MojAndroid

Skenery odtlačkov prstov umiestnené priamo pod displejom sú dnes už pomerne bežnou súčasťou mnohých vlajkových modelov. Dokonca ich prítomnosť badáme aj v zariadeniach strednej triedy. Stále však platí a aj platilo jedno. Čítačka sa v displeji nachádza iba za podmienky, že samotný panel je typu AMOLED.

Integrovaný skener odtlačkov v LCD displeji

Prednedávnom generálny manažér podznačky Redmi, Lu Weibing, demonštroval, ako funguje skener odtlačkov vo vnútri LCD displeja. Podľa webu Android Authority funkčnosť tohto skenera dokazuje aj video zavesené na sociálnej sieti Weibo.

Záznam taktiež ukazuje, ako rýchlo a presne čítačka funguje. Vyzerá to tak, že sa dočkáme skutočne dobre fungujúceho bezpečnostného prvku.

redmi lcd skener odtlačkov

Pod OLED displejmi sú skenery schopné “nakuknúť” aj nad sklo zobrazovača a tým pádom naskenovať váš prst. Optické fungujú na princípe ožiarenia vášho odtlačku jasným svetlom, ktorý následne čítačka rozpozná. Keďže však LCD zobrazovače fungujú úplne inak a majú svoje vlastné podsvietenie, vyriešenie integrácie čítačky odtlačkov pod panel je podstatne zložitejšie.

Využíva vlastný zdroj svetla

Podľa Xiaomi existuje jedno šikovné riešenie pre tento priam “nevyriešiteľný” problém. Lu tvrdí, že riešením je infračervené svetlo. Zatiaľ čo AMOLED displeje používajú na ožiarenie prstu svetlo zo samotných pixelov, skener pod LCD displejom sa budú spoliehať na vlastný zdroj svetla, ktorým je spomínané IR žiarenie.

Poznáme aj ultrasonické čítačky, ktorými disponuje napríklad modelový rad Samsung Galaxy S10. Tie sa spoliehajú na vysokofrekvenčný zvuk, avšak väčšinou nie sú také rýchle ako tie optické. Ich hlavnou výhodou je presnosť.

Nové riešenie od Redmi má byť údajne minimálne tak presné a rýchle ako náprotivok v OLED paneli. Je dosť možné, že sa dočkáme smartfónu s LCD displejom s integrovanou čítačkou odtlačkov už tento rok v niektorom z pripravovaných smartfónov značky Redmi.

Náš tip
Akcia: 28 platených aplikácií a hier je v obchode Google Play dočasne zadarmo

11.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+