MojAndroid

Google včera na svojej konferencii Google I/O predstavil hneď niekoľko prevratných noviniek. Asi nikoho neprekvapím ak napíšem, že väčšina z nich je zameraná na umelú inteligenciu a jej využívanie. Inak tomu nie je ani pri novinke s názvom Astra, ktorá prinesie revolúciu v oblasti využívania AI v bežnom fungovaní.

Google Astra má priniesť využívanie umelej inteligencie Gemini do reálnej prevádzky v bežnom svete. Gemini už funguje nejaký ten čas, no stále má svoje muchy a jej využívanie je celkom obmedzené na pár funkcií a zariadení. Na prezentácii sme sa však od Demisa Hassabisa, ktorý je zakladateľom platformy DeepMind, dozvedeli, ako plánuje spoločnosť sprístupňovať AI verejnosti.

Na špeciálnom videu môžeme vidieť, akým spôsobom sa bude dať Gemini využívať na našich zariadeniach, napríklad smartfónoch. Stačí nám otvoriť aplikáciu Gemini, ktorá nám dokáže pomocou fotoaparátu pomôcť vyriešiť niektoré úlohy. Na priloženom videu môžeme vidieť, ako napríklad dokážeme pomocou obrazovky smartfónu nájsť okuliare, niečo čo vydáva zvuk, či dokonca rozoznať, o aký počítačový kód ide.

Project Astra: Zaujímavá je aj druhá polovica videa od Google

V druhej polovici videa sa môžeme pozrieť na to, ako Google pokračuje s vývojom špeciálnych okuliarov so zabudovanými kamerami a umelou inteligenciou. Podobný pokus mali byť Google Glass, ktoré však pred časom Google “prestal vyvíjať”, kvôli technickým problémom a nezáujmu. Pomocou nových špeciálnych okuliarov, podobných tým od spoločnosti Meta, či Ray-Ban, dokážeme AI zadávať otázky, opýtať sa napríklad na predmet, ktorý držíme v rukách, či dokonca zájsť aj do náročnejších úloh.

Na videu napríklad vidíme, že požiadali umelú inteligenciu o vytvorenie názvu kapely dvoch subjektov, a to psa a plyšového tigra. Predtým ešte vyskúšali, či dokáže Astra rozoznať, čo pripomínajú dve nakreslené mačky spolu s krabicou s otáznikom. Zvládla, išlo o referenciu na Schrödingerovu mačku. Je fascinujúce sledovať, ako veľmi nám môže takáto technológia pomôcť v bežnom živote. Google zatiaľ nešpecifikoval ďalšie dátumy ani parametre zariadenia, no určite na ňom bude v blízkej dobe tvrdo pracovať.

Náš tip
Narodeninová súťaž | My oslavujeme 14 rokov a vy hráte o hodnotné ceny

15.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+