Po tom, ako sme vám objasnili záhadu z vypínajúcimi sa smartfónmi, ktoré majú stále niekoľko percent batérie, sme sa rozhodli priniesť vám ďalší článok o batériách v smartfónoch. Tentokrát vám povieme, ako ich máte správne nabíjať, aby ste svoju batériu čo najviac šetrili a aby vám vydržala čo najdlhšie. Podobné tipy sme vám už priniesli v minulosti, no tentokrát pridáme niekoľko ďalších poznatkov a informácií o batériách v mobilných zariadeniach.
Dnešné batérie sú iné ako akumulátory z Nokie 3310
Žijeme v roku 2016 a batérie sa vyvíjajú spolu so smartfónmi. Batérie už nemajú pamäťový efekt, a tak ich nie je prvýkrát potrebné nabiť z 0 na 100%, aby si "zapamätali svoju kapacitu". Dnes sa treba riadiť skôr opačným pravidlom - nabíjať častejšie a po menších dávkach. Batérie majú, rovnako ako iné elektronické súčiastky, istú životnosť, ktorú môžeme volať aj obmedzeným počtom nabíjacích cyklov. Bežné batérie majú životnosť v priemere zhruba 1000 nabíjacích cyklov. To znamená, že ich môžete nabiť z 0 na 100% približne 1000-krát, kým sa úplne nedegradujú ich vlastnosti. Samozrejme, všetko závisí od toho ako svoje smartfóny nabíjate.
Nabíjajte častejšie a po menších dávkach
Jeden nabíjací cyklus (z 0 na 100% kapacity) vymeňte radšej za 4 cykly po 25-percentnom dobití batérie. Akumulátor, ktorý budete nabíjať častejšie a po menších dávkach, vydrží dlhšie, pričom si dlhšie udrží aj svoju kapacitu. Čím je “hĺbka vybitia” (depth of discharge) nižšia, tým viac nabíjacích cyklov vydrží. Meraním sa zistilo, že pri 100% vybití sa životnosť Li-ion batérií pohybuje v rozmedzí 300 – 500 nabíjacích cyklov, pri 50% je to už 1200 – 1500. Najlepší pomer životnosť/použiteľnosť ponúka batéria pri 50% DoD. Občasné úplne vybitie sa odporúča previesť iba raz za mesiac, a to z dôvodu kalibrácie batérie.
Hĺbka vybitia | Počet nabíjacích cyklov |
---|---|
100% DoD | 300 - 500 |
50% DoD | 1200 - 1500 |
25% DoD | 2000 - 2500 |
10% DoD | 3750 - 4700 |
Zabudnite na 100% a nenabíjajte v noci
Batérie by sa v dnešnej dobe nemali nabíjať na 100%. Ak smartfón odpojíte z nabíjačky, keď má 70-90% batérie, tak vám vydrží 2-krát dlhšie. Rovnako batérii neprospieva, ak ju "prebíjate". Akonáhle je batéria nabitá na 100%, odpojte zariadenie z nabíjačky. Hoci má väčšina dnešných zariadení ochranné obvody, ktoré nabíjanie po dosiahnutí 100% vypnú, stále urobíte lepšie, ak nabíjačku aj manuálne odpojíte (najlepšie pred tým ako dosiahne 100% nabitie). Mali by ste tiež zabudnúť na nabíjanie v noci, ktoré je presne kombináciou toho, čo batériu ničí najviac - nabitia na 100% a prebíjania. Rovnako by ste batériu nemali vybíjať na 0% kapacity, pretože jej to škodí rovnako ako nabíjanie na 100%. V niekoľkých prípadoch sa dokonca môže stať, že sa úplne vybitá batéria "zablokuje" a nebude sa dať nabiť. Vtedy pomôže len výmena alebo návšteva servisu.
Pozor na extrémne teploty
Batérie v smartfónoch sa v mnohom podobajú na ľudské telo. Škodí im prílišná aktivita (prebíjanie) a extrémne teploty. Smartfóny sú na príliš vysoké a príliš nízke teploty naozaj veľmi citlivé, a to platí aj pri nabíjaní. Drvivá väčšina smartfónov sa pri nabíjaní prehrieva (fyziku neoklameme), čo akumulátorom nerobí dobre. Počas nabíjania by ste tak zariadenie mali udržiavať pri nízkych teplotách a rozhodne ho nenabíjať v blízkosti nejakého zdroja tepla alebo na priamom slnku. V aute môžete dosiahnuť zníženie teploty napríklad vložením smartfónu do stojanu, ktorý umiestnite k výduchu klímy, doma zas zariadenie uložte niekde do tieňa, prípadne na chladnejšie miesto (komora, roh miestnosti, ...). Pozor by ste si mali dať aj na teploty hlboko pod bodom mrazu. Tie dokážu v batériách vytvoriť kryštalickú formu elektrolytu, čím sa redukuje ich výdrž a celkové napätie. Pozrite si tabuľku, ktorá vysvetľuje dosah teploty na stratu výdrže batérie.
Teplota | Nabitie 40% (pokles kapacity po roku na ...) | Nabitie 100% (pokles kapacity po roku na ...) |
---|---|---|
0°C | 98% | 94% |
25°C | 96% | 80% |
40°C | 85% | 65% |
60°C | 75% | 60% |
Ak chcete šetriť batériu, nepoužívajte turbo nabíjačku
Vieme, ako to dnes funguje - batérie majú stále (približne) rovnakú výdrž a kapacitu, takže výrobcovia lákajú zákazníkov na nové spôsoby ich rýchlejšieho nabíjania. Kadejaké "turbo" a "quick charge" nabíjačky síce rýchlejšie nabijú váš smartfón, ale samotnej batérii rozhodne neprospievajú. Samozrejme, že niekedy idú výhliadky do budúcnosti bokom a vy jednoducho potrebujete mať rýchlo nabitý svoj smartfón, no ak chcete batériu z dlhodobejšieho hľadiska udržiavať v dobrej kondícii, použite radšej klasickú nabíjačku bez funkcie rýchleho nabíjania.
Na záver
Všetky informácie, ktoré sme zhrnuli v tomto článku, sú len odporúčaniami, no neznamená to, že sa nimi musíte riadiť. Dnes sú batérie v smartfónoch na naozaj vysokej úrovni, majú vlastné riadiace jednotky a elektroniku, ktorá ich chráni pred poškodením. Aj pri nedodržiavaní týchto odporúčaní by vám batéria v smartfóne mala vydržať minimálne 1 - 1,5 roka, no jej nesprávnym nabíjaním môže dôjsť k zníženiu jej kapacity, a tak aj k nižšej výdrži na jedno nabitie. dodržiavaním týchto rád dosiahnete dlhšiu životnosť vašej batérie a dlhšie určíte jej kapacitu na vysokej úrovni. Máte aj vy nejaké skúsenosti s nabíjaním batérií a chcete sa o ne podeliť? Napíšte nám do komentárov pod tento článok.
Zdroj: PCAdvisor
Pekne napisane, nic to nemeni na fakt ze moderne baterie v telefonoch nepotrebuju ziadnu realnu opateru a vydrzia 2-3 roky plneho chodu a potom sa zacne prejavovat velmi jemne ich vek.
tak tak.. a povedzme si pravdu po 2-3 rokoch uz clovek aj tak rozmysla nad novym telefonom
A ďalšia vec je cena tých akumulátorov. Predáva sa to za pár šušňov a kúpiť nový akumulátor nie je problém.
dnešne telefony už keď sa nabiju na 100% tak beru energiu zo siete a nie z baterie tym padom sa neprebija ne?
spravne.. rovnako ako notebooky, aj telefony bateriu po nabiti odpoja kym neklesne pod cca 95-90% podla modelu
Mne sa to nezdá, aspoň podľa toho čo ukazuje telefón, skús ho odpojiť hneď po tom ako dosiahne 100 % zmeraj výdrž a potom pri druhom nabíjaní po dosiahnutí 100 % ho nechaj na nabíjačke ešte aspon hodinu, vydrží dlhšie. Snažím sa vždy odpojíť po nabití 100 % ale občas sa zabudnem.
Telefon nema ako realne so 100% spolahlivostou zistit ze je plne nabity kedze v baterii nieje zabudovany ziaden ukazovatel. System pocita s nominalnou kapacitou baterie ktora ma odchylku par % preto ked system ukazuje nabitie na 100% neznamena ze bateria je realne 100% nabita. To co pisem v predoslom komentari mam realne odskusane na sony xperia z1 compact, nexus 4, iphone 5s, samsung galaxy s7 a vsetky tieto telefony idu na nabijacke po plnom nabiti zo siete az po cca 98-95% kym sa zacnu znova nabijat.. telefon odpoji nabijanie nie ked system ukazuje 100% ale ked bateria dosiahne urcitu voltaz. % ktore ukazuje system su pocitane vzorcami ktore beru do ohladu pocet cyklov, teplotu baterie a kopu dalsich veci a casom su nepresne. Preto nie vzdy 100% na displeji znamena naozaj 100%.
Uz to tak nefunguje. Teraz udrzuju stale 100% co im dlhodobo nevyhovuje.
@mobile
Neviem či je to len náhoda a viacmenej sa mi darí natrafiť na zariadenia ktoré majú kvalitnú batériu ale už môj prvý notebook MSI po 4och rokoch používania stále vydržal cca hodinu práce (pôvodne to boli 3) a súčasný smartphone HTC ONE mám pocit že nestratil po dva a pol roku vôbec kapacitu resp len minimálne a toto som mal s väčšinou zariadení čo som mal či mám doma takže môžem tieto rady určite odporučiť lebo sa podobných držím už roky len som 100% nabitím si nerobím ťažkú hlavu a nechám to aj celú noc :D
Pekne kraviny ste tu popísali! Za 18 rokov sam vymenil (vlastnil) minimálne 3000ks a viac mobilov. K tomu patrili moje osobné testy. A dodnes robím len to najlepšie pre batériu typu li-ion (a je presne taká ako v 3310 ak šlo o li ion a nie ni-mh! Pam efekt mali metal (nimh) alebo cadmium baterie! Ale častým dobíjaním zničite aj li-ion batérie! Ešte rýchlejšie tak zničite ly-pol batérie!
Veľa x sa mi stalo, že clovek sa dostal na úroveň 20,15%a už bol v šoku a hľadal nabíjačku lebo mu beho 5 až 10 minút zmizne kapacita na 0! Dôvod? Ten čo tu vy radite! Vždy budem nabíjať z 0 na 100. A kapacita je ok a klesá postupne bez výkyvov (samozrejme aj od použitia fonu). Fón sa pri 100%prestane nabíjať!!!
Li-ion (lithium ion) boli stvorené na to aby pri pripajani k PC nedochádzalo k rapídnemu ničenieu batérie ako pri nimh. No ako som písal vyššie vy čo pri určitých percentách dobijate tak viete o čom som písal. Viď dnes vám to laho ukáže aj váš smartfón vo využívaní batérie v nastaveniach. Vy čo to myslíte vážne a batérie si chcete udržať čo v najlepšej kondícii čo najdlhšiu dobu, nabijajte z 0 na 100 a co najmenej batériu dobijajte. Batériu treba nabíjať a to sa deje len pri 0 až 100. Aby som bol presný netreba ho nechať vypnúť do mŕtva.ja nabijam pri jedom az dvoch percentách. Záleží od značky. Lenovo a huawei majú výhodu, že pod dve percentá začne odpočítať 30 sekúnd do vypnutia. Vtedy pripojím nabíjačku. Po roku som nezaznamenal zníženú kapacitu ani žiadne iné neduhy.
Aspoň keby si neklamal lebo za 18 rokov mať 3000+ mobilov znamená, že za 1 rok si vymenil 167+ mobilov. To by si si musel kúpiť niekoľko krát za sebou ten istý, lebo ani dnes sa nedá nájsť 167 tohtoročných modelov.
To, že častým dobíjaním sa LiPol batéria ničí je úplná kravina, tej je úplne jedno či ju nabíjaš pri 70%, 40% alebo 1% (1% pretože pri mobiloch sa absolútna 0 nedá dosiahnuť pri bežnom pužívaní).
Moderné batéria majú stratu kapacity, tak malú, že klasický užívateľ nemá šancu si niečo také všimnúť.
mam Sony Z nabijam ho ked mam pod 15% a pekne cez noc na 100% a dnes mi pri beznom pouzivani vydrzi 2 dni ……telefon mam 3 roky
hovorím ten pokles kapacity je tak malý, že ani po 5 rokoch každodenného používania nehrozí nejaké extrémne zníženie výdrže. Možno vydrží o 1 hodinu menej, ale to je nič
Kubo decko pokemon. To či ich bolo presne 3000 alebo niečo málo pod je jedno. A je jedno či by ich bolo len 500.Ale to číslo platí. 90 roky a éra mobilov kto zažil a stihal meniť tak vie. Aj dnes mám 3 mt. A mením ich už roky veľmi často.Niektoré vymením veľmi rýchlo a niektoré mám dlhšie. To je ale úplne jedno. Kto chce aby mu vydržala batéria v najlepšej kondícii robí čo som písal. A nebudem sa o tom dohadovať. Skúsenosti a testy nepustia! Kto napája fón pri kapacite príklad 15-20 % tak si nedovolí odísť bez nabíjačky ani na hodinu preč pri tých percentách. Ja sa spolahnem aj na 10 % na pol dňa bez úsporných režimov. Samozrejme s tým že ho využijem len na nejaký hovor odpoveď na mail ale staviť ho na nete alebo inak nebudem. A to sa stavím s kýmkoľvek
ako pekná zbierka ze 3000 klobúk dolu, len jedna vec mi tu trochu nesedí ako môžeš povedať ako sa dlhodobo starať o baterku keď prakticky každý mesiac meníš fon a mám overené z testeru ktorý v práci používame že aj najhoršie zaobchádzanie za takú krátku dobu baterke neuškodí
Za krátku dobu alebo občasné dobitie nie. No pravidelné áno. A ako to môžem povedať ako skúsenosť. Jednoducho. Písal som, že používam viac mt súčasne. Jeden mením podľa okolností a nálady ďalší je lepší tak ho mám pol roka alebo rok atď.
napodobne so z1c a nejaky velky pokles baterie nepozorujem ako nejake minoritne straty tu su ale to je normalne dane konstrukcnimi a technologickymi obmedzeniami
Ale kludne moze mat za sebou toto cislo, tiez som okolo tohoto cisla, nezabudaj ze niektory s tym aj obchodujeme, len doma si lezi cez 200kusov v druhom state asi 100kusov. Niekedy ani nevies ako sa to nahrabe.
https://uploads.disquscdn.com/images/87f076e6cb826fdba789ff0fc1013e41b948fcecbe61dfdd86007ae544369443.jpg
Pre niekoho real, pre niekoho nie. Riešite niečo čo je zbytočné a nikdy mať nebudete. Ak viete čítať tak ste mali pochopiť, že to koľko som ich mal je NEPODSTATNE (bolo to info bokom) a za ďalšie podstatné k článku je to prečo s tým nesúhlasím! A ďalšia vec je znovu o čítaní a kto čítal tak pochopil, že som fóny kupoval a predával a medzi tým som ich používal! Ďalšia vec čo z toho vyplynula a bola jasne napísaná vždy bol jeden top alebo hlavný ktorý mi sluzil dlhodobejšie a iný alebo iné som mal len krátko.
A pre tupakov síce irelevantné foto ale predsa. Pre uspokojenie niektorých. Toto mi ešte zostalo a je funkčné dodnes alebo je novšie a tiež funkčné. Pekný deň a užívajte si horlivo diskusiu ďalej :)
:D :D okééj 3000mobilov si zabil.. a teraz nam povedz ten o dvoch kozliatkach
Kozliatko si sám.
:D pocuj niesi ty ten fero co predava kradnute telefony na bazosi? :D
Nie predaju fonov sa uz cca 10 rokov nevenujem :)
Otazka neznie kolko si dal do mobilov, ale ci si naozaj pocas 18 rokov menil mobil kazde ~2 mesiace. Mam taky dojem, ze pred 18-timi rokmi tak rychlo mobily ani neprichadzali na trh…
A este som to aj zle zratal. Vychadza to kazde ~2 dni pocas celych tych 18 rokov! Tak to sa ani pytat nemusim, je jasne ze je to blbost…
Z toho, čo si tu napísal, môžem s čistým svedomím konštatovať, že nabíjaniu lítiových akumulátorov nerozumieš ani za mak. Keby si vedel, že nízke napätie lítiovým článkom škodí, určite by si nevybíjal “na nulu”. Áno, mobil aj akumulátor majú ochranné obvody, ale už neraz som oživoval akumulátor, ktorého napätie padlo pod 3V, dokonca aj pod 2V a telefón/tablet nebolo možné zapnúť a nespustilo sa ani nabíjanie po pripojení nabíjačky. A vo všetkých prípadoch to ľudia vybíjali až “na nulu”, rovnako ako ty.
Ano batérie škodí akurát to, že ked bol fón vypnutý z nedostatku energie (čo je 0) a znovu spustený keď ma batéria 0-hodnotu sa deje čo píšeš. Ak je pripojený do vypnutia je to OK. Dokonca OK to je aj keď sa vypne, len treba ho zapnúť po nabití alebo pocas. Uskladnenie batérií sa robí okolo 40% áno, ale má úplne iný význam ako dobíjanie! A v podstate každé pripojenie na nabíjačku je pre batériu šokova “terapia” a každé pripojenie ZNIŽUJE KAPACITU! preto je vhodnejšie nabíjať od najnižšej hodnoty!
3tis mobilov? To je priemerne 14 mobilov za mesiac pocas 18rokov? Realne :-)
vierohodny test nabijania ked ho stihne nabit tak 1-2 krat a uz meni mobil :)
No neviem podľa teba je reálne meniť telefóny častejšie jak spodky ?
Tu ide iba o kalibráciu batérie. Je fuk, že ty sa môžeš spoľahnúť na kapacitu od 20 % po 0 %, Ten čas čo máš ty od 20 po 0 sa ostatným rozdelí medzi 100 a 20 %. Ide tam iba o výpočty, no Li-Ion a Li-Pol škodí nižšie napätie batérie, ktoré je bežné pri cca 10 – 15 %. Ak neveríš skús vybiť batériu na 3.3 V a nechaj ju tak týždeň. Batéria stratí drvivú väčšinu kapacity. Jasné, že raz za čas, keď ju vybiješ na “0%” a hneď dáš na nabíjačku tak sa jej nič nestane ale z dlhodobého hľadiska je to somarina. Rozumieš?
A 3000 mobilov…vážne?
Na aplikácií Clean master, hovorí, že po 100% ešte 10 min dobitia pre lepšiu výdrž, tak ako?
Aplikáciu Clean Master radšej odinštaluj …
V tomto prípade má Clean Master pravdu, pretože nabíjanie akumulátora prebieha niekedy aj pol hodinu po “zasvietení” 100% :) Ale inak súhlasím, Clean Master nemá v telefóne, čo robiť.
To by ma teda zaujímalo, prečo Clean Master nepatrí do mobilu?
Pretože nič nečistí, ale skôr zasiera celý mobil :) Pamäť RAM si Android koriguje sám a cache si môžeš vymazať aj sám cez nastavenia.
Mimochodom, keď som odstraňoval ľuďom Clean Master z mobilu jeho dáta a cache zaberali aj viac ako 200 MB.
To tu budes darmo hovorit. Stovky vyvojarov linuxoveho jadra sa zaoberaju len memory-managementom, ale tu si poniektori myslia ze daky Fero z Hornej-Dolnej spravi zazracny “cistic” ktory to urobi lepsie…
tomu sa tusim hovori ze zle nakalibrovana bateria nie
To som si myslel aj ja, ale robilo to aj po “kalibrácii” na každom jednom mobile, ktorý som mal. Ja na občasné sledovanie nabíjania používam túto hračičku:
http://www.aliexpress.com/item/2016-Newest-LCD-USB-Charger-Capacity-Current-Voltage-Tester-Meter-For-Cell-Phone-Power-Bank/32623928144.html
pekna sranda ale a ked uz ju mas ma na teba dotaz nameral si nejaky rozdiel v napetiach pri nabijani na 100 a na 100+este ta polhodina az hodina na nabijacke ?
Sledovať napätie na výstupe nabíjačky je tak trochu zbytočné, pretože obvody v mobile zabezpečujúce nabíjanie majú presne danú úroveň napätia počas nabíjania.
Mimo toho, USB-éčkových 5V má svoju odchýlku ±5%, takže tam sa to môže líšiť nabíjačka od nabíjačky :)
ja som myslel ze si sledoval uroven nabitia baterie v mobile s tym vies ze ci napetie baterie bolo vyssie ked pridas tu polhodinku nabijania navyse alebo ne
V záverečnej fáze nabíjania lítiového akumulátora je napätie konštantné a naopak prúd klesá k nule. Každopádne som to nesledoval, sledoval som len ako postupne klesá prúd a z toho som usúdil, že záverečná fáza beží ešte určitý čas po tom ako mobil ukáže 100%. Ale môžem to ešte otestovať, ak na to nezabudnem :)
jj bolo by super ako to viem za nabijaci prud klesa v zaverecnej faze len ma to tak zaujimal ak by si to nahodou nezabudol pomerat plis napis na co sidosiel celkom ma to zaujalo dik. :D
Nie, tomu sa hovori “zaokruhlovanie” (matematika pre 4. rocnik zakladnej skoly). Ak percenta zobrazujes ako cele cislo, tak vsetko od 99.5 sa uz zaokruhli (ZAOKRUHLI) na 100. Ale to neznamena, ze to aj je 100…
Takze nabijat kym na displeji nebude “charged”. Nie kym uvidis ako stav baterie “100%”…
ja som skor narazal na tie scenare ked ti ukazuje zle percenta lebo neieje nakalibrovana one plus mal s tym problemy obcas ze si musel davat bateriu kalibrovat pokial nepomohla sw kalibracia tak si ju musel vybit na 0 potom vypnuty telefon nabit na 100 znova vybit a nabit na 100 a potom ok lebo napriklad sa ludom stavalo a stava aa to nie len pri one plus ze im nejake percento bud drzi neskutocne dlho ale ze im nechce nabijat do 100 percent telefon ako ukazuje 100 a po par sekundach po odpojeni hned klesnu 97 alebo 95 percent ty 5 percent niako nevykrijes zaokruhlovanim tym das max +- 1 percento
Podstata je taká, že kto nabija trebárs od %večera na 100 udeje sa to, že fón vydrží normálne aj ten deň (väčšinou) záleží od mt a odladwnie sw atď. Ale ak by bolo treba tak sa nemôže na zvyšnú kapacitu 20%spoľahnúť lebo tam rapídne klesá dole k 0.Ten čo nabíja fón pri čo najnižších hodnotách dajme tomu 1 až 3% tak sa vie spoľahnúť na dlhšiu dobu prevádzky pri dosiahnutí tých 20 alebo aj menej %.
Tu ide iba o kalibráciu batérie. Je fuk, že ty sa môžeš spoľahnúť na kapacitu od 20 % po 0 %, Ten čas čo máš ty od 20 po 0 sa ostatným rozdelí medzi 100 a 20 %. Ide tam iba o výpočty, no Li-Ion a Li-Pol škodí nižšie napätie batérie, ktoré je bežné pri cca 10 – 15 %. Ak neveríš skús vybiť batériu na 3.3 V a nechaj ju tak týždeň. Batéria stratí drvivú väčšinu kapacity. Jasné, že raz za čas, keď ju vybiješ na “0%” a hneď dáš na nabíjačku tak sa jej nič nestane ale z dlhodobého hľadiska je to somarina.
horsie su na tom ti co ju nemozu vymenit….
To áno :( :(
Tiez som si myslel. Ale v podstate kazde ~2 roky mobil menim, takze ma to vlastne az tak netrapi…
Zaujímavý článok, a aj komentáre, ale chýbajú mi vysvetlenia ku všetkým názorom. Nikto, ani len autor článku, sa neodvolávajú na relevantný zdroj, prečo je to tak ako píšu. Je to článok, a aj komentáre typu “je to takto, a verte mi”. Pridaná hodnota je kde? Vysvetlenie na technologickej úrovni? Alebo sa odvolať aspoň na štúdiu či nezávislé testovanie? Nič.
mne uplne stacil vyrok autora ze bateria nabita na 90 % vydrzi viac ako ta na 100% co je absolutna blbost
logicky je to blbost ale mal som podobne skusenosti
ak to myslel ohladne zivotnsti tak tych 10 percent ti spravi absolutny prd makovy skor to bude tym ako telefon pouzivas a ako casto ho nabijas a ci s nim nieco robis pocas nabijania ale ides do extremu a nabijas telefon len ked je vypnuty (nie vybity)pokial tym autor myslel ze telefon vydz idlhsie na baterke ked ju budes nabijat na 90 percent a nie na 100 tak to uz je uplna somarina
vacsinou nabijam od 20 na 100% ale obcas sa mi stalo ze som telefon odpojil pri napr 95% a vtedy sa mi subjektivne zdalo ze vydrzal pri podobnej zatazi dlhsie ako ked som ho odpojil pri 100%, tiez si uvedomujem ze je to logicky uplna blbost ale pocit nepusti :DDD
to sa stava aj mne a subjektivne obcas mam pocit ze vydrzi troska dlhsie ale nie vzdy je to tak tiez som to skusal skor mi to pride ako keby sa mi bateria zle nakalibrovala a ukazovala nizsiu hodnotu ako mala lebo vecsinou mi posledne percenta baterie ubera konstantne ked nezapinam stamina mody tak 15 percent mi nevydrzi ani pol dna ale niekedy sa mi stane ze mi z 15 na 10 percent ide pol dna :D co je celkom funny sam sa pitam co sa zmenilo ? ale zistil som ze nic vecsinou bolo jedno ci som nabil na 60 70 alebo 100 percent proste obcas sa to vyskitlo a vyskituje doteraz
:D
S lítiovými akumulátormi je to tak, že by sa nemali nabíjať na 100%, ak ich človek ihneď po nabití nezačne používať. Ja som to tak robieval pri RC modeloch. Doma som ich nabil na cca 90% a zvyšných 10% namieste pred jazdou (nabíjačka LiPo do auta). Ale pri dnešných cenách tých LiPo to už vôbec neriešim.
s tym suhlasim lenze v mobile sa ti bateria zacne vybijat hned po odpojeni nabijacky takye nejaky velky dovod nabiajt na 90 namiesto 100 nema zmysel ,nabijat bateriu nie na plnu kapacitu v telefonoch ma zmysel jedine pokial sa budes pohybovat v hodnotach ked ti zapina quick charge alebo dash charge alebo podobna vymozenost a tam je to tiez otazne co bude pre teba vyhodnejsie vzhladom na oxidaciu ci nabijat menej a castejsie alebo nabit poriadne a menej castejsie
Práve na to som narážal. Mobil ihneď po odpojení nabíjačky čerpá energiu z akumulátora a tak nabíjanie na menej než 100% je hlúposť.
A mne to je prakticky úplne jedno, nový akumulátor vyjde na cca 10-15€ a väčšinou predám telefón skôr ako sa stihne akumulátor znateľne opotrebovať.
neikde asi nastala chyba v komunikacii lebo preste to iste tvrdim aj ja odzaciatku :D ale neva stavaju sa aj horsie veci
chceš nejaké vysvetlenie tak čiastočne ti môžem dať. Lixx články v sebe vytvárajú chemickú reakciu medzi anódou a katódou ktorá vlastne vytvára napätie/prúd ktorý je dodávaný do zariadenia. Aby táto reakcia mohla prebiehať potrebuje určité podmienky ako kvalita elektrolytu napätie a podobne, tým že baterku prebíjaš na vyššie ako je povolené napätie 4,1V resp 4,2V podla typu článku môžeš spôsobiť nekontrolovateľnú chem. reakciu ktorá vyústi do explózie – vznietenia článku zasa pri hlbokom vybití sa táto reakcia zastaví až na toľko že článok nie je schopný vytvárať napätie/prúd problém ale nastáva pri opätovnom nabíjaní kedy sa táto reakcia zasa môže stať nekontrolovateľná vyvolať explóziu – vznietenie článku. Toto sú ale samozrejme extrémne situácie ktorým by mala zabrániť elektronika a to buď odpojením nabíjania alebo úplným odpojením článku a nemožnosťou jej opätovného nabitia ktoré je následne možné len na špeciálnom type nabíjačky a nemusí to vždy pomôcť podla veľkosti vybitia. okrem týchto extrémov ale nastáva aj iný jav a to je rýchlejšie opotrebovanie elektrolytu a samotných elektród na ktorých sa ukladá vrstvička oxidov a neviem čoho ešte a tá zabraňuje lepšiemu prechodu prúdu takisto sa vo väčšej miere začnú vytvárať mikrokryštály ktoré zasa zhoršujú reakciu a tým znižujú kapacitu. samozrejme toto sa deje tak či onak ale pri extrémnych nabitiach a vybitiach je to rýchlejšie a teda keď sa dostaneš na určitú optimálnu hranicu čo je okolo 50% nabitia a tú budeš udržovať baterka ti vydrží najdlhšie. to je vlastne aj dôvod prečo sa baterky skladujú pri cca 3.7-3.9V čo je asi 30-50%
Ďakujem za vysvetlenie. Medzičasom som is už trochu googlil a v podstate som našiel to isté, čo píšeš. Vote up, good job.
este si mu mohol poradit ze pri nabijani je najlepsie mat telefon vypnuty a ked uz nie vzpnuty tak zavriet vsetky aplikacie na pozadi vypnut wifi, LTE ,BT , GPS a podobne serepeticky co sa vypnut daju a hlavne co je chyba vecsini uzivatelov telefon nepouzivat pocas nabijania u uz vobec nie hrat sa tiez ti to zabrani nadmernej oxidacii
to áno na to som zabudol ale zasa také to bežne vybíjanie ako sieť gps bt wifi ktoré má malý vplyv na odber a pri pripojení na nabíjačku to berie prúd len z nej a nie aj z baterky to nie je problém dokonca to môže byť aj trochu prospešné nakoľko je lepšie nabíjať menšími prúdmi a dlhšie ako nárazový vysokými. no hranie hier, pozeranie filmov … to bere už aj s baterky a naviac baterka sa zahrieva nabíjaním, procesor vyťažením a teplota nie je kamarát so žiadnou bežnou baterkou či už je to Li, Ni, Pb, alkalicka ….
tak to by si sa divil kolko to dokaze zrat >D skus to porovnat na rovnakej nabijacke so zapnutym fly modom a s vypnutym a budes celkom prekvapeny ako rychlo sa ti bateria nabije bez zbytocneho ohrevu inak vyrobcovia musia zboznovat pokemon go tony ludi hra hry pocas pripojenia na power banku zachvilu uvidis po forach ako sa budu stazovat ze im ich high end telefon vydzi pol dna alebo ze im da on screen time 2 hodiny
Netreba nič vypínať, tie služby na pozadí majú minimálny odber. Ale ak človeku ide o čo najdlhšiu životnost akumulátora, tak nech pokojne aj vypne mobil.
jedine co ti na to napisem je skus si to zapni fly mode a daj nabijat telefon potom to iste sprav bez neho zistis presne o co rychlejsie a efektivnejsie sa ti telefon nabija to iste plati aj o vypnuti telefonu
Mám QuickCharge 2.0, takže tých pár “milíkov”, ktoré ušetrím na vypnutí daných služieb veľký rozdiel nespravia. Ale ak má človek telefón s max nabíjacím prúdom cca 1A, určite dokáže nejaké tie minúty ušetriť :)
mno vecisnou sa quick charge nabija na 70-80 percent celkom rychlo a tam naozaj nespoznas velky rozdiel ale tych zvysnich 20-30 percent tak tam to by si rozdiel pozoroval a pri nabijackach 1.5A a menej je ten rozdiel odost znacny sam totiz od nejakej ten doby cca posledny rok nabijam svoju sumku tak ze vecer ked pridem pred spanim dam nabijacku a zapnem fly mod a aj ked sa v noci zobudim (co sa budim dost casto) tak telefon nieje na dotyk taky tepli a ako ked som nechaval zapnute LTE a wifi o obcas aj BT to ti tiez pomoze predlzit zivotnost bateire a znizit postupnu oxidaciu ale vazne keby clovek chcel ist na max zivotnost tak telefon pouzivat len ked ma medzi 30-70 percentami a dobijat len tiez len do 70 a pri vypnutom telefone kedy je najnizsi darain a pri nabijani davat telefon na absolutne chladne miesta tak kolko 15 stupnov…. v reale skor pomoze ked ludia nebudu nechavat apky bezat na pozadi pokial ich nepotrebuju povypinaju BT wifi a gps pokial ich momentalne nevyuzivaju budu si sami nastavovat jas atd a hlavne sa nebudu hrat pocas nabijania.
“prebijanie”? Som myslel ze tato “urban legend” uz vymrela…
V clanku asi mysleli udrziavanie baterie nabitej na 100%. To im v sucasnosti dost skodi. Inak s celym clankom len suhlasim.
@mobile
dalsi urban legent rovnako ako je to urban legent aj pri notebookoch ked ti bateria dosiahne 100% tak sa prestane nabijat automaticky k ziadnemu prebijaniu nedochadza pokial ju nemas poskodenu ked klesne kapacita bateria sa znova dobije ale telefon primarne slape na nabijacku teda ak mas origos nabijacku lebo tie su dymenzovane tak aby zvladly odber zariadenia a aby zariadenie pri napojenej nabijacke nestahovalo energiu z baterie ale ak mas napr namiesto 2A nabijacky sunt z ciny co 0,5mA tak sa nesmies divit ze sa ti bateria bude hodne zahrievat aj ked mas 100% lebo 0,5mA je pri niektorych operacich pre nove telefony malo aj ked su len v stand by mode a preto si cucne aj z baterie ktoru potom ked skonci operacie zas dobije rovnako to mas aj s notebookmi a pri gamerskych sa to dokonca aj vyuziva lebo napr aj 300W zdroj moze byt v urcitych situaciach malo obvzlast pri gamingovych laptopoch mozes mat odber este vyssi vtedy cuca z baterie a ked dohras zas ju dobije sposobuje to casto krat vysoke zahrievanie baterie co sposobuje jej degradaciu ale pri mobile je to len zvolenie nabijacky s potrebnimy vlastnostami a hlavne nepouzivat telefon ked sa nabija lebo to presne sposobi ten efekt ze sa ti bateria troska vybije a potom sa nabije a aj ked sa nerataju cikly zbytocne sa ti bateria zahrieva
Pleties si nabijanie notebooku s nabijanim telefonu. Maju rozdielnu jednu dost podstatnu cast. Telefon bez baterie len na nabijacke nebude fungovat, pretoze primarne berie energiu z baterie a nabijaci okruh ju len dobija/udrzuje.
@mobile
vyssie som ti spravil fotky ktore ukazuju opak teda minimalne co sa sony xperie pro tyka
Prakticky vsetky zariadenia dnes funguju tak, ze ked sa bateria nabije na 100%, tak nabijanie sa ukonci a zariadenie bezi nadalej zo siete (nabijacky). K ziadnemu “prebijaniu” ani opakovanemu nabijaniu nedochadza.
Samotna bateria ma v sebe ochranny obvod ktory sleduje par parametrov (prud/napatie, teplota, atd) a postara sa o to aby sa bateria neposkodila…
Baterii je suma fuk nejakych nasich 100%. Ta sa dobije na urcite napatie (pri danej teplote) a potom sa nabijaci cyklus nevypina ako si vela ludi predstavuje, ale sa udrziava na tomto napati. Cize nabijaci prud uz nieje vyuzivany na nabijanie ale iba na udrziavanie tohto napatia co pre nas predstavuje 100% baterie. A bateria neoblubuje (postupne sa poskodzuje na molekularnej urovni) prekracovanie napatia daneho jej chemickym zlozenim a fyzikalnymi vlastnostami (cca 60%-70% nabitia, co je z praktickeho hladiska skoro nevyuzitelne). Riadiaca elektronika sluzi len na eliminovanie extremnych vychyliek, aby sa bateria okamzite neposkodila, ale postupnu degradaciu vieme nabijanim korigovat.
@mobile
Ono… skodi. Takto, z hladiska cyklov a nabijania by bolo idealne pouzivat bateriu v rozmedzi 60-80 percent, kedze tam je z chemickeho hladiska najstabilnejsia. Niektori uvadzaju 40-80 percent. No a teraz si vezmime prakticke hladisko a zistime, ze je to pre nas ako pouzivatelov blbost.
Ja som sa o to zaujimal kvoli notebooku a zistil som asi tolko, ze aj ked je medzi 40-80 percent optimum, ani horny, ani dolny extrem nie je tak zly, kedze baterku nikdy nedobijes na full a nikdy ani nevybijes na 0, lebo ta proste obvody nepustia a tak sa z chemickeho hladiska najhorsim scenarom predchadza.
tak to by si sa divil ako sa bateria “neda” respektive da vybit na noetobooku dokonca aj par krat pouzita bateria sa da vybit tak ze uz nenabijes obvzlast pokial niekto inteligentny si povie mam noteboook ale nepotrebujem ho brat nikam tak vytiahnem bateriu nech sa zbytocne nedobija potom volaju ze im nedobija /nedetekuje bateriu ked ju mali rok a pol az 2 mimo notebooku lebo notebook pouzivaju ako desktop a veria urban legents typu prebijanie tak ju chceli chranit a nenabijali ju vobec
Taketo sachovanie s bateriou sa uz davno nerobi. Vela modernych notebookov ma SW riadenie nabijania ktore sa da nastavit len na udrziavanie baterie v dlhej zivotnosti. Vtedy sa bateria nenabija na plne nabitie (100%), ale sa len udrzuje v idealnom stave nabitia (cca 70%). Ja odkedy notebook nevyuzivam na baterii tak ho mam takto uz velmi dlho prepnuty.
Ale telefony maju nabijaci okruh iny ako maju notebooky. Telefon bez baterie len na nabijacke nebude fungovat, pretoze primarne berie energiu z baterie a nabijaci okruh ju len dobija/udrzuje.
@mobile
tak to by si sa cudoval ako casto sa ma to zakaznici pitaju lebo to citali niekde na internete vzdy ma poraza ked to pocujem.
len problem je ten ze nie vsetky firmy tento battery life expeder podporuju na HW baze stretol som sas tym zatial iba u lenova a samsungu napr u dellu som este tic take nevidel zatial
s tym telefonom nemas pravdu skusil som to na svojej xperii pro (novsi tel s vyberatelnou bateriou nemam k dispozicii) ci uz vytiahnut bateriu za chodu alebo zapnut telefon bez nej oboje islo bez problemu co je ale zaujimave ze telefon ukazuje stale ze sa batria dobija aj ked tam neije
https://uploads.disquscdn.com/images/f9f2b5d040c2b5a381b58bb91687a68b57a6b9208a05c4119fd941638541d1ce.jpg
https://uploads.disquscdn.com/images/53935fb7e17210b347f0b5f3b53ab3ee58569cecb4a3709db7a8292eda434968.jpg
2 ročný mobil nabíjaný v 95 % prípadoch od 10 / 15 % do 100 % nikdy nie cez noc a baterka stále v skvelej forme. Netreba to komplikovať, keď mobil povie že chce nabiť tak ho pripojím, keď je plný a povie odpojte nabíjačku tak ju odpojím jednoduché a očividne sa to páči aj samotnej baterke :)
Rovnako som si myslel ze mam bateriu po 2 rokoch v perfektnej kondicii, ale predsalen som si kupil original druhu bateriu a div sa svete bola na tom celkom dost lepsie ako ta stara. Podla pouzivania 20-30% lepsie. Predsalen si clovek dlhodoby pokles kapacity nevsimne, ale pri kupe novej to je skok ktory vidi okamzite.
@mobile
Tvoja bateria bola v perfektnej kondicii, pretoze kapacita o 20-30% nizsia je uplne primerane “starnutie” Li-Ion/Li-Pol baterie (vzhladom na ten vek 2 roky).
Neberte to v zlom, pán Ličko, ale prečo píšete o veciach, ktorým vonkoncom nerozumiete?
Čo v článku je zlé a chybné? Vysvetli to inak si iba ďalší blbec čo sa nudí a musí kritizovať. Ukáž sa.
Roky sa venujem RC, lítiové akumulátory sú toho neoddeliteľnou súčasťou a fakt nemám potrebu ti tu niečo dokazovať. Ale keď už si mi dal takú podmienku, ktorá mi ani spávať nedá, vypíšem ti to stručne v bodoch:
1. Autor neuviedol zdroje, z ktorých čerpal
2. Akumulátor vydrží 2-krát dlhšie, ak ho budeme nabíjať na max 70 až 90% – bludy. Ako na to autor prišiel? O aké merania sa opiera?
3. Nenabíjať v noci, že vraj sa tým ničí akumulátor. Opäť otázka. Kde sú výsledky meraní?
4. Lítiovým akumulátorom vraj škodí prebíjanie. K ŽIADNEMU NEDOCHÁDZA!!! Keby obvody v telefóne “prebili” lítiový akumulátor, teplota by začala narastať až by dosiahla bod, pri ktorom by sa akumulátor vznietil.
5. Zníženie teploty telefónu, ktorý je v aute pripojený k nabíjačke môžeme dosiahnuť aj predchádzajúcim nabitím akumulátora na 100% – sám som to testoval.
6. Rýchlo nabíjanie škodí lítiovým akumulátorom. Opäť otázka. Ako na toto autor prišiel? Vie snáď autor aké “C” majú akumulátory v tom ktorom telefóne? Netvrdím, že to tak nemôže byť, ale autor to nemôže takto generalizovať.
Pekne napísané. Vždy sa čudujem jak niekto môže také bludy akým je prebijanie baterky písať. Keď telefóny v mobiloch už nie sú čo bývali a pribudli im kontrolné obvody.
Ad 1: Zdroj som do článku doplnil, ospravedlňujem sa za jeho vynechanie.
Ad 2: Čítal som o tejto téme naozaj veľa zdrojov a túto informáciu som zachytil vo viacerých z nich. Nemusí to byť presne 2-násobok, ale v extrémnych prípadoch to môže byť aj 2-krát dlhšia životnosť, pokiaľ človek správne nabíja svoje zariadenie.
Ad 4: Citujem sám seba “Hoci má väčšina dnešných zariadení ochranné obvody, ktoré nabíjanie po dosiahnutí 100% vypnú, …” To nevylučuje, že staršie Android zariadenia, ktoré dnes stále používa pár ľudí, tak dokonalé ochranné obvody nemá a prebíjaním sa môže zvýšiť teplota batérie aj sa zdegradujú jej vlastnosti.
Ad 5: Výborný postreh, toto mi nikdy nenapadlo, určite vyskúšam :-)
Ad 3,6: Viď zdroj, nie sú to len moje “generalizované názory”.
4. ochranne zariadenie ma bateria priamo v sebe! Obzvlast Li-Ion/Li-Pol su velmi citlive, a akekolvek “prebijanie” (resp. nespravny nabijaci rezim) by ich mohol lahko znicit, aj so zaujimavym opticko-akustickym efektom…
Inak ten zdroj, to si snad robite prde|? Ved je to blabol, skoro ako tento vas clanok. Chlapek kdesi cosi napise, bez toho aby mal tie tvrdenia podlozene niecim inym nez “some experts recommend” (LOL), a vy to hned beriete ako pismo svate. Ano, takto vznikaju hoaxy: jeden napise somarinu, a ostatni to nekriticky preberaju…
Ad 1, 3, 6: PC Advisor? Ako vážne? :)
Ad 2: Ak máte túto informáciu z viacerých zdrojov, bolo by vhodné ich uviesť.
Ad 4: Každý jeden lítiový akumulátor, ktorý je použitý v mobilnom telefóne má v sebe ochranný obvod. Bol dokonca aj v akumulátoroch v staručkej Nokii 3310. Čo sa týka obvodov v telefónoch, tie sú presne dimenzované na nabíjanie lítiových akumulátorov – striktne dodržiavajú CC/CV charakteristiku nabíjania, a nachádzajú sa v každom jednom telefóne s lítiovým akumulátorom.
Ak sa chcete dozvedieť o lítiových akumulátoroch viac detailných informácií a prípadne doplniť a poupraviť článok, odporúčam vám články z nasledovnej stránky:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?showme=clanky&idc=4
Pod článkom sú vždy odkazy na ďalšie súvisiace články a každý jeden sa opiera o reálne skúsenosti a testy.
Nie som zrovna odborník na batérie a akumulátory ale takýchto článkov nájde človek za rok hneď niekoľko a niečo podobné sa písalo, myslím, že už aj tu. Sú to naozaj veci, ktoré mnohokrát neplatia vôbec alebo ak tak len v extrémnych a ojedinelých prípadoch, väčšinou keď zlyhá nejaký ochranný prvok, alebo len ak nefunguje dlhodobo tak ako má. Keby bolo napríklad nabíjanie v noci škodlivé, tým, že by prebíjalo batériu, tak si osobne myslím, že by to bolo aj cítiť na teplote samotnej batérie, keď ju ráno odpojím. No batéria má vždy normálnu teplotu. Viem, že články treba písať, je to vaša práca, ale skôr by som sa spojil tu s pánmi, ktorí majú o problematike evidentne naštudované “kilá” materiálov a spravil by som článok na opačnú, ktorá sa vyskytne na podobných weboch zriedka alebo vôbec, a to síce o Mýtoch, alebo hoaxoch (to je dnes moderné používať :-) ) šírených ohľadne nabíjania batérii v smartphonoch, tabletoch atď…
Nie som zrovna odborník na batérie a akumulátory ale takýchto článkov nájde človek za rok hneď niekoľko a niečo podobné sa písalo, myslím, že už aj tu. Sú to naozaj veci, ktoré mnohokrát neplatia vôbec alebo ak tak len v extrémnych a ojedinelých prípadoch, väčšinou keď zlyhá nejaký ochranný prvok, alebo len ak nefunguje dlhodobo tak ako má. Keby bolo napríklad nabíjanie v noci škodlivé, tým, že by prebíjalo batériu, tak si osobne myslím, že by to bolo aj cítiť na teplote samotnej batérie, keď ju ráno odpojím. No batéria má vždy normálnu teplotu. Viem, že články treba písať, je to vaša práca, ale skôr by som sa spojil tu s pánmi, ktorí majú o problematike evidentne naštudované “kilá” materiálov a spravil by som článok na opačnú, ktorá sa vyskytne na podobných weboch zriedka alebo vôbec, a to síce o Mýtoch, alebo hoaxoch (to je dnes moderné používať :-) ) šírených ohľadne nabíjania batérii v smartphonoch, tabletoch atď…
Ja sa nehádam, ja sa iba pýtam. Keďže som tiež modelár a k RC mám veľmi blízko tieto vedomosti mám, no nepáči sa mi, keď niekto napíše niečo múdre ako “všetci ste hlúpy” a nedá k tomu nič zmysluplné.
Takýto komentár už dá niečo diskutujúcim aj ostatným a zároveň ukáže, že nie si blbec.
1. Súhlasím.
2. Súhlasím.
3. Súhlasím ale už som zažil, že batéria bola nabitá a telefón do nej tlačil uA – mA aj napriek tomu (Sagem MyC2), pri dlhodobom pobite na nabíjačke bol pekne horúci, takže niektoré staručké mohli trpieť prebíjaním (i keď je teoreticky možnosť, že to bola HW / SW chyba, zažil svoje…).
4. Plne súhlasím.
5. Neviem posúdiť.
6. Máš pravdu ale vzhľadom na nízky odvod tepla, malé rozmery tie batérie veľký prúd neznesú, takže rýchlonabíjanie môže skutočne škodiť aj napriek priaznivým parametrom batérie.
Článok bol poupravený a všetci sme sa niečo dozvedeli. Zámer vyšiel :)
Okej, beriem :) Mne sa zas nepáči keď sú medzi čitateľov šírené nezmysli či polopravdy. Keď už niečo vypustím do sveta, tak si správnosť tých informácií poriadne overím, najmä ak ide o tému, v ktorej sa veľmi neorientujem.
Ad 6: Som si vedomý toho, že tie akumulátory nedokážu zniesť extra vysoké “C” pri nabíjaní, ale keď si človek uvedomí v akom “nehostinnom prostredí pracujú” a koľko toho vydržia, nemusia mať ani tie rýchlonabíjačky taký negatívny dopad ako sa o tom píše a hovorí. Chcelo by to nejaké tie testy :)
Mám stále ešte Note 2, dávam ho nabíjať každý jeden deň a je jedno, či má 30 alebo 70% batérie. A žiadne zníženie výdrže batérie nebadať.
Mali by ste tiež zabudnúť na nabíjanie v noci, ktoré je presne kombináciou toho, čo batériu ničí najviac – nabitia na 100% a prebíjania. Rovnako by ste batériu nemali vybíjať na 0% kapacity, pretože jej to škodí rovnako ako nabíjanie na 100%.
urban legent prebijanie … ak sa teda bateria prebija vysvetli mi ze ako je mozne ze ked chytim rano mobil do ruky tak nieje ani zohriaty
Ahojte, mam LG G3 a skapala mi original bateria, co bola v telefone. Kupil som si novu (
LG BL-53YH) a bola asi na 8 %, tak som zacal nabijat dnes o 12:22. Je 16:58 a mam 94 %, je to normalne pri novych bateriach ? (neriesme co mam zapnute, ako mobilne data, GPSko a podobne, lebo pri starej baterii, ked som mal rovnako vsetko zapnute ako mam teraz, sa mi nabila bateria cca do 2 hodin a pouzivam rovnaku, tu istu nabijacku aj teraz). Dik za postrehy
prve nabitie novej baterie moze trvat dlhsie ako zvycajne potom by to uz malo byt OK aspon pri mojej z1c bola podmienka nechat telefon na nabijacke pri prvom nabiti 12 hodin pri tych novsich staci tusim nechat do 100 percent a este cca polhodku az hodku nechat na nabijacke predtim ako ju das dole aby sa bateria nabila naozaj na 100 percent
No mam pocit, ze s novou bateriou je aj vybijanie nejake velmi rychle (urcite to takto nebolo s origos bateriou co bola v telefone) a s phonom ani nic poriadne nerobim a percenta klesaju dole extremne rychlo, nechapem…
skus ju nechat cez noc nech sa poriadne dobije nezabudni pred spanim pozhadzovat vsetky iduse appky a povipinat veci ako je BT ,WIFI, LTE GPS a dalsie vymozenosti nech mas nabijanie co najefektnejsie popripade nahod aj fly mode alebo telefon uplne vypni ak ti rapidne vybijanie bude pokracovat aj potom reklamuj bateriu este jedna otazka maju obe baterie rovnake mAh?
skusim na noc ju nechat, nech sa poriadne dobije, ci uz cez fly mode alebo phone uplne vypnem, aby to bolo co najefektivnejsie a uvidim zajtra. Jo, obe baterie su uplne rovnake, identicke (ako vajce vajcu), obe maju rovnakych 3000 mAh. Dik za radu, zajtra mozem napisat, co to spravilo.
este jedno vec mozes skusit v servisnom menu skusis dat otestovat bateriu a niekotre telefony ponukaju aj moznost jeje kalibracie treba pokukat co tam najdes
servisne menu vyvola vytocenim *#*#7378423#*#*
alebo inak povedane *#*#SERVICE#*#*
stgare lg mavaju ten posraty problem so softverom
Vybrali ste super fotku. One Plus 2 fakt teba stále nabíjať. Baterka kape po pár hodinách používania telefónu.
Ahojte viete mi poradit mam telefon Gsmart guru gx mam pocit strasne zere bateriu nevydrzi ani jeden den bol som to reklamovat ale velmi som neuspel.
To ste skopiravali nejake cudzie clanky, alebo ste urobili skutocny pokus – X novych telefonov jeden podla pravidla ako sa ma, druhy ako sa nema, treti podla ineho pravidla atd.?
Blbosť zavádzanie ale robte to čo píšu však baterky treba kupovať ja mám honor8 a nabyjam cez nos a fotky z baterkou z roku 5 mm
A máš to v ktorej nosnej dierke?
Chcem sa spitat, ja mam tablet lenovo FL-3500-tab 7 mam ho už 6 rokov a dnes mi ukazal že ma 8 percent baterie a nabijal som tablet 4 hodini a stale ma 8 percent baterie čo mam robit- bateriu ma 3430 mAh.
Vieš čo by si mal robiť? Doučiť sa pravopis.