MojAndroid

Robotický vysávač sa postupne stáva súčasťou viacerých moderných domácností. Z prepychového statku sa postupne vytvoril prosperujúci segment, ktorý prináša používateľom pohodlie a ušetrený čas. Stále ale platí, že ide o pomerne veľkú investíciu, pričom mnohí používatelia zatiaľ vyskúšali žiaden alebo iba jeden model. Porovnanie vysávačov je o to zaujímavejšie, o čo menšie skúsenosti s nimi používatelia majú. My sme sa preto rozhodli proti sebe postaviť hneď tri modely – Samsung POWERbot VR7000M, iRobot ROOMBA 966 a Electrolux Purei9. V teste sme sa zamerali na to, čo môže zaujímať vás, čitateľov technologického portálu – porovnali sme preto aplikácie, pomocou ktorých je možné tieto vysávače ovládať, samotné vysávanie a praktické skúsenosti a spôsob, akým prebieha prípadný servis.

Porovnanie Android aplikácií

Keďže sa jedná o vysávače vyššej triedy, prídavná mobilná aplikácia je absolútnou samozrejmosťou. Rovnako tak platí, že medzi aplikáciami nájdeme množstvo rozdielov. Každá plní všetky základné funkcie, no rozdiely sú badateľné na prvý pohľad.

Electrolux PUREi9

Aplikácia Electrolux PUREi9 ponúka základné funkcie a jednoduché menu. S aplikáciou je možné robota pustiť, zastaviť a poslať ho späť do nabíjacej stanice. Okrem toho je k dispozícii možnosť naplánovania časov vysávania v jednotlivých dňoch, no tu funkcionalita aplikácie končí. Hoci tu nájdeme všetky potrebné funkcie a možnosti, nie je tu nič navyše, čo ponúkajú konkurenti. Okrem toho, s aplikáciou sme mali veľké problémy pri párovaní zariadenia s telefónom. Na jednom zariadení sa nám spárovanie vôbec nepodarilo, museli sme zobrať úplne iný smartfón, kde už všetko prebehlo bez problémov.

Verzia: 3.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0
Aktuálna cena: Zdarma

iRobot HOME

Veľmi pekne spracovanú aplikáciu ponúka iRobot. Samozrejme, ani tu nechýba možnosť spustiť a zastaviť vysávač, poslať ho do nabíjacej stanice a naplánovať vysávanie počas jednotlivých dní. Veľkou pridanou hodnotou je možnosť do jednej aplikácie pridať viacero zariadení. Ak napríklad okrem vysávača vlastníte aj robotický mop, obe zariadenia môžete ovládať pohodlne jednou aplikáciou. Poteší aj detailná história vysávaní, kde si môžete pozrieť ako dlho v ktorý deň vysávač vysával a či dokončil svoju prácu správne, alebo bolo vysávanie prerušené používateľom či inou okolnosťou. Aplikácia ponúka veľmi pekné menu a jej nastavenie bolo skutočne rýchle a bezproblémové.

Zaujímavosťou sú aj funkcie Clean Map a push notifikácie. Vďaka Clean Map presne viete, ako iRobot vysával, v ktorých častiach domácnosti sa ocitol, ktorým sa venoval intenzívnejšie ako iným či koľko metrov štvorcových povysával. Všetky tieto informácie si môžete pozrieť priamo na displeji vášho smartfónu. Vďaka push notifikáciám zasa vidíte informácie o stave svojho vysávača priamo v upozorneniach na svojom smartfóne. Tieto novinky pribudli do aplikácie iba nedávno, a tak je skvelé vidieť, že výrobca postupne svoje produkty zlepšuje aj takouto formou.

Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma

Samsung Smart Home

Vysávač od Samsungu sa ovláda špeciálnou aplikáciou Smart Home. Ako jej názov napovedá, touto aplikáciou môžete ovládať množstvo zariadení v domácnosti, nielen vysávače. Patria sem ďalšie zariadenia inteligentnej domácnosti od Samsungu, ktoré môžete spravovať z pohodlia jednej aplikácie. A nie len to – dokonca si môžete vytvárať špeciálne profily, do ktorých môžete pridať pravidlá pre všetky vaše zariadenia. Vďaka tomu si môžete nastaviť čo všetko sa musí stať, keď napríklad odídete z domácnosti – môžete nastaviť automatické spustenie vysávača, zníženie aktivity klimatizácie či súčasné spustenie pračky.

Čo sa týka samotných funkcií ovládania vysávača, aj tu má Samsung niekoľko tromfov. Okrem štandardných funkcií spustenia, vypnutia a naplánovania vysávania je k dispozícii aj virtuálny ovládač, pomocou ktorého môžete vysávač ovládať tak isto, ako priloženým ovládačom a premeniť ho tak na diaľkovo ovládaného robota. Aplikácia tiež prináša unikátnu funkciu “komunikácie” s vysávačom. POWERbota nemusíte ovládať iba tlačidlami, ale aj príkazmi, ktoré odosielate v chatovom okne. Zároveň vysávač komunikuje s vami a môže sa stať, že vám príde upozornenie so správou, ktorú poslal vysávač – napríklad o zaseknutí objektu v kefe. Je to veľmi efektné a aj praktické.

Verzia: 3.1072.19.203
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.1072.19.203
Aktuálna cena: Zdarma

Vysávanie v praxi

Najdôležitejšou vlastnosťou robotických vysávačov je to, ako skutočne vysávajú. Každý z testovaných produktov používa vlastné formy navigácie a prístupu k vysávaniu, od čoho sa odráža aj celkový výsledok vysávania.

iRobot Roomba 966

Všetky tri vysávače sú vybavené radom senzorov, pomocou ktorých sa orientujú v miestnosti. Roomba 966 má v repertoári kameru so systémom vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping). Systém je prepracovaný do posledného detailu, umožňuje podrobné monitorovanie domácnosti, pričom sa vytvára mapa orientačných bodov. Vysávač tak presne vie, kde už bol a kde sa má ešte vrátiť.

Od ostatných dvoch vysávačov sa vysávač odlišuje aj prístupom k obchádzaniu prekážok – Roomba je vybavená nárazníkmi a nebojí sa do prekážok naraziť. Vďaka tomu vysávač dokáže odsunúť neukotvenú prekážku (napr. závesy) a povysávať aj na miestach, kde by iný vysávač ani nezašiel, pretože by prekážku zhodnotil ako neposuvnú.

Vysávač iRobot Roomba môžeme pochváliť aj za bezchybnú navigáciu do nabíjacej stanice. Hoci ide o drobnosť, ktorú niektorí používatelia ani nepostrehnú (ak budú vysávač spúšťať výlučne za svojej neprítomnosti), Roomba sa skutočne vrtkými pohybmi bez problémov trafí na stanicu väčšinou na prvýkrát.

Samsung POWERbot VR7000M

Nová séria robotických vysávačov od Samsungu prichádza so zaujímavým navigačným systémom Visionary Mapping Plus a FullView Sensor 2.0. Tento systém berie do úvahy obrysy miestnosti, pričom skenuje aj strop a steny, aby sa lepšie zorientoval. To pomáha inteligentnejšej navigácii po miestnosti, no zároveň tomuto systému nemusia vyhovovať rôzne atypické tvary stien či stropu.

POWERbot pristupuje inak aj k čisteniu okrajov miestnosti. Tu sa vysúva špeciálna pomocná lamela, ktorá zmetie prach tesne od okraja bližšie k vysávaču. Toto je veľký rozdiel oproti pomocnej kefe, ktorú má Roomba. Táto kefa sa točí a automaticky metie nečistotu bližšie k vysávaču. Každé z týchto riešení má vlastné výhody a nevýhody.

Kým točiaca sa kefa lepšie zvládne okraje s nerovnými líniami (napr. okrúhly podstavec lampy), pomocná lamela pri stene je efektívnejšia a presnejšia. Aby ju ale POWERbot mohol aktivovať, musí sa k stene vždy priblížiť kolmo, čo situáciu komplikuje. Vysávač je ale dostatočne inteligentný a táto funkcia zbytočne nepredlžuje celkové vysávanie – jednoducho si vysávač trasu naplánuje tak, aby pozbieral špinu zo všetkých okrajov miestnosti.

 

Veľmi diskutovanou funkciou vysávača Samsung POWERbot VR7000M je jeho sací výkon. Ten je na úrovni 20 W, čo je niekoľkonásobne viac ako v prípade konkurencie. Toto sa prejavuje viacerými spôsobmi – vysávač je v najvyššom výkone veľmi hlasný, viac ako ostatní dvaja konkurenti. Zároveň v najvyššom výkone vydrží vysávať iba 30 minút, čo nie je vôbec optimálne. POWERbot ale tiež disponuje funkciou inteligentnej kontroly výkonu, ktorá sama spravuje úroveň výkonu. Pri vysávaní dlážky napríklad nastaví stredný výkon, kým pri vysávaní koberca najvyšší. Funkcia CycloneForce zasa pomôže udržiavať vysoký výkon aj pri dlhodobejšom vysávaní – nečistoty sú do nádoby vháňané veľkou rýchlosťou, prejdú cez komoru a sú umiestnené dozadu, kým predná časť je prázdna a nie je tak ovplyvnený výkon vysávača. Ak ale POWERbot povysáva dlhé vlasy, tie majú tendenciu sa tu zachytiť a funkcia v takom prípade neplní svoj účel na 100 %.

Electrolux PUREi9

Novým hráčom na trhu prémiových robotických vysávačov je spoločnosť Electrolux. Model PUREi9 disponuje vlastným navigačným systémom 3D Vision. Aj tento vysávač mapuje miestnosť kamerou a svoj pohyb sa snaží prispôsobiť všetkým prekážkam a zákutiam, ktoré v miestnosti našiel.

Dobrému vyhýbaniu sa prekážkam a upratovaniu rohov pomáha aj trojuholníkový dizajn, vďaka ktorému je vysávač najobratnejší z tejto trojice. Jeho navigačné schopnosti však v priestoroch našej kancelárie pôsobili najslabším dojmom. Vysávač sa nevedel vrátiť na nabíjaciu stanicu, aj keď bol od nej vzdialený iba meter, no v ceste stálo niekoľko väčších prekážok, ktoré bolo potrebné obísť.

Electrolux PUREi9 tiež vôbec nenaráža do prekážok, čo ale môže niekomu vyhovovať. Jeho pohyb tak pôsobí elegantnejšie, no v určitých situáciách môže byť výsledkom nedokonalé povysávanie priestorov.

Servisné vybavenie

Robotické vysávače sú stále relatívne novým segmentom na našom trhu, a tak mnohí skúsenosti s nimi ešte nemajú skúsenosti. Preto je veľmi dôležité, aby predajcovia poskytovali k svojim produktom dostatočne dobrý servis a podporu.

Servis iRobot

K vysávaču iRobot Roomba 966 dostanete zároveň prémiový servis spolu so službou vyzdvihnutia a doručenia kuriérom. Ešte lepšie je, že tento prémiový servis je dostupný pre všetky zariadenia iRobot na našom trhu, nie iba pre TOP modely. Priemerná doba vybavenia sú iba tri dni a keďže servis je priamo na Slovensku, v rámci jedného týždňa môže byť váš vysávač opravený a cez víkend už môže byť znovu v prevádzke.

Servis je tiež možné objednať cez internet aj z pohodlia smartfónu – nemusíte nikam chodiť či navštevovať kamennú predajňu. Servis platí aj pri incidentoch, ktoré boli spôsobené samotným používateľom – servisný technik situáciu používateľovi opíše a vysvetlí mu, ako môže v budúcnosti predchádzať podobným problémom. Je preto možné skonštatovať, že iRobot má svoj servis na skutočne vysokej úrovni a snaží sa v tomto smere vyjsť v ústrety zákazníkom.

Servis Electrolux

K vysávaču PUREi9 je tiež k dispozícii nadštandardný servis. Stačí zavolať a k dispozícii vám bude špeciálne vyškolené servisné stredisko. Okrem toho, aj tu platí, že kuriér príde po vysávač a po oprave ho aj doručí. Vybavenie reklamácie v tomto prípade trvá približne jeden týždeň. Tiež platí, že reklamácie porúch spôsobených používateľom sú reklamované štandardne ako aj v prípade iných závad.

Aj v tomto prípade teda zákazník okrem samotného vysávča dostane nadštandardný servis, vďaka čomu sa bude môcť spoľahnúť na to, že keď už do inteligentného pomocníka zainvestuje, nebude sa musieť obávať prípadnej reklamácie.

Servis Samsung

Aj Samsung poskytuje majiteľom robotických vysávač zaujímavý servis. K dispozícii je sieť predajní a servisných miest, kde je možné produkt reklamovať. Okrem toho je k dispozícii aj infolinka, ktorá dokonca funguje aj v sobotu. Vyškolení pracovníci cez telefón dokážu pomôcť s odstránením celého radu problémov a keď problém nie je možné odstrániť takto, pomôžu aj so samotnou reklamáciou.

Čas vybavenia reklamácie je závislý od množstva faktorov, no aj tu platí, že sklad náhradných dielov je na Slovensku a celková doba vybavenia reklamácie je v zásade kratšia ako v prípade iných produktov, napríklad mobilných telefónov. Samsung zatiaľ neponúka k vysávačom služby vyzdvihnutia zariadenia kuriérom, no v budúcnosti túto službu plánuje pridať aj k robotickým vysávačom. Výhodou je ale pomerne široká sieť predajní a servisných miest, kde môžu zákazníci zariadenie odniesť a kde im bude po oprave doručené.

Záverečné hodnotenie

Samozrejme, rozdielov medzi vysávačmi je ešte viac, no my sme sa snažili zamerať na tie funkcie a vlastnosti, ktoré sú podľa nás najdôležitejšie. Sem patrí určite aj cena. Vysávače v teste majú v slovenských eshopoch aktuálne takúto štandardnú cenovku:

  • iRobot Roomba 966 – 699 EUR
  • Samsung POWERbot VR7000M – 809 EUR
  • Electrolux PUREi9 – 899 EUR

Tieto tri vysávače patria k tomu najlepšiemu na trhu, čomu zodpovedá aj cena. Najdrahší Electrolux PUREi9 je praktický a svojou veľkosťou a tvarom vhodý do priestorov s množstvom prekážok. Tu ale môže mať problém navigácia, ktorá v našom testovaní trochu váhala. Hoci nemá najlepšiu aplikáciu, stále ponúka dostatok funkcií pre bežných používateľov. Hoci sa pohybujeme v podobnej cenovej kategórii, vysávač od Electrolux je najdrahší, pričom konkurencia ponúka často rovnako veľa, alebo dokonca viac za nižšiu cenu.

Samsung POWERbot VR7000M je skvelé riešenie ak máte doma viac kobercov a menej prekážok. Jeho vysoký sací výkon je veľkou výhodou v mnohých smeroch a vysávač je vďaka nemu všestrannejšie použiteľný aj vo veľmi znečistených oblastiach. Výhodou je tiež vynikajúca aplikácia, ktorá poteší najmä vtedy, ak máte doma viacero inteligentných pomocníkov od Samsungu. Ide o jeden z prvých počinov Samsungu v tomto segmente, a tak sa niektoré prvky, ako napríklad servis, budú určite vylepšovať. Bonusom je ale v tomto prípade aj šikovný a praktický ovládač, pomocou ktorého viete vysávač ovládať z pohodlia pohovky bez potreby s ním ručne manipulovať.

Samsung POWERbot VR7000M

Spoločnosť iRobot má na tomto poli najviac skúseností a v praxi to je aj vidieť. Roomba 966 je vynikajúci vysávač, ktorý má najlepšie zvládnutú navigáciu po celej domácnosti. Za modelom od Samsungu síce zaostáva sacím výkonom, no do väčšiny domácností pôjde o výborné univerzálne riešenie. Poteší vynikajúca aplikácia, ktorá ponúka elegantné spracovanie a umožní spravovať aj viacero zariadení iRobot súčasne. Plusom je aj najnižšia cena z trojice testovaných vysávačov.

Ktorý vysávač oslovil najviac vás? Máte prípadne niektorý z nich aj doma? Dajte nám vedieť svoj názor a podeľte sa aj o skúsenosti v diskusii pod článkom.

Ktorý vysávač sa vám páči najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
14.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+