Už dlhšiu dobu sa hovorilo o príchode 200 MP senzoru pre fotoaparáty smartfónov z dielne juhokórejského giganta Samsung. Reč je o senzore ISOCELL HP1 a vyznačuje sa rôznymi technológiami, o ktorých si niečo povieme v pokračovaní tohto článku. Informácie o týchto novinkách na web zverejnil portál SamMobile.
ISOCELL GN5 je svetovo prvým 200 MP senzorom pre smartfóny
Na úvod by sme radi spomenuli, že Samsung nám spolu s 200 MP senzorom ukázal aj ISOCELL GN5, čo je 50 MP senzor, taktiež samozrejme určený pre smartfóny. ISOCELL HP1 je nový, 1/1,22-palcový senzor s rekordne vysokým rozlíšením 200 MP. Natívne majú jeho pixely fyzický rozmer 0.64 μm.
V závislosti od svetelných podmienok dokáže nová technológia s názvom ChameleonCell ponúknuť buď plné rozlíšenie vyhotovených fotografií, ale taktiež aj skladanie štyroch alebo šestnástich pixelov do jedného, fyzicky väčšieho.
Samsung tento senzor obohatil o dva režimy skladania pixelov
V režime skladania pixelov 2×2 sa dočkáme 50 MP snímkov. Pokiaľ ide o režim skladania 4×4, výsledné fotografie budú mať “len” 12,5 MP, ale fyzický rozmer pixelu sa navýši na úžasných 2.65 μm. Okrem toho novinka podporuje nahrávanie 8K videí pri snímkovej frekvencii 30 fps, ale aj 4k video pri 120 fps.
Za zmienku rozhodne stojí aj širší uhol pohľadu, v porovnaní s tým, na ktorý sme v prípade primárnych snímačov u smartfónov zvyknutí. Nevieme povedať, aký typ automatického zaostrovania Samsung pri novom ISOCELL HP1 použil.
Rozhodne zaujme aj ISOCELL GN5 s rozlíšením 50 MP
Na začiatku článku sme spomenuli aj ISOCELL GN5, tak by bolo škoda si o ňom nepovedať niečo viac. Ide o úplne prvý 50 MP senzor s použitou technológiou Dual Pixel Pro, čo je vlastne technológia všesmerového automatického zaostrovania. Tento 1/1,57-palcový senzor má natívnu veľkosť pixelov na úrovni presne 1 μm a podporuje skladanie štyroch pixelov do jedného.
Vyhotovené fotografie budú mať v prípade použitia takzvaného “pixel bindingu” rozlíšenie 12,5 MP. Takýchto snímkov sa dočkáte predovšetkým za zhoršených svetelných podmienok, no to už záleží na optimalizácii konkrétneho výrobcu, ktorý daný senzor použije vo svojom modeli.
Samsung vie, ako obohatiť fotografické senzory rôznymi technológiami
Technológia Front Deep Trench Isolation alebo skrátene FDTI sa má starať o absorbovanie čo najväčšieho množstva svetla, v kombinácii so zníženým digitálnym šumom. Poteší, že aj tento senzor podporuje nahrávanie videí v rozlíšení až 8K pri snímkovej frekvencii 30 fps a taktiež aj 4K video pri 120 fps.
Aj napriek tomu, že 200 MP sa môže zdať extrémne veľa a vytvára v mnohých dojem vysokej kvality, stále by nemalo ísť o najlepší senzor pre fotoaparáty smartfónov, ktorý Samsung vo svojom portfóliu má. Najlepší je s najväčšou pravdepodobnosťou stále 50-megapixelový ISOCELL GN2, čo je historicky fyzicky najväčším senzorom z dielne tejto spoločnosti. Podporuje i Dual Pixel Pro autofocus.
Prvých zariadení s nedávno predstavenými senzormi by sme sa mali dočkať asi až po začiatku roka 2022. Uvidíme, aká bude ich kvalita v praxi. Veľa samozrejme robí aj softvér a procesor na spracovanie obrazu. Kvalita sa teda bude líšiť od zariadenia k zariadeniu.