MojAndroid

Európsky parlament schválil nové pravidlá pre udržateľnejšiu spotrebu elektrických spotrebičov. Posilňuje právo spotrebiteľov na opravu zariadení, pretože je jednoduchšie nechať si chybný tovar opraviť ako vymeniť za nový. To má znížiť množstvo odpadu a posilniť sektor opráv, uvádza tlačová správa európskeho parlamentu.

Oprava aj po záruke

Výrobcovia, respektíve predajcovia, často uprednostňujú výmenu poškodeného tovaru za nový. Či už ide o zariadenie v záruke alebo po nej. EÚ teraz hovorí, že budú musieť uprednostniť jeho opravu, pokiaľ je lacnejšia alebo rovnako nákladná ako výmena tovaru za nový.

Ak oprava nie je možná, prípadne je pre spotrebiteľa nevýhodná, môže predajca pristúpiť aj k výmene tovaru. Poslanci navrhujú aj predĺžiť záruku o jeden rok od dátumu opravy výrobku.

Spotrebitelia budú mať právo na opravu výrobkov, ako napríklad práčiek, vysávačov, smartfónov či bicyklov. Výrobcovia by tiež mali počas trvania opravy zapožičať spotrebiteľovi náhradný tovar. Ak sa výrobok opraviť nedá, ponúknuť by mali repasovaný výrobok.

Množstvo problémov pri oprave

Opravovať dnešné produkty nie je vôbec jednoduché. Výrobcovia smartfónov ich navrhujú tak, aby to nebolo možné v pohodlí domova, no sťažujú tým prácu aj servisom. Problémy sú aj s dostupnosťou náhradných dielov, ktoré často neexistujú, nevyrábajú sa. Zmeniť by sa mal aj prístup k tomuto.

Všetky tieto problémy často vedú k vyššej cene za opravu pre spotrebiteľa, čo samozrejme nie je príliš pozitívne. Parlament chce, aby nezávislé servisy, ale aj spotrebitelia, mali prístup ku všetkým potrebným náhradným dielom, informáciám a nástrojom za primeranú cenu.

Vzniknúť by mali aj špecializované online platformy, ktoré budú pomáhať spotrebiteľom nájsť miestnych opravárov či predajcov renovovaného tovaru. V pláne je tiež využitie vnútroštátnych fondov opráv na poskytovanie poukážok a iných finančných stimulov, aby boli opravy atraktívnejšie a cenovo dostupnejšie.

Náš tip
SÚŤAŽ | Vyhraj smartfón v hodnote 500 € a licenciu ESET HOME Security Premium
22.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+