MojAndroid

iRobot má vo svojom portfóliu niekoľko modelov robotických vysávačov Roomba, a to konkrétne od série 600 až po najvyššiu sériu 900. Každá zo série ponúka používateľovi iný komfort vysávania a odlišuje sa svojou cenou, výbavou a funkciami. Minule sme testovali najlepší robotický vysávač z modelového radu Roomba 980, dnes sa ale pozrieme na jeho lacnejšieho súrodenca Roomba 966. Ten ponúka veľmi podobnú výbavu a taktiež aplikáciu, prostredníctvom ktorej môžete ovládať viaceré funkcie vysávania.

iRobot v sebe nezaprie

Konštrukčné a dizajnové spracovanie Roomby 966 sú na prvý pohľad takmer rovnaké s modelom 980. Jediným viditeľným rozdielom je asi len farebné prevedenie. Ovládacích prvkov je tu minimum a okrem tlačidiel pre zapnutie a aktiváciu/pozastavenie vysávania, tu nájdete ešte tlačidlá pre návrat robota do dokovacej stanice, či spustenie vysávacieho programu SPOT pre lokálne čistenie. Po jeho aktivácii bude Roomba vysávať v tvare špirály s priemerom jedného metra jedno miesto, čo je vhodné napríklad vtedy ak chcete, aby povysávala len určitú časť obytného priestoru.

Konštrukcia vysávača je prispôsobená tak, aby sa dostala aj pod nábytok, ktorý je vyšší ako 10 cm. Na navigáciu v priestore využíva hneď niekoľko senzorov a technológií. Okrem predných a bočných nárazníkov, je to najmä kamera systému vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping). Vďaka nej povysáva iRobot Roomba 966 celú plochu domácnosti bez priameho zásahu používateľa. Práve táto patentovaná technológia odlišuje sériu 900 od iných sérií modelového radu iRobot Roomba, čím sa stáva jedným z najspoľahlivejších robotických vysávačov vo svojej kategórii. Vďaka nej dokáže Roomba vytvárať orientačné body a mapu priestoru, takže presne vie, kde už bola, a na ktorých miestach je ešte potrebné povysávať.

Roomba 966 sa vďaka kamere a ostatným senzorom učí spoznávať svoje okolie. Bez obáv môžete byť aj v prípade, ak máte v dome schodisko. Roomba vďaka senzoru v spodnej časti dokáže detegovať schod a vyhnúť sa mu, vďaka čomu sa nemusíte báť, že by váš drahý pomocník prišiel k ujme. Taktiež, ak nechcete, aby Roomba prešla do inej miestnosti alebo do časti miestnosti, kde by sa nemala pohybovať, môžete jej pracovný priestor vytýčiť pomocou virtuálnej steny.

Dôkladné vysávanie povrchu zaisťuje aj technológia Dirt Detect 2. generácie. Tá dokáže pomocou optických a akustických senzorov vyhľadať viac znečistené miesta, ktorým potom venuje pri vysávaní viac času. Bočná kefka potom vymetá nečistoty okolo stien, nábytku a z kútov priamo pod hlavné kefy systému vysávania AeroForce.

Vysávanie je vďaka adaptívnemu podvozku možné aj v drsnejšom teréne. iRobot Roomba 966 dokáže prejsť cez prahy a pevné prekážky s výškou do 1,6 cm. Problémom nie sú ani káble a vlasy, ktoré sa vďaka proti sebe rotujúcim kefám nenamotávajú. Tie nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Samozrejme, čas od času musíte robota vyčistiť, a to nielen tým, že vysypete zberný kôš na smeti. Dôkladnejšie čistenie je potrebné robiť v pravidelných časových intervaloch, na ktoré vás ale upozorní aj aplikácia. V tej navyše nájdete aj príručku s inštrukciami ako na to, a čo presne treba vyčistiť. Samotné čistenie pritom netrvá viac ako 5 minút.

Vhodný aj pre alergikov

Väčšina väčších nečistôt ostane uložená v zbernom koši s objemom 0,6 litra. Vysokoúčinný AeroForce filter zachytí až 99% alergénov, peľu a čiastočiek väčších ako 10 mikrometrov, vďaka tomu je vzduch, ktorý dýchate čistejší a zdravší. iRobot Roomba 966 disponuje aj detekciou plného zásobníka a majiteľovi sama oznámi, kedy ho je potrebné vyprázdniť. Plný zberný kôš je signalizovaný symbolom na zariadení, ale aj v aplikácii na smartfóne.

Ovládanie cez aplikáciu

Podobne ako drahší iRobot Roomba 980, aj model 966 sa dokáže pripojiť cez WiFi k internetu. Navyše, ovládať a nastaviť sa dá pomocou aplikácie v mobile. Tá príkazy odosiela lokálne cez WiFi alebo na diaľku prostredníctvom internetu. Reakcie pri lokálnom pripojení, ale aj pri ovládaní na diaľku sú dostatočne rýchle a spoľahlivé. Samozrejme, o tom bude ale rozhodovať aj rýchlosti vášho internetového pripojenia.

Prostredníctvom aplikácie môžete na diaľku iRobota aktivovať alebo jeho činnosť prerušiť a nechať ho odparkovať do dokovacej stanice. Upratovanie s Roombou si môžete aj naplánovať, a to na týždennej báze. To, či bude vysávať každý deň, alebo len v niektoré dni v konkrétny čas, nastavíte práve prostredníctvom aplikácie. Celý proces tak môže byť plne automatický a vy tak po úvodnom nastavení budete už len vysypávať kôš a čistiť robota.

Aplikácia ponúka prehľad Clean Map a push hlásenia, ktoré dostávate priamo na displej vášho mobilného zariadenia. Vďaka funkcii Clean Map máte možnosť pozrieť si mapu upratovaného priestoru, ktorý Roomba série 900 vysávala, ako aj zistiť prehľad o metroch štvorcových, trvaní vysávania, nabíjaní a ďalšie štatistické údaje. Mapa Clean Map a podrobný prehľad o vysávaní sa v aplikácii automaticky archivuje pre posledných 30 vysávaní.

Pomocou praktických push hlásení vás aplikácia priamo na hlavnej obrazovke upozorní, keď Roomba dokončí vysávanie, alebo ak bude vysávanie prerušené. Pre ich využívanie je nutné aplikácii povoliť push hlásenia v nastaveniach vášho smartfónu alebo tabletu. Samozrejmosťou sú tiež chybové hlásenia, ktoré informujú napríklad o slabej batérií alebo o plnom zbernom koši, ktorý treba vyprázdniť.

Samozrejmosťou sú ukazovatele stavu zásobníka pre smeti, ako aj stavu jednotlivých komponentov vysávača, ktoré je raz za čas potrebné tiež vymeniť. Používateľ tiež môže nastaviť vlastnosti vysávania, vrátane počtu prechodov. Na výber tak máte jedno alebo dva prechody, medzi ktorými môžete prepínať v závislosti od toho, ako často bude Roomba vysávať, prípadne podľa toho, ako veľmi býva plocha znečistená. Toto rozhodovanie však môžete nechať aj na samotnom robotovi.

Používateľ má v prostredí aplikácie na výber ešte dve ďalšie nastavenia – Dokončenie upratovania v prípade plného zberného koša a Čistenie okolo stien, ktoré zaistí, že vysávač na záver cyklu prejde ešte raz okolo stien a okolo nôh nábytku.

Upratovanie bez starostí

iRobot Roomba 966 je vhodný do každej domácnosti. Vďaka samostatnosti, s ktorou pracuje bude užitočným pomocníkom pre všetkých ľudí, ktorí nechcú strácať čas vysávaním podlahy či kobercov. Vďaka tomu, že jeho činnosť môžete presne naplánovať, tak o jeho existencii nemusíte ani vedieť. Kým budete v práci, tak o špinavú prácu sa postará za vás. A to, že ju odvedie dobre sme sa presvedčili aj v redakcii.

Vysávanie prachu a nečistôt sme testovali na drevenej podlahe. Sací výkon je tak akurát na povysávanie všetkých menších aj stredne veľkých nečistôt. S prachom a vlasmi nebol tiež žiadny problém. Roomba sa síce občas potrápil s kľučkovaním medzi množstvom prekážok, stolmi a stoličkami, no v konečnom dôsledku sa dostal všade tam, kde by sme to od neho očakávali. Pokiaľ sa počas vysávania vybije batéria, automaticky sa vráti na nabíjaciu stanicu, kde sa Roomba dobije, aby mohla neskôr vo vysávaní pokračovať a dokončiť zvyšné miestnosti.

Rozdielov oproti Roombe 980 je niekoľko. Patri medzi ne aj absencia funkcie Carpet Boost, ktorá na kobercoch a rohožkách automaticky zvyšuje výkon motora, a to až 10-násobne. Rozdiel je potom ešte vo výdrži batérie (120 minút vs. 75 minút) a počte virtuálnych stien, ktoré nájdete v balení (2ks vs. 1ks)

Záverečné hodnotenie: iRobot Roomba 966

Roomba 966 je lacnejším variantom najvyspelejšieho modelu spoločnosti iRobot. Cenový rozdiel činí 200 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka. Nižšia cena sa pritom výrazne neodrazila na funkciách a výkone prístroja. Robotickému vysávaču síce chýbajú niektoré funkcie z drahšej Roomby 980, no na druhej strane je rovnako spoľahlivý a výkonný. Cena 799 eur je síce pre mnohých ľudí stále vysoká, no vzhľadom na ponúkané funkcie ide o jednu z lacnejších alternatív na trhu s robotickými vysávačmi. Ak chcete mat efektívne povysávanú celú plochu domácnosti a doma nemáte ani koberce, tak práve Roomba 966 je dobrou voľbou v rámci najvyššej série 900 od iRobot-u.

3.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+