MojAndroid

Multitasking uľahčuje prácu na smartfóne mnohým z nás. Spoločnosť Google sa aj preto rozhodla svoje možnosti rozšíriť a pridať pre prehliadač Chrome nové funkcie. To všetko priniesla spoločnosť používateľom prostredníctvom najnovšej verzie operačného systému Android 14. Bližšie informácie o novinkách poskytol portál AndroidPolice.

Pri predstavení Androidu 14 Google priniesol funkciu rozdvojenej obrazovky a tiež aj možnosť prepínať aplikácie pomocou “drag and drop” možnosti. Novinkou je aj funkcia “picture in picture”, ktorá umožňuje sledovať video v malom okne aj pri používaní inej aplikácie.

Táto funkcia už bola dostupná od verzie 8.0 Oreo, avšak používatelia Chrome Custom Tabs ju využívať nemohli. To sa však Google rozhodol zmeniť a priniesol túto funkciu aj do tejto možnosti.

Google Chrome | Zdroj: Redakcia
Google Chrome | Zdroj: Redakcia

Chrome Custom Tabs sú alternatívou k systému Android WebView. Môžu ich používať vývojári tretích strán v prípade, že potrebujú vytvoriť webové stránky bez zabudovania prehliadača do kódu svojej aplikácie. Výhodou CCT je práve synchronizácia s prehliadačom Chrome. Keďže ukladá heslá a záložky, zlepšuje tým používateľské skúsenosti v aplikáciách tretích strán. Google prináša aj ďalšiu výhodu pre toto rozšírenie, a to práve možnosť minimalizovať karty prehliadača pomocou funkcie PiP (obraz v obraze).

Nejde až o takú novinku ako sa môže zdať

O tejto novinke informoval prvýkrát odborník na prehliadače na svojom X (predtým Twitter) profile, ktorý oznámil, že funkcia bola pridaná už v októbri do Chrome Canary 121. Neskôr sa dostala aj do stabilnej verzie prehliadača no v jeho predvolených nastaveniach je vypnutá. Na to aby ste mohli funkciu používať ju musíte najprv aktivovať. Stačí v nastaveniach povoliť možnosť minimalizovania CCT (Chrome Custom Tabs).

Aj keď už bola funkcia PiP pre Chrome dostupná, teraz ju spoločnosť viac sprístupnila. Doteraz bola obmedzená len na minimalizovanie videí prechodom na domovskú obrazovku. Novinkou je práve minimalizovanie CCT okien, ktoré sa ale minimalizuje iným spôsobom než akým sú používatelia zvyknutí.

Pri minimalizovaní CCT kariet sa namiesto okna s videom zobrazí okno s adresou URL, pomocou ktorého sa dostanete späť na webovú stránku. Práve touto funkciou zlepšuje Google vývojárom ich prácu pri vytváraní nových webových stránok či aplikácii.

Náš tip
Tešíte sa na nový HyperOS? Niektoré funkcie vám nemusia fungovať

20.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+