MojAndroid

Podľa dvoch leaksterov sa Samsung chystá vymeniť Android za Fuchsia OS v priebehu niekoľkých rokov. Je to dosť riskantná stávka, ktorá sa Samsungu už dvakrát v minulosti nevyplatila. Správu prináša portál PhoneArena.

Pred desiatimi rokmi totiž chcel Samsung svoj Bada OS pre vlajkové lode a Android pre dostupnejšie zariadenia. Pred viac než piatimi rokmi zase experimentoval s Tizenom na mobiloch. Tento rok sa Samsungu opäť potvrdilo to, že je lepšie ísť s Androidom – priniesol totiž Wear OS do svojich populárnych hodiniek Samsung Galaxy Watch 4.

Nahradí Samsung Android za Fuchsia OS?

Fuchsia OS je síce operačný systém od Googlu, rovnako ako Android. Avšak reálne sme ho ešte v žiadnom smartfóne nevideli. Nevieme teda, či bude lepší alebo horší než Android a či má vôbec potenciál na masové rozšírenie – ako sa to stalo v prípade s Androidom.

Samsung Galaxy S21+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Google pracuje na Fuchsia OS už zhruba 5 rokov – od roku 2016. Prvé zariadenie, ktoré dostalo tento OS bol Nest Hub. Je to ovládacie centrum pre inteligentnú domácnosť. Fuchsia OS má mať vraj viacero výhod oproti Androidu – napr. lepšiu aktualizovateľnosť.

Posledné roky hovoril Google o plánoch ako napr. migrovať Pixely a Chrome zariadenia na Fuchsia OS. Tento cieľ chcel Google splniť do piatich rokov. V roku 2019 zase spomínali, že inteligentná domácnosť je len začiatočným bodom pre Fuchsia OS.

Samsung už nejakú dobu prispieva do vývoja spomínaného OS. Google zase pred pár mesiacmi vytvoril nové pracovné inzeráty, kde hľadá vývojárov pre Fuchsia OS. Samsung má vraj aj tím pracovníkov, ktorí má názov Fuchsia Devices (Zariadenia Fuchsia).

To môže slúžiť ako ďalší dôkaz toho, že Samsung chce opustiť Android. Huawei taktiež v minulosti zvažoval, že prejde na túto platformu. Jeho Harmony OS má taktiež mikrokernel, rovnako ako Fuchsia.

Náš tip
Huawei P50 Pocket oficiálne: Špičková skladacia vlajková loď

23.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+