajú svojimi tvrdeniami o funkciách aplikácií, alebo zobrazujú reklamy mimo aplikácie a skryjú ikonu pôvodnej aplikácie krátko po jej nainštalovaní. Je obzvlášť znepokojujúce, že tieto aplikácie sú propagované na sociálnych sieťach, ktoré sú populárne hlavne medzi mladšími deťmi. Tie nemusia rozpoznať, že aplikácie sú nebezpečné a stávajú sa tak ľahkými obeťami podvodníkov,” uviedol vo svojom vyhlásení analytik spoločnosti Avast Jakub Vávra.

V tomto prípade sa dalo škodám veľmi jednoducho predísť. Aplikácie spomenuté v tomto článku nezískali hodnotenie vyššie ako 3 hviezdičky a ich recenzie upozorňujú na prítomnosť malwéru. Preto je dobré pozrieť si hodnotenie pred sťahovaním akejkoľvek aplikácie. Veľa ľudí to tak bohužiaľ nerobí, keďže týchto 11 aplikácií malo spolu cez 2 milióny stiahnutí.

Zoznam nebezpečných aplikácií:

Obchod Google Play

  • ThemeZone – Shawky App Free – Shock My Friends
  • Tap Roulette ++Shock my Friend
  • Ulimate Music Downloader – Free Download Music

Apple App Store

  • Shock My Friends – Satuna
  • 666 Time
  • ThemeZone – Live Wallpapers
  • shock my friend tap roulette v
Náš tip
TOP Android aplikácie a hry týždňa | 38. týždeň 2020
23.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+