O tom, že benchmarky nepatria práve medzi najdôveryhodnejšie ukazovatele skutočného výkonu zariadení sme sa v redakcii mohli presvedčiť niekoľkokrát. Plynulý chod operačného systému nezáleží vždy len od dobrých výsledkov v testovacích aplikáciach. Tieto sú však zaujímavým porovnávacím nástrojom, ktorý nám dáva aspoň ako takú predstavu o výkone zariadení. To, že sa výsledkom ale nie vždy dá veriť nám dokázal prípad Intelu, kedy jeho procesory v dôsledku chyby zvýhodňovala aplikácia AnTuTu. Podobnému problému teraz čelí aj smartfón Galaxy S4 spoločnosti Samsung vo verzii s osemjadrovým procesorom Exynos 5 Octa. Tento podľa zistení portálu Anandtech zvyšoval skóre v benchmarkoch umelo.
Samsung Galaxy S4 v benchmarkoch takpovediac podvádza. Týka sa to najmä niektorých grafických testov, v ktorých je grafická jednotka PowerVR SGX 544MP3 pretaktovaná na 533 MHz. Normálny takt tohto GPU je však 480 MHz. Na vyšších frekvenciách pracuje len v populárnych aplikáciách AnTuTu, GLBenchmark 2.5.1 a Quadrant. Podobný jav bol spozorovaný aj pri procesore, ktorého jadrá sú v staršej verzii GLBenchmark 2.5.1 ihneď po spustení taktované na 1,2GHz. V novom GFXBench 2.7 sa však procesor už prepne na štvoricu menej výkonných jadier ARM Cortex A7. Podobne sa správajú testovacie aplikácie Linpack, AnTuTu, Benchmark Pi a Quadrant aj v modeli Galaxy S4 so Snapdragonom 600, ktorý sa predáva aj u nás. Tento jav by však nemal ovplyvňovať výsledky benchmarkov. To ale už nemôžeme hovoriť o umelom zvyšovaní výkonu grafiky. Rozdiel vo výsledkoch, medzi normálnou a pretaktovanou verziou môžete vidieť v tabuľke. V priemere dosahoval Galaxy S4 takmer o 14% lepšie skóre.
Samsung sa v tomto prípade obraňuje tým, že všetky aplikácie bežiace vo full screen móde získavajú prístup k maximálnej frekvencii GPU, ktorá je zmieňovaných 533MHz. Podľa spoločnosti beží GPU zariadenia na tejto frekvencii vo viacerých aplikáciách a nielen v benchmarkoch. Uznávaný technologický portál Anandtech ale testoval viacero aplikácií a hier - v žiadnej z nich nebola dosiahnutá frekvencia 533 MHz. Navyše, Samsung nevysvetlil prítomnosť "boost" módu a zoznam benchmarkov, v ktorých sa mal spustiť prostredníctvom aplikácie TwDVFSApp.apk
Zdroj: anandtech, androidauthority 1, 2
to nevadí že podvádzal. samsung je i tak najlepší. aj keby podvádzal vo všetkom. nech žije samsung. a android samozrejme. a iné spoločnosti ktoré preferujú android a majú rovnaké myslenie. smrť apple. i keď je najlepší. ale nemá také. zelené figúrky v logu.
je tam veľa bodiek ale mám dvanásť rokov. prepáčte za to že som hipster.
To info, ze mas 12 si mal zahrnut hned do prvej vety, nech viem, ze nemam citat dalej :)
ano, mas pravdu. samsung je najlepsi. vsetky jeho zariadenia su najlepsie. tablety, super. samsung je proste kral androidov…… ze by uz neboli len iOvce ale aj samOvce? hovoris, ze samsung je najlepsi, pretoze je to jedinny dotykovy telefon aky si kedy mal (ak sa mylim tak sorry). ak by si mal apple, tak by si hovoril ze apple je najlepsi i ked to tvrdis aj bez toho..
Samsung opět zadobře :)
asi by som mal skontrolovat taktovanie na mojom Xiaomi Mi2S….
benchmarky su aj tak totalna blbost a lahko manipulovatelne, nic nevypovedajuce.
Opat samsung trapas :D
A iny vyrobcovia to nerobia? :D