MojAndroid

Juhokórejská spoločnosť tento rok uvedie svoju alternatívu k Dolby Atmos. Minulý november Samsung oznámil spoluprácu s gigantom Google na vývoji novej technológie 3D priestorového zvuku. Táto novinka dostala pomenovanie Immersive Audio Model and Formats (IAMF).

IAMF bude dostupný už v priebehu tohto roku pre televízie, reproduktory a ďalšie zariadenia. Vďaka aktualizácií firmvéru bude nový zvukový formát fungovať aj s existujúcimi reproduktormi a televízormi minulých generácií, uviedol portál Androidauthority.

Na technologickom veľtrhu CES 2024 Samsung hovoril s odborníkmi priemyslu o svojich plánoch pre nový 3D priestorový zvuk. Podľa Chrisa Chinnocka zo spoločnosti Insight Media mal Samsung potvrdiť, že 3D zvukový formát sa začne uvoľňovať na trh už tento rok. Okrem toho aplikácia YouTube umožní postupne pridávať obsah podporujúci tento zvukový model.

Nový zvuk aj na starých zariadeniach

Pri tejto technológií nemusíte míňať peniaze na nové vybavenie, ako tomu bolo pri Dolby Atmos. Nový formát bude fungovať aj na televízoroch minulých generácií a zvukových systémoch po sprístupnenej aktualizácií firmvéru. Nie je známe však koľko generácií spätne dostane túto aktualizáciu, aby mohli používať nový formát zvuku. Diskutuje sa aj o názve Immersive Audio Model and Formats, ktorý by sa ešte pred uvedením na trh mohol zmeniť.

Keď aplikácia YouTube začne podporovať nový 3D priestorový zvuk, je možné, že tento formát nebude fungovať pri spustení cez web na internetových prehliadačoch, ale iba na mobilných zariadeniach a televíziách. Keďže napríklad Google Chrome podporuje len stereo výstup. Technológia IAMF, v budúcnosti možno inak pomenovaná, bude bezplatná a open source. Na rozdiel od Dolby Atmos, ktorý vyžaduje licenčné poplatky.

Náš tip
Čína sa usiluje získať nezávislosť od amerických technológií
24.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+