Výdrž batérie smartfónu na jedno nabitie je aj v roku 2016 jedným z najväčších problémov našich zariadení. Za posledné roky sa neuskutočnil žiaden výrazný prevrat a väčšina z nás stále nabíja svoj telefón každý deň. Zlepšilo sa to aspoň natoľko, že väčšina nových telefónov ten deň aspoň vydrží bez väčších problémov a bez vášho výraznejšieho obmedzovania sa. Ako sa ale postarať o to, aby telefón vydržal na jedno nabitie ešte dlhšie? Prinášame vám zoznam overených tipov a trikov, ako na to. Pre mnohých z vás nepôjde o prevratné informácie, no menej skúsení používatelia si tu možno nájdu také rady, o ktorých doteraz nepočuli.
Čierne pozadie na AMOLED displejoch šetrí batériu
AMOLED displeje už budúci rok budú na takom množstve nových telefónov ako LCD panely. To je výrazný krok vpred, keďže práve AMOLED displeje sú často na pohľad krajšie a atraktívnejšie. Vedeli ste, že skutočne sýta čierna farba má ale aj inú výhodu? Dosiahnutie takejto čiernej je totiž možné vďaka tomu, že čierna farba na displeji sa zobrazuje jednoducho vypnutými pixelmi. Menej zapnutých pixelov znamená menej spotrebovanej batérie, a tak by ste na zariadeniach s AMOLED displejmi mali zobrazovať čo najviac čiernej farby.
Začať môžete už pri pozadí. Stiahnite si toto čisto čierne pozadie a nastavte si ho ako pozadie pracovnej plochy. Ide o jednoduchý trik, ktorý síce nepredĺži výdrž batérie o desiatky percent, ale bude mať na to pozitívny dopad. Rovnakou zásadou sa môžete riadiť aj pri všetkých aplikáciách, ktoré ponúkajú tmavý mód. Nie len, že ušetríte batériu, ale skutočná čierna farba je na AMOLED displejoch naozaj atraktívna a aplikácie v takomto režime môžu na týchto displejoch vyzerať ešte krajšie, ako keby ste použili štandardný zobrazovací režim.
Softvérové nadstavby niektorých výrobcov umožňujú zájsť ešte ďalej a zvoliť si čierne menu systému. Skutočnú čiernu farbu potom uvidíte aj v nastaveniach, v notifikačnej lište a v ďalších miestach v systéme, kde by ste inak videli bielu, resp. sivú farbu. Aj toto vám môže pomôcť ušetriť niekoľko mAh batérie denne.
Ak máte zariadenie s LCD displejom, odporúčame presný opak – všade používať čo najsvetlejšiu grafiku. To síce nemá priamy pozitívny dopad na spotrebu energie, no výhodou je, že tmavý obsah na bledom pozadí je na LCD displejoch často lepšie viditeľný a umožňuje vám použiť nižšiu hodnotu jasu displeja, čo už vplýva na výdrž batérie skutočne pozitívne.
Vypnite počúvanie Google
Asistent Google Now je na mnohých nových zariadeniach neustále k dispozícii a reaguje vždy, keď poviete čarovnú formulku “OK Google”. To môže byť síce niekedy užitočné, no zároveň to znamená vysokú spotrebu batérie. Ak si dokážete predstaviť fungovanie bez tejto funkcie, určite by ste ju radšej mali vypnúť v prospech dlhšej výdrže na batériu. Spraviť tak môžete v nastaveniach v časti Google -> Vyhľadávanie a Asistent ->Hlas -> Detekcia OK Google a tu by ste mali mať vypnuté všetky možnosti okrem tej, ktorá umožňuje používať hlasové povely v aplikácii Google. Ak máte nastavený slovenský jazyk, žiadne možnosti sa tu možno ani nezobrazia, no v iných jazykových verziách možno budete môcť niektoré funkcie deaktivovať.
Režim Doze
Od systému Android Marshmallow máme na našich telefónoch aktivovaný šetriaci režim Doze. Ten predlžuje najmä výdrž v pohotovostnom režime, keď zabraňuje zbytočnému samovoľnému prebúdzaniu aplikácií na pozadí. Režim Doze je na väčšine zariadení aktivovaný automaticky a ak s ním niečo budete robiť, bude to skôr udeľovanie výnimiek aplikáciám, ktoré chcete z tohto režimu vylúčiť. Spraviť tak môžete prechodom do nastavení batérie, kde kliknete na tri bodky vpravo hore. Stačí vybrať možnosť Optimalizácia batérie a sem už iba pridáte všetky tie aplikácie, ktoré chcete z režimu Doze odstrániť. To síce môže mať mierne negatívny vplyv na výdrž vašej batérie, no môže to tiež vyriešiť problémy s nesprávnou funkcionalitou danej aplikácie či nezobrazovaním upozornení z nej.
Aktualizujte si systém a aplikácie
Niekto by mohol povedať, že technologickí nadšenci sú priam posadnutí aktualizáciami. Pravdou však je, že aktualizácie systému či aplikácií toho prinášajú skutočne veľmi veľa. Okrem nových funkcií ide často aj o zlepšenie výkonu, zvýšenie bezpečnosti a v neposlednom rade aj menší dopad na spotrebu batérie. Spotrebu batérie je totiž možné znížiť aj lepšou optimalizáciou softvéru, a tak by ste aktualizácie pre systém či aplikácie nemali takmer nikdy odkladať. Samozrejme, nájdu sa prípady, kedy aktualizácia prinesie viac zloby než úžitku, a tak je dobré zostať niekedy opatrný. Nemali by ste sa ale dlhodobo vyhýbať aktualizáciám, najmä nie tým, ktorých spoľahlivosť je overená inými používateľmi.
Nepoužívajte automatický/adaptívny jas
Možno sa to môže zdať ako kontraproduktívne, no v čase, keď väčšina výrobcov ponúka v notifikačnej lište jednoduchý nástroj na úpravu jasu, nie je veľmi potrebné využívať automatickú možnosť regulácie. Tým menej dôležitým dôvodom je fakt, že jej fungovanie je používaný senzor, ktorý, logicky, spotrebúva energiu. Dopad na výdrž tu ale nie je vôbec drastický. Energeticky oveľa náročnejší je fakt, že automatický jas často volí zbytočne vysoké hodnoty jasu. To znamená, že batéria sa spotrebúva oveľa rýchlejšie, ako keby ste si jas nastavovali manuálne. Pre niektorých používateľov môže byť manuálne nastavovanie jasu výrazné zníženie pohodlia pri používaní, no ak vám to až tak veľmi neprekáža, určite stojí za to vyskúšať fungovanie s manuálne nastaveným jasom displeja aspoň v priebehu niekoľkých dní a sami budete môcť posúdiť, či vám ušetrená energia bude stáť za to.
Vypnite vibračnú odozvu kláves
Poháňanie vibračného motorčeka v telefóne nie je vôbec jednoduchá záležitosť a stojí skutočne veľa energie. Našťastie, vibrovanie je možné veľmi jednoducho vypnúť. Stačí, keď prejdete do nastavení telefónu do časti Zvuky a upozornenia. Tu vyberte možnosť “Iné zvuky” a odčiarknite možnosť Vibrovanie pri klepnutí. Rovnako je dobré vypnúť si aj vibrácie pri písaní na klávesnici, no prístup k tomuto nastaveniu sa už líši v závislosti od konkrétnej aplikácie s klávesnicou. Takto budete predchádzať tomu, aby sa vibračný motorček nespúšťal pri takmer každej vašej interakcii s telefónom a tu môžete zaznamenať skutočne pozitívny dopad na výdrž vašej batérie.
Používajte aplikáciu Greenify
Kým väčšina aplikácií, ktoré sľubujú predĺženie výdrže batérie, svoje sľuby v skutočnosti vôbec nenapĺňa, titul Greenify sa preslávil práve tým, že dokáže skutočne predĺžiť výdrž zariadenia na jedno nabitie. Aplikácia totiž dokáže iné aplikácie priviesť do stavu hibernácie. Tieto aplikácie sa nebudú zbytočne prebúdzať na pozadí a vy tak ušetríte množstvo energie z vašej batérie. Aplikácia je skutočne veľmi výkonná a hoci niektoré jej funkcie využijú iba majitelia zariadení s ROOT-om, jej hlavnú výhodu môžu využívať úplne všetci. Aplikácia ponúka množstvo nastavení a zaujímavých funkcií, prostredníctvom ktorých si môžete ešte lepšie prispôsobiť jej používanie.
Nepoužívajte zbytočné pripojenia
Možno si poviete, že neustále zapnuté pripojenia za postarajú o to, že používanie telefónu bude pohodlnejšie. Skutočne ale stojí za to mať zapnuté GPS, ak túto funkciu využívate iba pri spustenej navigácii v aute? Netvrdíme, že si máte vypínať pripojenia k internetu počas dňa, no zapnuté Bluetooth, NFC a GPS aj vtedy, keď to vôbec nepoužívate, môže mať skutočne negatívny dopad na výdrž vašej batérie.
Nebráňte sa režimom šetrenia batérie vo vašom smartfóne
Ak patríte medzi fanúšikov režimov šetrenia vo vašom smartfóne, tento bod môžete preskočiť. Ak to tak ale nie je, možno by ste tomu mali zvážiť aspoň dočasné vyskúšanie režimov šetrenia batérie. Tie môžu byť niekedy obmedzujúce, no ich funkcie je často možné prispôsobiť. To znamená, že režim šetrenia nemusí nutne vypínať pripojenia k internetu, ale napríklad iba nastaví hornú hranicu taktu procesoru či zníži úroveň jasu. Možno prídete na to, že takéto používanie nebude vôbec problematické a odmenou vám bude výrazne dlhšia výdrž batérie.
Poriadne skontrolujte automatickú synchronizáciu aplikácií
Práve automatická synchronizácia dát na pozadí je zodpovedná za množstvo energie, ktorú telefón spotrebuje v režime spánku. Dobre si preto rozmyslite, ktoré aplikácie chcete nechať synchronizovať a ako často. Určite potrebujete synchronizovať aplikáciu s počasím každých 15 minút? Nebude stačiť každá hodina či dve? A potrebujete synchronizovať údaje v aplikácii Twitter, ktorú využívate raz do týždňa? Určite stojí za to zvážiť tieto fakty a nechať si synchronizovať iba tie najdôležitejšie aplikácie.
Zvážte letový režim počas cestovania
Toto je tip, o ktorom možno nie každý vie. Ak ste už cestovali dlhšie trasy, napríklad vlakom, možno ste zbadali, že sa vám telefón vybíjal oveľa rýchlejšie. Dôvodom je neustále pripájanie sa k novým vysielačom, následne vypadávanie signálu a hľadanie ďalšieho vysielača. Výdrž v pohotovostnom režime tu ide prudko dole, a tak je možno vhodné využívať letový režim. Iste, vtedy sa vám nikto nedovolá, čo je často problematické, no aj tak je možné, že v prípade telefonátu by ste mali veľké problémy so samotným pripojením k sieti. Takto môžete aspoň ušetriť poriadnu porciu energie vo vašej batérii, najmä, ak cestujete na dlhších trasách.
Nezatvárajte aplikácie na pozadí
Tento tip sa môže javiť ako kontraproduktívny, no určite stojí za vyskúšanie. Systém Android je dnes už natoľko rozumný, že si sám poradí v prípade, že mu chýba RAM a zavrie nepotrebné aplikácie spustené na pozadí. V opačnom prípade je väčšinou vhodné nechať si aplikácie spustené. Dôvodom je najmä to, že prípadné opätovné spustenie aplikácie bude oveľa rýchlejšie a energeticky oveľa menej náročné, ako keby sa aplikácia spúšťala zo stavu úplnej nečinnosti. Samozrejme, môže sa stať, že niektoré aplikácie, ktoré necháte spustené na pozadí, vám budú žrať neprimerané množstvo energie. To platí napríklad o navigáciách, ktoré je v prípade nepoužívania skutočne lepšie zatvoriť. Bežné tituly ale môžete nechať spustené a možno budete prekvapení tým, že takto vám telefón vydrží na jedno nabitie o niečo dlhšie.
Samozrejme, šetriť batériu je možné mnohými ďalšími spôsobmi. Ako to robíte vy? Používate nejakú špeciálnu aplikáciu, ktorá sa vám osvedčila, alebo sa držíte niektorých z týchto rád? Ako sa vám darí dosiahnuť dobrý pomer medzi výdržou batérie a užitočnosťou telefónu? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a podeľte sa o vaše tipy aj s ostatnými čitateľmi.
Zdroj: Android Pit