MojAndroid

iRobot má vo svojom portfóliu niekoľko modelov robotických vysávačov Roomba, a to konkrétne od série 600 až po najvyššiu sériu 900. Každá zo série ponúka používateľovi iný komfort vysávania a odlišuje sa svojou cenou, výbavou a funkciami. Minule sme testovali najlepší robotický vysávač z modelového radu Roomba 980, dnes sa ale pozrieme na jeho lacnejšieho súrodenca Roomba 966. Ten ponúka veľmi podobnú výbavu a taktiež aplikáciu, prostredníctvom ktorej môžete ovládať viaceré funkcie vysávania.

iRobot v sebe nezaprie

Konštrukčné a dizajnové spracovanie Roomby 966 sú na prvý pohľad takmer rovnaké s modelom 980. Jediným viditeľným rozdielom je asi len farebné prevedenie. Ovládacích prvkov je tu minimum a okrem tlačidiel pre zapnutie a aktiváciu/pozastavenie vysávania, tu nájdete ešte tlačidlá pre návrat robota do dokovacej stanice, či spustenie vysávacieho programu SPOT pre lokálne čistenie. Po jeho aktivácii bude Roomba vysávať v tvare špirály s priemerom jedného metra jedno miesto, čo je vhodné napríklad vtedy ak chcete, aby povysávala len určitú časť obytného priestoru.

Konštrukcia vysávača je prispôsobená tak, aby sa dostala aj pod nábytok, ktorý je vyšší ako 10 cm. Na navigáciu v priestore využíva hneď niekoľko senzorov a technológií. Okrem predných a bočných nárazníkov, je to najmä kamera systému vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping). Vďaka nej povysáva iRobot Roomba 966 celú plochu domácnosti bez priameho zásahu používateľa. Práve táto patentovaná technológia odlišuje sériu 900 od iných sérií modelového radu iRobot Roomba, čím sa stáva jedným z najspoľahlivejších robotických vysávačov vo svojej kategórii. Vďaka nej dokáže Roomba vytvárať orientačné body a mapu priestoru, takže presne vie, kde už bola, a na ktorých miestach je ešte potrebné povysávať.

Roomba 966 sa vďaka kamere a ostatným senzorom učí spoznávať svoje okolie. Bez obáv môžete byť aj v prípade, ak máte v dome schodisko. Roomba vďaka senzoru v spodnej časti dokáže detegovať schod a vyhnúť sa mu, vďaka čomu sa nemusíte báť, že by váš drahý pomocník prišiel k ujme. Taktiež, ak nechcete, aby Roomba prešla do inej miestnosti alebo do časti miestnosti, kde by sa nemala pohybovať, môžete jej pracovný priestor vytýčiť pomocou virtuálnej steny.

Dôkladné vysávanie povrchu zaisťuje aj technológia Dirt Detect 2. generácie. Tá dokáže pomocou optických a akustických senzorov vyhľadať viac znečistené miesta, ktorým potom venuje pri vysávaní viac času. Bočná kefka potom vymetá nečistoty okolo stien, nábytku a z kútov priamo pod hlavné kefy systému vysávania AeroForce.

Vysávanie je vďaka adaptívnemu podvozku možné aj v drsnejšom teréne. iRobot Roomba 966 dokáže prejsť cez prahy a pevné prekážky s výškou do 1,6 cm. Problémom nie sú ani káble a vlasy, ktoré sa vďaka proti sebe rotujúcim kefám nenamotávajú. Tie nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Samozrejme, čas od času musíte robota vyčistiť, a to nielen tým, že vysypete zberný kôš na smeti. Dôkladnejšie čistenie je potrebné robiť v pravidelných časových intervaloch, na ktoré vás ale upozorní aj aplikácia. V tej navyše nájdete aj príručku s inštrukciami ako na to, a čo presne treba vyčistiť. Samotné čistenie pritom netrvá viac ako 5 minút.

Vhodný aj pre alergikov

Väčšina väčších nečistôt ostane uložená v zbernom koši s objemom 0,6 litra. Vysokoúčinný AeroForce filter zachytí až 99% alergénov, peľu a čiastočiek väčších ako 10 mikrometrov, vďaka tomu je vzduch, ktorý dýchate čistejší a zdravší. iRobot Roomba 966 disponuje aj detekciou plného zásobníka a majiteľovi sama oznámi, kedy ho je potrebné vyprázdniť. Plný zberný kôš je signalizovaný symbolom na zariadení, ale aj v aplikácii na smartfóne.

Ovládanie cez aplikáciu

Podobne ako drahší iRobot Roomba 980, aj model 966 sa dokáže pripojiť cez WiFi k internetu. Navyše, ovládať a nastaviť sa dá pomocou aplikácie v mobile. Tá príkazy odosiela lokálne cez WiFi alebo na diaľku prostredníctvom internetu. Reakcie pri lokálnom pripojení, ale aj pri ovládaní na diaľku sú dostatočne rýchle a spoľahlivé. Samozrejme, o tom bude ale rozhodovať aj rýchlosti vášho internetového pripojenia.

Prostredníctvom aplikácie môžete na diaľku iRobota aktivovať alebo jeho činnosť prerušiť a nechať ho odparkovať do dokovacej stanice. Upratovanie s Roombou si môžete aj naplánovať, a to na týždennej báze. To, či bude vysávať každý deň, alebo len v niektoré dni v konkrétny čas, nastavíte práve prostredníctvom aplikácie. Celý proces tak môže byť plne automatický a vy tak po úvodnom nastavení budete už len vysypávať kôš a čistiť robota.

Aplikácia ponúka prehľad Clean Map a push hlásenia, ktoré dostávate priamo na displej vášho mobilného zariadenia. Vďaka funkcii Clean Map máte možnosť pozrieť si mapu upratovaného priestoru, ktorý Roomba série 900 vysávala, ako aj zistiť prehľad o metroch štvorcových, trvaní vysávania, nabíjaní a ďalšie štatistické údaje. Mapa Clean Map a podrobný prehľad o vysávaní sa v aplikácii automaticky archivuje pre posledných 30 vysávaní.

Pomocou praktických push hlásení vás aplikácia priamo na hlavnej obrazovke upozorní, keď Roomba dokončí vysávanie, alebo ak bude vysávanie prerušené. Pre ich využívanie je nutné aplikácii povoliť push hlásenia v nastaveniach vášho smartfónu alebo tabletu. Samozrejmosťou sú tiež chybové hlásenia, ktoré informujú napríklad o slabej batérií alebo o plnom zbernom koši, ktorý treba vyprázdniť.

Samozrejmosťou sú ukazovatele stavu zásobníka pre smeti, ako aj stavu jednotlivých komponentov vysávača, ktoré je raz za čas potrebné tiež vymeniť. Používateľ tiež môže nastaviť vlastnosti vysávania, vrátane počtu prechodov. Na výber tak máte jedno alebo dva prechody, medzi ktorými môžete prepínať v závislosti od toho, ako často bude Roomba vysávať, prípadne podľa toho, ako veľmi býva plocha znečistená. Toto rozhodovanie však môžete nechať aj na samotnom robotovi.

Používateľ má v prostredí aplikácie na výber ešte dve ďalšie nastavenia – Dokončenie upratovania v prípade plného zberného koša a Čistenie okolo stien, ktoré zaistí, že vysávač na záver cyklu prejde ešte raz okolo stien a okolo nôh nábytku.

Upratovanie bez starostí

iRobot Roomba 966 je vhodný do každej domácnosti. Vďaka samostatnosti, s ktorou pracuje bude užitočným pomocníkom pre všetkých ľudí, ktorí nechcú strácať čas vysávaním podlahy či kobercov. Vďaka tomu, že jeho činnosť môžete presne naplánovať, tak o jeho existencii nemusíte ani vedieť. Kým budete v práci, tak o špinavú prácu sa postará za vás. A to, že ju odvedie dobre sme sa presvedčili aj v redakcii.

Vysávanie prachu a nečistôt sme testovali na drevenej podlahe. Sací výkon je tak akurát na povysávanie všetkých menších aj stredne veľkých nečistôt. S prachom a vlasmi nebol tiež žiadny problém. Roomba sa síce občas potrápil s kľučkovaním medzi množstvom prekážok, stolmi a stoličkami, no v konečnom dôsledku sa dostal všade tam, kde by sme to od neho očakávali. Pokiaľ sa počas vysávania vybije batéria, automaticky sa vráti na nabíjaciu stanicu, kde sa Roomba dobije, aby mohla neskôr vo vysávaní pokračovať a dokončiť zvyšné miestnosti.

Rozdielov oproti Roombe 980 je niekoľko. Patri medzi ne aj absencia funkcie Carpet Boost, ktorá na kobercoch a rohožkách automaticky zvyšuje výkon motora, a to až 10-násobne. Rozdiel je potom ešte vo výdrži batérie (120 minút vs. 75 minút) a počte virtuálnych stien, ktoré nájdete v balení (2ks vs. 1ks)

Záverečné hodnotenie: iRobot Roomba 966

Roomba 966 je lacnejším variantom najvyspelejšieho modelu spoločnosti iRobot. Cenový rozdiel činí 200 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka. Nižšia cena sa pritom výrazne neodrazila na funkciách a výkone prístroja. Robotickému vysávaču síce chýbajú niektoré funkcie z drahšej Roomby 980, no na druhej strane je rovnako spoľahlivý a výkonný. Cena 799 eur je síce pre mnohých ľudí stále vysoká, no vzhľadom na ponúkané funkcie ide o jednu z lacnejších alternatív na trhu s robotickými vysávačmi. Ak chcete mat efektívne povysávanú celú plochu domácnosti a doma nemáte ani koberce, tak práve Roomba 966 je dobrou voľbou v rámci najvyššej série 900 od iRobot-u.

3.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Lukas Vyletel

  skoda ze to nezvlada zmyt podlahu.

  • Michal Chabada

   Vyborny postreh, aj na toto je riesenie. Novy test uz coskoro bude online :-)

  • SimSon

   Firma iRobot ma na umyvanie seriu “Braava”. Lenze ta zase nevie vysavat, len umyvat. Ako naschval, aby si si musel kupit dve haraburdy…

  • Michal Chabada
 • kuko61

  Roomby možno patria medzi najlepšie robotické vysavače, ale iLife za pätinu urobí podobnú robotu.

 • FILO

  Radšej povysávam s normálnym vysávačom a za kratší čas a ešte k tomu má moje telo aj pohyb a nie len si sedieť na zadku a všetko ovládať cez mobil :/

 • aponin

  Aký má sací vykon? Nikde táto informácia nieje dostupná. Všade sa píše o robotickom “vysavaci” a pritom sú to len metly… Ručne vysavace okolo 150eur majú sací vykon cca 6W. Mate túto informáciu?

  • SimSon

   O “vykone” u tychto zariadeni nema vyznam hovorit. Ono dakych ~20W je dost trapna hodnota v porovnani s normalnym vysavacom. Preto ani firma iRobot na webe vykon neuvadza. Ako “technicke udaje” su tam len rozmery a hmotnost…

   • aponin

    Tým pádom klamú, že to vôbec vysáva… Odkiaľ mate prosim vas tých 20W kde ste sa to dočítali ? nakolko 20w je uz slušný podtlak na kefe, ale to určite nie v tomto prípade. S rucným vysávačom ktorý má 10w na kefe sa da slušne povysavat hruba špina. Ak máte niaky podklad kde si to viem pozriet budem rad ak mi poslete. Dakujem

  • yanick

   Našiel som len údaj o (pod)tlaku pre Roombu 980, je to 1670 Pa (Xiaomi Mi Robot udáva 1800 Pa).
   Ale robotický vysávač si pomáha kefkami, hrubú špinu berie mechanicky a drobnú špinu vysáva. Údaj o sacom výkone je tu menej dôležitý ako pri klasickom vysávači​.

   • aponin

    Viete mi poslať kde ste to našli, zaujíma ma to keď už mám kúpiť robota nech je najlepší našiel som zatiaľ najsilnejší od Samsungu ma viac ako 40w sací vykon na kefe a vyhráva všetky porovnávacie testy model VR20K9350WK zatiaľ môj favorit

    • yanick

     Ide o udaj od Xiaomi, nejde o oficialnu inforrmaciu od iRobot
     https://www.engadget.com/2016/08/31/mi-robot-vacuum-china/

     Ale opakujem, nezameraval by som sa saci vykon. Videl som video, kde Roomba 980 zobrala mince (nemozem dat viac ako jeden odkaz v prispevku, na YT je to drONmZdORjY (spanielcina, ale da sa zapnut preklad)). Ak robot cez dane miesto prejde, spravidla ho povysava. Moze sa stat, ze cez dane miesto neprejde alebo spinu rozmeta, ale da sa pustit znovu, nestoji to ziadnu namahu. Dolezite je aka zlozita je udrzba a ako funguje ako robot, cize ci prejde vsetko a ako zvlada prekazky. Tu je potom dolezita podpora od vyrobcu, novy firmware moze pridat nove funkcie a opravit chyby

     • aponin

      Veľmi pekne ďakujem za odkaz preštudujem. Firmware update funguje aj na samsungu cez apku kde sa dá prihlásiť celá domácnosť, pracka chladnicka a nevies co ešte, veľmi to vylepsili. Našiel som tento test a jednoznačne najlepšie vyšiel z toho ten Samsung VR9300 ten sací vykon jednoznačne chyba… Irobot ako aj ostatné majú problém vyzerať špinu je to vidieť vo cvideu. Pozrite si “4 of the best vacuum robots speed up”
      https://youtu.be/sW9hQEday_o

      • yanick

       Podobne videa su uzitocne, ale treba ich brat s rezervou. Ide o akysi druh benchmarku, sice ukazuju moznosti vysavaca, ale nejde o bezny stav. A je to miestnost prakticky bez prekazok.
       Samsung robi roboticke vysavace uz celkom dlho, skusenosti maju, zly nebude. Ale najake modely mali (maju?) problem, ze sa bezdovodne zasekli (podla diskusie pod videom, by sa to nemalo tykat 9350, ale mam dojem, ze prave ten je na videu)
       https://www.youtube.com/watch?v=WHYOvBTBdd8

       • aponin

        Myslím, že tento test bol pre všetky modely ukážkou ako vedia “vysavat” niektoré zberať nečistoty. Jednoznačne sa i výkon je nutny. Známi žijúci v Rakúsku práve že vymenil koli nespokojnosti Irobot 980 koli tomu ze mu poobijal nábytok dokonca rozbil dráhu vázu koli neustálemu vrazaniu do okolia. Následne ho vymenil za model 9350 od samsungu ten obchádza predmety pripadne opatrne sa dotkne. Výsledok je upratovania je neporovnateľne lepší za rovnaku cenu. Nespomínal žiadne problémy ako ste poslali. Podľa jeho skúsenosti. Ešte mi spomínal ze je teraz niaka nová rada robotov od samsungu oveľa lacnejsich a lepších ako jeho model. Tak ešte to pozriem.

        • yanick

         Je to subjektívne, každému môže vyhovovať niečo iné. Sací výkon je dôležitý hlavne kvôli kobercom, inak je jedno ako sa nečistoty dostanú do vysávača. Robotické vysávače môže vysávať pravidelne, väčšia špina sa potom nemá čas usadiť.
         Áno sací výkon je dôležitý aj keď sa čosi rozsype/rozbije, túto iRobot nemá problém so sacím výkonom, ale so spôsobom ako vysáva jedno miesto. Proste, sací výkon je len jedna z dôležitých vecí, ale nie najdôležitejšia. Na druhej strane, aj toto je do istej miery subjektívne. Zjavne máme na to rozdielny názor :-)
         Urobil som pokus, dal som pred Roombu 980 vázičku a tlačil ju pred sebou, zas viem niečo nové :-)

         • aponin

          Určite suhlasim, každému vyhovuje niečo ine konečne sa da aj vyberať doteraz nebolo z čoho. Začal som hľadať tie nove modely od samsungu a uz od ceny 550e majú roboty s navádzanie kamerou, nestratia sa vo väčšom priestore, majú sací výkonom väčší ako Irobot 980 , základný model nemá síce wifi ako irobot 980 a vysávajú až pri stenu co Irobot s metličkou nema šancu vyhrabať. Nakolko aj keď Irobot ide pri stene tie metlicky medzi kolieskami sú stále od steny 7cm ?? Neviem na obrázku v recenzii to moc nieje poznať. A rozdiel 300e je už sakrálne veľa :)) no musím si to ešte naštudovať. Pekny vikend.

          • yanick

           O VR7000 píšu aj tu (tlačová správa)
           https://www.mojandroid.sk/roboticky-vysavac-samsung-powerbot/

           iRobot berie nečistoty pri stene tou metličkou na boku. Štetinky vytŕčajú pár cm za okraj, tak čiastočne dosiahne aj do rohu.
           Pri štúdiu odporúčam aj web robotreviews.com, svoje fórum tam majú aj robotické vysávače Samsung.
           Pekný víkend :-)

          • aponin

           Dakujem prestudujem vas linj, zistil som ze nove roboty od samsungu majú už aj v Nay, pôjdem si to pozrieť tam, ale konštrukčné to určite majú vyriešené lepšie už len umiestnením tvarom a šírkou kefy co som videl z dostupných materialov. Metlicky pri irobotoch špinu rozhadzuju okolo seba, nechávajú chuchmace prachu a v rohoch prach zostáva vždy. Jednoducho sa tam nedostanú konstrukcne. Všimol som si ze Samsung výfukuje vzduch z motora smerom nahor čím neviri prach okolo seba, čo Irobot z boku tým viri drobny prach okolo seba :( no nič pôjdem do predajne. Nechcem sa unáhlit kúpou tlačeného marketingu od irobota veľa vecí zakrývajú co sa mi nepáči. Čím viac študujem akoze “vyhody” tejto značky tým viac pochybujem. Mam rad fakty :)

          • yanick

           Marketingové oddelenie prikrášluje realitu snáď v každej firme. Roomba 980 vysáva veľmi dobre a fúka hore. Dôvod prečo by som tento model dnes zrejme nekúpil je, že je to model zo septembra 2015, modelový rad 800 bol predstavený v roku 2013 a modelový rad 700 v roku 2011. Máme rok 2017.

          • aponin

           Ste si istý na vrchnej časti niesu žiadne vyduchy len zboku ako som písal, plus pripájam link kde je aj naznačené je to ako píšete nová modelová séria rada 800 z 2017 výfuk je tak isto zboku :((( škoda myslíte že je tam chyba? http://www.irobot.sk/produkty/roboticke-vysavace/roomba-800

          • yanick

           Mriežka na výduch je naozaj vzadu, ale veľká časť z toho je zrejme len kvôli dizajnu. Z opačnej strany nie je nič. Dá sa to vidieť bez rozobratie pretože​ je v časti kde sa zberajú​ nečistoty.
           Vzduch fúka len z ľavej časťi (pri pohľade na zadnú časť Roomby 980) a mriežka smeruje vzduch hore. Časť vzduch ide samozrejme aj do zadu, ale nefúka za seba na podlahu.

           Ja som myslel skôr na novú generáciu, zatiaľ uvádzali novú generáciu každé 2 roky, ak neporušia tradíciu, tak nová generácia (1000?) by mohla prísť tento rok.

 • stanleyjr

  po skoro dvojrocnej skusenosti s vysavacom Neato by som si ho znova kupil. preco?

  1. pretoze iRobot by mi nikdy dobre nepovysaval okolo stien a rohov. Neato je v prednej casti hranaty, takze si hravo poradi aj s priestorom okolo stien a list, ovela lepsie ako konkurencne gulate.
  2. ma vacsiu zbernu nadobku na smeti
  3. ma linearne vysavanie oproti spiralovemu

  Roomba je ale o poznanie tichsia, je nizsia cize sa lepsie dostane pod nejaky nabytok a nezasekne sa a ma lepsie ovladanie ako Neato.
  Co ma najviac stve na Neato, je filter ktory je po par tyzdnoch kvalitne znecisteny a dost zle sa to cisti. Ja teda radsej menim filter po 3mesiacoch.
  Neviem ako je na tom iRobot.

  ani jeden ale nie je dokonaly :) redakcia, planujete test aj s nejakym modelom od firmy Neato? Prip. by ma potesilo aj komplexne video porovnanie obidvoch.

+