MojAndroid

Inteligentné zariadenia dnes už vidíme na každom kroku. Či už je to telefón, tablet, alebo aj klimatizácia či vysávač. Robotickí pomocníci sa čoraz lepšie integrujú do našich domácností. Hoci stále ide o modernú vychytávku, aj robotické vysávače prechádzajú postupným vývojom a nové generácie sú od predchádzajúcich často oveľa lepšie. Dokazuje to aj Samsung POWERbot VR7000M, ktorý prináša iný pohľad na to, ako by malo vyzerať automatické vysávanie v byte či dome.

Elegantný, ale aj praktický

Najlepší robotický vysávač je taký, ktorý doma ani nevidíte. Takýto vysávač ešte asi nevymysleli, minimálne my sme sa s ním nestretli. Aj preto je dobrou správou, že na Samsung POWERbot VR7000M sa pozerá veľmi dobre. Hoci to určite nie je najdôležitejšia vlastnosť robotického vysávača, novinka od Samsungu vyzerá veľmi elegantne. Nízky 97mm profil ponúka dostatok možností pre vysávanie pod stoličkami či posteľou. Poteší aj pomerne veľký displej so všetkými potrebnými indikátormi, ale aj celkové “akčné” čierno-zlaté prevedenie, ktoré vyzerá trošku futuristicky.

Samsung POWERbot VR7000M

Veľmi chválime vyberanie nádobky na prach zhora. Vysávač nemusíte dvíhať, jednoducho stlačíte tlačidlo a nádobka na prach sa automaticky vysunie. Nádoba má objem 0,3 l a funguje so špeciálnou funkciou CycloneForce. Vďaka tej sú nečistoty vháňané hlbšie do komory a sací výkon ostáva zachovaný aj pri postupnom plnení nádobky. Princíp fungovania je skvelý a zabezpečuje to aj jednoduchšie čistenie nádobky na prach. Problémom sú tu ale dlhé vlasy – tie majú tendenciu zaseknúť sa v kanáli do komory a takéto čistenie už nie je úplne bezproblémové, no dá sa zvládnuť.

Samsung POWERbot VR7000M

Okrem toho POWERbot zaujme aj ďalšími inteligentnými riešeniami. Vďaka veľkým kolesám prechádza vysávač medzi rôznymi povrchmi bez akýchkoľvek problémov. Vyšší koberec nepovažuje za prekážku, práve naopak – vyjde naň a keď ho rozozná, automaticky dokáže zvýšiť výkon, aby vysal čo najlepšie.

Celkovo je Samsung POWERbot VR7000M spracovaný veľmi vkusne a precízne. Je dostatočne veľký na to, aby vysával efektívne a zároveň dostatočne vrtký a inteligentný, aby povysával aj tie najskrytejšie kúty vašej domácnosti.

Samsung POWERbot VR7000M
Súčasťou balenia je aj virtuálna stena. Tá funguje presne ako má a zabráni prechodu vysávača do neželanej časti domácnosti.

Výkonný vysávač, nie metla

Ak máte skúsenosti s ďalšími robotickými vysávačmi, zrejme viete, že väčšina z nich funguje na princípe “zametania” špiny, kde si pomocou metličiek vysávač posunie špinu na jedno miesto a tu ju menšou sacou silou nasaje do nádobky. V prípade nových POWERbot vysávačov od Samsungu sa však stretávame s novým trendom, ktorým sú skutočne výkonné robotické vysávače s vysokým sacím výkonom. V prípade modelu VR7000M je to 20 W, čo sa môže zdať málo, no v skutočnosti je to aj niekoľkonásobne viac ako v prípade podobných zariadení na trhu.

Samsung POWERbot VR7000M

Výsledok je, že vysávač je oveľa všestrannejší. Okrem spomínaného precízneho vysávania kobercov to napríklad znamená aj skvelé vysávanie po rohoch a pri krajoch miestnosti. Tu pomáha aj funkcia Edge Clean Master, ktorá funguje s pomocnou lamelou. Tá je schopná pristúpiť k okraju miestnosti a zhrnúť nečistotu bližšie k vysávaču, odkiaľ ju vďaka vysokému saciemu výkonu nemá problém vysať.

Samsung POWERbot VR7000M

Samotnému vysávaniu veľmi pomáha aj široká predná kefa s priemerom 29 cm. Vďaka tomu vysávač na jedno prejdenie zvládne väčšiu plochu a pracuje tak efektívnejšie. K dispozícii sú tri úrovne výkonu, od čoho sa potom odráža aj výdrž batérie. V závislosti od výkonu vysávač vydrží na jedno nabitie 30/60/90 minút a od výkonu sa potom odvíja aj úroveň hluku – tá je pri najvyššom výkonnostnom stupni značne vyššia ako ste možno zvyknutí z bežných robotických vysávačov.

Samsung POWERbot VR7000M

Inteligentná navigácia aj ďalšie funkcie

Hoci väčšina robotických vysávačov na trhu zvládne navigáciu v komplikovaných miestnostiach, aj tu sa nájdu rozdiely. Samsung POWERbot VR7000M kombinuje funkciu FullView Sensor 2.0, ktorý je schopný rozoznať aj veľmi tenké objekty (nožičky stoličiek,…) a prispôsobiť tomu svoju trasu. Funkcia Visionary Mapping Plus zasa skenuje celú miestnosť s účelom nájdenia najoptimálnejšej trasy pre vysávanie. Nielenže takto vysávač ušetrí energiu, ale ešte lepšie pokryje rôzne zákutia v miestnosti a dôležitým častiam, ako napríklad kobercu sa bude venovať intenzívnejšie.

Samsung POWERbot VR7000M

S navigáciou a vysávaním ako takým sme počas testovania nemali absolútne žiadne problémy. Správne fungovalo aj nastavovanie výkonnostných stupňov, pričom my sme väčšinu času používali ten najvyšší. To malo za následok rýchle vybíjanie batérie, ako je uvádzané v špecifikácii, po približne pol hodine bol vysávač vybitý. POWERbot VR7000M však disponuje funkciou automatického dobíjania, keď sa sám vráti k nabíjacej stanici, dobije sa a pokračuje vo vysávaní, akoby sa nič nestalo.

Samsung POWERbot VR7000M

Toto je veľmi užitočné najmä pri upratovaní väčších alebo viacerých miestností. My sme napríklad vysávač umiestnili do menšej miestnosti, nechali ho povysávať a následne sme ho presunuli do obývačky, kde bola umiestnená nabíjacia stanica. Vedeli sme, že obývačku už celú nezvládne, no zároveň je stanica hneď po ruke, a tak sa jednoducho sám dobije a automaticky miestnosť dovysáva bez nášho ďalšieho zásahu.

Praktický ovládač aj aplikácia

Vysávač Samsung POWERbot VR7000M je dodávaný aj s veľmi praktickým ovládačom. Pomocou toho môžete vysávač zapnúť, vypnúť, nasmerovať do nabíjacej stanice či dokonca smerovými tlačidlami nasmerovať do konkrétneho zákutia miestnosti (alebo naň položiť podnos s pohármi a zabaviť sa počas domácej oslavy).

Samsung POWERbot VR7000M

Okrem toho ovládač ponúka aj niekoľko režimov vysávania, možnosť voľby sacieho výkonu a aj veľmi užitočnú funkciu spotového čistenia. Prostredníctvom IR vysielača vysávaču môžete presne ukázať, ktoré miesto chcete povysávať a on bude ignorovať zvyšok miestnosti a povysáva iba vami zvolený úsek.

Samsung POWERbot VR7000M
Väčšinu ovládania budete uskutočňovať cez ovládač alebo aplikáciu. Priamo na vysávači nájdete iba najzákladnejšie ovládanie.

Väčšinu týchto funkcií a niektoré ďalšie ponúka aj šikovná aplikácia Smart Home od Samsungu. Pomocou tej je možné ovládať aj ďalšie pripojené zariadenia v domácnosti, pričom funkcie určené pre vysávač sú skutočne užitočné. Na displeji telefónu môžete vidieť podobné rozloženie kláves ako na priloženom ovládači a vysávač tak môžete navigovať smerovými tlačidlami aj priamo na vašom smartfóne.

Oveľa lepšie využitie má ale ovládanie aplikáciou pri používaní na diaľku. Po prvotnom spárovaní, ktoré nie je vôbec komplikované, a nám sa podarilo na prvýkrát, môžete vysávač na diaľku spustiť či zastaviť alebo ho presunúť k nabíjacej stanici. Rovnako tu môžete nastaviť pravidelné intervaly vysávania, vďaka čomu budete mať domácnosť vždy čistú a vôbec sa o vysávač nemusíte starať – stačí iba čistiť nádobku na prach.

Nám sa ale páčila časť aplikácie, kde môžete vysávač ovládať cez rozhranie chatu. Tu môžete zadávať príkazy alebo prostredníctvom správ z vysávača získavať informácie o jeho stave. Niekoľkokrát nám prišlo upozornenie o “zachytení cudzieho objektu vo vysávači”, a tak sme vedeli, že po príchode domov nemôžeme rátať s povysávanou miestnosťou. Zároveň má ale táto funkcia futuristický šmrnc, keď vám váš vysávač posiela správy o tom, že ho niekto nadvihol alebo že sa mu vybila batéria. Šikovné :-)

Verzia: 3.1072.19.203
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.1072.19.203
Aktuálna cena: Zdarma

Samsung POWERbot VR7000M: Praktické skúsenosti a záverečné hodnotenie

Robotické vysávače môžu pôsobiť trošku odstrašujúcim dojmom – veľké množstvo možností, veľké cenové rozdiely a popisy funkcií, pod ktorými si každý používateľ predstaví niečo iné. Pre väčšinu domácností je ale najdôležitejšie to, ako vysávač povysáva. A Samsung POWERbot VR7000M to zvládne skutočne dobre. Testovali sme ho vo väčších miestnostiach v dome s kobercami a rôznymi ďalšími povrchmi (plávajúca podlaha, gumolit, kamenná dlažba) a aj v byte, kde vysával jednoduchšie povrchy, no mal stiesnenejšie priestory.

Samsung POWERbot VR7000M

Okrem momentov, ktoré sme zapríčinili my nedôslednou prípravou miestnosti, a vysávač povysával napríklad nabíjací kábel k telefónu, nemal absolútne žiaden problém. Veľmi dobre fungovalo automatické dobíjanie počas vysávania, ako sme opísali vyššie v článku. Spoľahnúť sme sa mohli aj na aplikáciu, ktorej funkčnosť je ale závislá od spoľahlivosti vašej domácej Wi-Fi siete. Preto na priloženom screenshote vidieť, že vysávač neodpovedá, no bolo to spôsobené tým, že na danom mieste v dome nebolo dostatočné Wi-Fi pokrytie.

Samsung POWERbot VR7000M

V ostatných smeroch sme sa ale na Samsung POWERbot VR7000M mohli bez problémov spoľahnúť. Veľmi chválime skutočne inteligentné riešenia, ako napríklad vysúvanie nádobky na prach z hora či efektívne vysávanie pri rohoch a krajoch miestnosti. Bez ohľadu na atraktívne funkcie môžeme skonštatovať, že vysávač jednoducho fungoval ako mal a ešte aj lepšie – a to je to najdôležitejšie. V rôznych extra funkciách vidíme veľké množstvo pridanej hodnoty oproti lacnejším modelom, keďže v prípade POWERbot VR7000M sa pohybujeme v cenovej kategórii okolo 800 EUR. Tu má vysávač veľkú konkurenciu, no bez problémov sa v nej dokáže presadiť.

Plusy

+ Inteligentné funkcie zaručujúce skvelé povysávanie

+ Pohodlné ovládanie cez aplikáciu

+ Elegantný dizajn

+ Vysoký sací výkon s inteligentnou reguláciou

Mínusy

– Krátka výdrž batérie pri vysávaní s najvyšším výkonom

– Vyšší hluk pri vysávaní s najvyšším výkonom

3.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+