MojAndroid

Je to ako legendárna naháňačka mačky a myši. Aj začiatkom mája prichádza správa o boji spoločností Samsung a Apple na súde, pričom sa opäť hovorilo o patentoch, ktoré sú predmetom súdneho sporu medzi týmito spoločnosťami už roky. Tentokrát sú ale víťazmi obe skupiny, teda aspoň vo vyjadreniach právnikov. Hoci Apple získa od Samsungu takmer $120 miliónov, bude musieť odškodniť aj svoju nedbalosť a zaplatiť kórejskej spoločnosti $160 000. Spokojné tak budú obe strany – Apple na procese opäť získa finančné prostriedky a Samsung zaplatí oveľa menej, ako sa očakávalo. Je to však všetko potrebné?

Samsung_Apple_1

Apple pred sudkyňou Lucy Koh obhájil zneužívanie patentu číslo 647, ktorý obsahuje ukladanie dát v zariadení, ich neskoršie vyvolanie a použitie, pričom neuspel so žalobou týkajúcou sa patentov 959 a 414, ktoré rovnako obsahujú informácie o synchronizácií dát v zariadení. Populárny patent “Slide-to-unlock” číslo 721 Samsung využil v niekoľkých zariadeniach (napríklad Galaxy Nexus) a rovnako bola spoločnosť uznaná za vinnú aj z používania patentu číslo 172, ktorý zahŕňa autokorekciu slov pri písaní správ.

Tento výsledok je, dá sa povedať, obranným víťazstvom Samsungu. Nie je však nejako zvlášť šokujúcim. Na vývoji údajne “ukradnutého” softvéru sa totižto podieľal aj Google, a tak nikdy nebolo pravdou, že ho Samsung nehanebne okopíroval z iPhonov. – Brian Love, asistujúci profesor, Santa Clara University School of Law.

Samsung zo súdu ale neodišiel na prázdno a za zneužitie jeho patentu číslo 449 musí Apple zaplatiť $158 400. Ide o súčasť softvéru, ktorú spoločnosť z Cupertina využíva vo svojej FaceTime aplikácii. Celý súdny spor sa konečne dostáva na inteligentnejšiu úroveň a sudkyňa Lucy Koh zamieta množstvo nezmyselných žiadostí zo strany Applu o usvedčenie z naozaj banálnych zneužití ich patentov. Túto oblasť pre vás budeme sledovať aj naďalej.

Zdroj: PhoneArena

3.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+