MojAndroid

Po tom, ako sme vám objasnili záhadu z vypínajúcimi sa smartfónmi, ktoré majú stále niekoľko percent batérie, sme sa rozhodli priniesť vám ďalší článok o batériách v smartfónoch. Tentokrát vám povieme, ako ich máte správne nabíjať, aby ste svoju batériu čo najviac šetrili a aby vám vydržala čo najdlhšie. Podobné tipy sme vám už priniesli v minulosti, no tentokrát pridáme niekoľko ďalších poznatkov a informácií o batériách v mobilných zariadeniach.

Dnešné batérie sú iné ako akumulátory z Nokie 3310

Žijeme v roku 2016 a batérie sa vyvíjajú spolu so smartfónmi. Batérie už nemajú pamäťový efekt, a tak ich nie je prvýkrát potrebné nabiť z 0 na 100%, aby si “zapamätali svoju kapacitu”. Dnes sa treba riadiť skôr opačným pravidlom – nabíjať častejšie a po menších dávkach. Batérie majú, rovnako ako iné elektronické súčiastky, istú životnosť, ktorú môžeme volať aj obmedzeným počtom nabíjacích cyklov. Bežné batérie majú životnosť v priemere zhruba 1000 nabíjacích cyklov. To znamená, že ich môžete nabiť z 0 na 100% približne 1000-krát, kým sa úplne nedegradujú ich vlastnosti. Samozrejme, všetko závisí od toho ako svoje smartfóny nabíjate.

bateria-smartfon

Nabíjajte častejšie a po menších dávkach

Jeden nabíjací cyklus (z 0 na 100% kapacity) vymeňte radšej za 4 cykly po 25-percentnom dobití batérie. Akumulátor, ktorý budete nabíjať častejšie a po menších dávkach, vydrží dlhšie, pričom si dlhšie udrží aj svoju kapacitu. Čím je “hĺbka vybitia” (depth of discharge) nižšia, tým viac nabíjacích cyklov vydrží. Meraním sa zistilo, že pri 100% vybití sa životnosť Li-ion batérií pohybuje v rozmedzí 300 – 500 nabíjacích cyklov, pri 50% je to už 1200 – 1500. Najlepší pomer životnosť/použiteľnosť ponúka batéria pri 50% DoD. Občasné úplne vybitie sa odporúča previesť iba raz za mesiac, a to z dôvodu kalibrácie batérie.

Hĺbka vybitiaPočet nabíjacích cyklov
100% DoD300 - 500
50% DoD1200 - 1500
25% DoD2000 - 2500
10% DoD3750 - 4700

Zabudnite na 100% a nenabíjajte v noci

Batérie by sa v dnešnej dobe nemali nabíjať na 100%. Ak smartfón odpojíte z nabíjačky, keď má 70-90% batérie, tak vám vydrží 2-krát dlhšie. Rovnako batérii neprospieva, ak ju “prebíjate”. Akonáhle je batéria nabitá na 100%, odpojte zariadenie z nabíjačky. Hoci má väčšina dnešných zariadení ochranné obvody, ktoré nabíjanie po dosiahnutí 100% vypnú, stále urobíte lepšie, ak nabíjačku aj manuálne odpojíte (najlepšie pred tým ako dosiahne 100% nabitie). Mali by ste tiež zabudnúť na nabíjanie v noci, ktoré je presne kombináciou toho, čo batériu ničí najviac – nabitia na 100% a prebíjania. Rovnako by ste batériu nemali vybíjať na 0% kapacity, pretože jej to škodí rovnako ako nabíjanie na 100%. V niekoľkých prípadoch sa dokonca môže stať, že sa úplne vybitá batéria “zablokuje” a nebude sa dať nabiť. Vtedy pomôže len výmena alebo návšteva servisu.

oneplus-nabijanie

Pozor na extrémne teploty

Batérie v smartfónoch sa v mnohom podobajú na ľudské telo. Škodí im prílišná aktivita (prebíjanie) a extrémne teploty. Smartfóny sú na príliš vysoké a príliš nízke teploty naozaj veľmi citlivé, a to platí aj pri nabíjaní. Drvivá väčšina smartfónov sa pri nabíjaní prehrieva (fyziku neoklameme), čo akumulátorom nerobí dobre. Počas nabíjania by ste tak zariadenie mali udržiavať pri nízkych teplotách a rozhodne ho nenabíjať v blízkosti nejakého zdroja tepla alebo na priamom slnku. V aute môžete dosiahnuť zníženie teploty napríklad vložením smartfónu do stojanu, ktorý umiestnite k výduchu klímy, doma zas zariadenie uložte niekde do tieňa, prípadne na chladnejšie miesto (komora, roh miestnosti, …). Pozor by ste si mali dať aj na teploty hlboko pod bodom mrazu. Tie dokážu v batériách vytvoriť kryštalickú formu elektrolytu, čím sa redukuje ich výdrž a celkové napätie. Pozrite si tabuľku, ktorá vysvetľuje dosah teploty na stratu výdrže batérie.

TeplotaNabitie 40% (pokles kapacity po roku na ...)Nabitie 100% (pokles kapacity po roku na ...)
0°C98%94%
25°C96%80%
40°C85%65%
60°C75%60%

Ak chcete šetriť batériu, nepoužívajte turbo nabíjačku

Vieme, ako to dnes funguje – batérie majú stále (približne) rovnakú výdrž a kapacitu, takže výrobcovia lákajú zákazníkov na nové spôsoby ich rýchlejšieho nabíjania. Kadejaké “turbo” a “quick charge” nabíjačky síce rýchlejšie nabijú váš smartfón, ale samotnej batérii rozhodne neprospievajú. Samozrejme, že niekedy idú výhliadky do budúcnosti bokom a vy jednoducho potrebujete mať rýchlo nabitý svoj smartfón, no ak chcete batériu z dlhodobejšieho hľadiska udržiavať v dobrej kondícii, použite radšej klasickú nabíjačku bez funkcie rýchleho nabíjania.

Na záver

Všetky informácie, ktoré sme zhrnuli v tomto článku, sú len odporúčaniami, no neznamená to, že sa nimi musíte riadiť. Dnes sú batérie v smartfónoch na naozaj vysokej úrovni, majú vlastné riadiace jednotky a elektroniku, ktorá ich chráni pred poškodením. Aj pri nedodržiavaní týchto odporúčaní by vám batéria v smartfóne mala vydržať minimálne 1 – 1,5 roka, no jej nesprávnym nabíjaním môže dôjsť k zníženiu jej kapacity, a tak aj k nižšej výdrži na jedno nabitie. dodržiavaním týchto rád dosiahnete dlhšiu životnosť vašej batérie a dlhšie určíte jej kapacitu na vysokej úrovni. Máte aj vy nejaké skúsenosti s nabíjaním batérií a chcete sa o ne podeliť? Napíšte nám do komentárov pod tento článok.

Zdroj: PCAdvisor

3.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+