MojAndroid

Spoločnosť Samsung minulý rok vyvinula 50 MP senzor fotoaparátu Isocell GN1 a dnes bol predstavený jeho nástupca – Isocell GN2, informuje portál Android Authority.

Prvá generácia senzoru Isocell nepriniesla šialených 108 MP ako senzor Isocell HM3 použitý v zariadení Samsung Galaxy S21 Ultra, ale rozlíšenie “iba” 50 megapixelov. Nižšie rozlíšenie však bolo kompenzované schopnosťou senzoru zachytiť oveľa väčšie pixely, čo prinieslo výrazné zlepšenie pri fotení v horších svetelných podmienkach.

Jeho nástupca, Isocell GN2, bude mať rovnaké rozlíšenie, avšak samotný snímač bude ešte väčší. Senzor je taktiež schopný zlúčiť štyri pixely do jedného, čím vytvorí fotografiu s rozlíšením 12,5 MP a veľkosťou pixelov 2,8 μm.

Isocell GN2 má síce rozlíšenie len 50 MP, ale dokáže vytvoriť aj 100 MP obrázky. To dosiahne vytvorením troch samostatných 50 MP snímok v zelenej, červenej a modrej farbe a následne použije špeciálny algoritmus na vytvorenie fotografie s rozlíšením 100 megapixelov.

Špecifikácie

Samsung Isocell GN2 Samsung Isocell GN1
Rozlíšenie 50 MP 50 MP
Veľkosť snímača 1 / 1,12″ 1 / 1,31″
Veľkosť pixelov 1,4 μm 1,2 μm
Pixel-binning 12,5 MP 2,8 μm
(štyri v jednom)
12,5 MP 2,4 μm
(štyri v jednom)
Video 8K / 24 fps
4K / 120 fps
FHD / 480 fps
8K / 30 fps
4K / 120 fps
FHD / 400 fps

Čo sa týka natáčania videí, druhá generácia Isocell senzoru dokáže natočiť 4K spomalené video so 120 snímkami za sekundu alebo Full HD spomalené video so 480 fps. Natáčanie klasických videí zvládne v maximálnom rozlíšení 8K s 24 fps, čo je menší downgrade v porovnaní s prvou generáciou. Tá zvládla natočiť 8K video v 30 fps.

Nový senzor prinesie aj vylepšené HDR a Smart ISO

Spoločnosť Samsung tvrdí, že Isocell GN2 je prvým snímačom, ktorý ponúka technológiu Dual Pixel Pro. To je vylepšená verzia automatického zaostrovania s fázovou detekciou. Vylepšená technológia umožňuje zaostriť do všetkých strán, pretože dokáže pixely rozdeliť na vertikálne a diagonálne. Samsung tvrdí, že rozpoznanie diagonálnych pixelov umožňuje senzoru lepšie rozpoznať horný a spodný okraj fotografie.

Nový senzor prinesie aj vylepšené HDR. To funguje rovnako ako klasické HDR, no Samsung tvrdí, že toto vylepšené HDR spotrebuje až o 24 % menej energie. Obe generácie senzorov sú taktiež vybavené technológiou Smart ISO, no Isocell GN2 je funkcionalitu Smart ISO Pro. Tá inteligentne kombinuje snímky s nízkym a vysokým ISO, čo senzoru umožní vytvoriť kvalitné fotografie s vysokým dynamickým rozsahom.

Isocell GN2 v Xiaomi Mi 11 Ultra?

Isocell GN2 je momentálne vo výrobe, čo naznačuje, že čoskoro ho možno uvidíme v niektorom z nadchádzajúcich smartfónov. Isocell GN1 bol síce použitý len v smartfónoch značky Vivo, ale tipér vystupujúci pod menom Ice Universe očakáva, že nový senzor bude použitý v modeli Mi 11 Ultra od spoločnosti Xiaomi.

 

Náš tip
Samsung predlžuje trvanie softvérovej podpory na 4 roky pre tieto modely

23.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+