MojAndroid

Do redakcie nám na test dorazili okuliare s virtuálnou realitou od Samsungu, ktoré vznikli v spolupráci s Oculus. Ide o Samsung Gear VR s ovládačom a sú prostriedkom, ktorým sa Samsung snaží držať krok s konkurenciu v oblasti virtuálnej reality. Podarilo sa im to? Čo od tohto zariadenia môžete očakávať? To vám prezradíme v našej recenzii.

Konštrukcia

Ak ste sa s týmito okuliarmi ešte nestretli, treba poznamenať, že nie sú samostatným zariadením s virtuálnou realitou. Sú len “škrupinkou”, do ktorej je potrebné vložiť podporovaný smartfón a až ten sa postará o multimediálny obsah. Všetka výpočtová sila pramení z telefónov ako Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge, S8 a S8+. Smartfón sa nasunie do konektora na jednej strane a pripevní kĺbom na druhej strane okuliarov. Vzhľadom na to, že nová generácia smartfónov má USB-C konektor, Samsung pridáva do balenia 2 vymeniteľné konektory – microUSB a spomínaný USB-C. Testovali sme oba a všetko prebehlo v poriadku.

Samsung Gear VR Oculus sú vyrobené prevažne z plastu, no nachádzajú sa tu aj dve šošovky, ktoré je vhodné často vyleštiť. Zachytávajú sa na nich nečistoty či mastnoty. Okuliare na hlave držia pomocou nastaviteľných gumených popruhov so suchým zipsom. Mali by tak pasovať na každú hlavu. V prednej časti, kde sa okuliare dotýkajú nosa, čela a líc, sú vystlané mäkkým materiálom. Odporúčame starať sa oň, pretože prichádza do priameho styku s pokožkou. Vo vnútornej strane okuliarov je ešte senzor, ktorý spustí obsah na smartfóne až v momente, keď sem priložíte tvár.

Okuliare dobre priľnú na tvár a nepozorovali sme žiadne presvitanie svetla, či skrátka nedoliehavosť. Okuliare sme mali na nose a hlave viackrát, z toho niekedy aj 2 hodiny a nikdy nás netlačili, ani nejakým spôsobom nepadali z nosa. (V mojom prípade však boli na nose uchytené v zvláštnom uhle, ktorý mi mierne tlačil na dýchacie cesty a mala som chvíľami pocit polo-upchatých dutín. Nebolo to však nič výrazné a tento fakt je podľa našich testov individuálny, závisí od telesnej konštrukcie človeka).

V neposlednom rade, na hornej časti okuliarov sa nachádza koliesko na zaostrenie obrazu, ktoré budete pri výmene s kolegami či priateľmi určite potrebovať. Každý si zariadenie prispôsobí podľa svojho oka. Mimochodom, Gear VR môžete využiť aj s klasickými dioptrickými okuliarmi.

Okuliare celkovo pôsobia veľmi vyspelo a len ťažko ich možno porovnávať s papierovými náhradami.

Ovládanie

Samsung Gear VR sa dajú ovládať dvoma spôsobmi. Jedným z nich je dotyková plocha na pravej časti okuliarov kombinovaná s dvojicou tlačidiel Späť a Domov. Tiež je tu analógový regulátor hlasitosti. V 360-stupňovom prostredí virtuálnej reality sa “pohybujete” pomocou otočiek hlavou. Pred sebou vidíte kurzor v podobe bodky, ktorým klikáte na jednotlivé ikony. Ťuknutím do touchpadu jednoducho výber potvrdíte. Rovnako, ťuknutím prsta aj strieľate či mierite.

Novinkou v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Gear VR je herný ovládač. Obsahuje tiež tlačidlá Späť, Domov a Ovládanie hlasitosti. Vrchná okrúhla časť slúži ako dotyková plocha, ktorou môžete scrolovať obsah vo virtuálnej realite a zároveň je aj potvrdzovacím tlačidlom. Na spodnej strane vpredu sa nachádza ešte jedno tlačidlo, ktorým môžete napríklad strieľať.

Po spárovaná s okuliarmi ovládač plne preberá funkciu virtuálneho ukazovátka a jeho prítomnosť vo virtuálnom obsahu doslovne uvidíte. Ovládač má totiž v obraze digitálnu formu, takže ho viete identifikovať. Mieri z neho lúč, ktorým ukazujete a klikáte na ikony. Tento spôsob ovládania bol vyhovujúci a ovládač sa dá nakalibrovať na pravú či ľavú ruku. Ešte aj potom si ho dokážete podržaním tlačidla Domov preorientovať presne podľa potrieb.

Ovládanie bolo veľmi responzívne, či už na touchpade okuliarov, alebo na ovládači. Nestretli sme sa so zaseknutím a aj počas hier všetko fungovalo ako sa patrí. Malá výhrada k ovládaču snáď patrí len faktu, že energiu čerpá z dvoch bateriek. Nič v zlom, ale v zariadení tohto typu by sme už očakávali nabíjanie akumulátoru pomocou microUSB kábla alebo niečo na vyššej úrovni.

Zvuková zložka okuliarov sa síce nespája priamo s Gear VR, ale so smartfónom, no môžeme ju spomenúť aj v rámci konštrukcie. Zvuk putuje z reproduktora smartfónu, no na plnohodnotný zážitok nestačí. Preto je vhodné použiť slúchadlá, ktoré pripojíte do audio jacku na smartfóne. Knštrukcia zariadenia tomu nijako nebráni, no je potrebné mať nejaký “útlejšie” riešený konektor od slúchadiel. Ak sa vybavíte poriadnymi slúchadlami, zážitok z hier či iných titulov bude naozaj slušne realistický.

Obsah a multimédiá

Na využívanie okuliarov Gear VR potrebujete nainštalovanú príslušnú aplikáciu Oculus. Napokon, po vložení smartfónu do okuliarov vás zariadenie k tomu vyzve. Do aplikácie sa prihlásite pomocou svojho facebookového konta. Potom už sa dostanete do úvodnej knižnice Oculus Home, kde začnete tvoriť svoj vlastný repertoár hier, aplikácií či dokumentárnych snímok. V základnom menu nájdete záložky Domov, Knižnica, Internet, Obchod, Eventy, Vyhľadávanie a Samsung Picks. Vo virtuálnej realite teda môžete surfovať aj na internete, i keď pred vami sa objaví len niečo ako zakrivená obrazovka a vy sa nachádzate napríklad v obrovskej 360-stupňovej obývačke. V záložke Knižnica nájdete svoje stiahnuté tituly, v Obchode si zase môžete dokúpiť alebo stiahnuť zdarma ďalšie hry či iný obsah. Spolu máte k dispozícii vyše 600 aplikácií. Ceny sa pritom pohybujú do cca 10 eur. Avšak už aj z titulov, ktoré stiahnete zdarma, získate plnohodnotné zážitky z virtuálnej reality.

Musíme povedať, že knižnica už je celkom bohatá a obsahuje naozaj veľké množstvo titulov. Kým niektoré príbehy sú krátke, nájdete tu aj dlhé hry, ktoré vás zabavia celé hodiny. Po žánrovej stránke je v knižnici niekoľko typov obsahu prispôsobeného pre 360-stupňové prostredie. Niektoré aplikácie slúžia len na demonštráciu možností Virtuálnej reality, kým ďalšie ponúkajú pre používateľa aj akciu.

Jednou z vecí, pri ktorej nemo otvárate ústa a hľadíte pred seba je kratučké demo Jurský Park, v ktorom sa preberie spiaci dinosaurus. Ladným pohybmi sa poobšmieta okolo vás a keď sa nakloní bližšie k vám a nazrie vám jedným okom zo zorného poľa, podvedome si odsadnete. “Na pozeranie” a nie na interakciu slúžia aj tituly Disney, kde vás napríklad usadia za stôl ako v rozrávke Kráska a zviera a tancujúci svietnik vám servíruje večeru.

Zaujímavejším zážitkom sú aplikácie ako Fearless, v ktorých vám simulujú určité situácie vzbudzujúce strach. Poriadne nás tak “vyfúkalo” na obrovskom mrakodrape, kde bola podstata v prekonávaní strachu z výšok. Postupne ste mali tieto situácie lepšie a lepšie zvládať. Treba však poznamenať, že nakoľko sme mali podobné hry možnosť skúsiť aj na headsete HTC Vive, viac sa nám prevedením páčila práve konkurencia. Perspektíva bola akosi lepšie zvládnutá a aj v momente padania z budovy bol zážitok na HTC Vive lepšie podaný. Pri zohnutí sa k zemi sa napríklad veci na podlahe priblížili, čím vytvárali skutočnejší dojem a hĺbku priestoru.

Ďalším levelom práce s Gear VR je interakcia s ovládačom počas hry. Strieľanie zombíkov bolo pomerne slušným zážitkom a nejeden hráč by v tomto virtuálnom svete ostal poriadne dlhý čas. My sme mali počas hrania naozaj stres, keď sa zo salónu na Divodom Západe na nás postupne hrnulo množstvo a množstvo zombií, ktoré nás chceli zabiť. A keď sa k nám blížili s vystretými rukami a divým pohľadom, uskakovali sme tak, že sme sa ocitli v kúte izby… Množstvo ľudí sa pri tom zabaví, no gameri možno nad ovládačom ohrnú nosom. Stále totiž viete, že máte v rukách len nejakú malú vecičku, ktorá len ťažko nahradí pocit z držania zbrane (nie ozajstnej zbrane, samozrejme :)). Určite by prospelo, keby mal ovládač pre niektoré tipy hier tvar pištole. Vo virtuálnej realite však máte v ruke virtuálnu pištoľ.

Aplikácia Face your fears, ktorá nás poriadne pocvičila, bola z celkom iného súdka. Začínala nevinne, v prítmí detskej izby s knižkami pred sebou. Idyla. Zrazu sa však spoza postieľky začali vynárať červené oči niečoho, čo pripomínalo znetvorené dieťa. V tom momente nás strach celkom slušne ovládol, pretože sa nedalo vykonať vôbec žiadnu akciu. Tu ste sa mohli len prizerať, keď sa dieťa zrazu stratilo, potom sa vystrčilo z iného kúta, cez štrbinu dverí ho bolo vidieť vo vani v kúpeľni a potom… sa zrazu objavilo na stene! No dovidenia… Hororové hry a strašidelné žánre majú vo virtuálnej realite určite svoje miesto.

Prostredie virtuálnej reality neslúži iba na hry a zábavu, ale aj na vzdelanie. Samsung to odzačiatku prezentuje aj ako edukatívny nástroj. Nájdete tu množstvo náučných aplikácií spojených s misiou na Mars, Apollo 11, vesmírom, prírodou… Tu treba spomenúť, že svoje miesto si tu vybojovali aj slovenskí vývojári a priamo v Obchode sa tu dá stiahnuť Human Anatomy VR. Je to aplikácia určená predovšetkým na spoznávanie ľudského tela a ocenia ju najmä študenti medicíny. V základnom kite si môžete prezerať ľudskú kostru a nájdete tu detailný popis jednotlivých častí tela. Dokúpiť sa dá balíček, v ktorom sú popísané svaly či vnútornosti a podobne. Mimoriadne zábavná a vecná forma učenia.

Zdroj: Unimersiv.com

 

Chceli sme ešte vyskúšať pozrieť si dokumenty z Discovery, no tie nebolo možné načítať ani po opätovnom spustení Gear VR. Niektoré tituly teda nie sú ešte celkom vyladené, čo nás dosť mrzelo.

Mimochodom, vo virtuálnej realite vás dokáže prekvapiť niečo také, ako je počasie. Appka AcuWeather tu má svoje prostredie, kde sa kurzorom pohybujete v 360-stupňovom priestore v jednotlivých hodinách a vidíte slnko, oblaky, búrky… skrátka pomerne pôsobivé.

Rozlíšenie, výkon a spotreba

Miernym kameňom úrazu je však (stále) rozlíšenie obrazu. Dôležitým faktom je, aký smartfón vložíte do zariadenia. Pri vložení Samsung Galaxy S7 edge bol napríklad obraz o niečo horší ako pri Samsung Galaxy S8. Pri S8 bolo rozlíšenie jemnejšie, čo súvisí s prevedením displeja. Smartfón S8 automaticky zobrazoval rozlíšenie WQHD+. Zaujímavosťou je, že pri rýchlych hrách si rozlíšenie až tak nevšímate, kým pri obsahu, kde ste pasívnym divákom, vám už pixely môžu začať prekážať. A to je aj dôležítá vec, ktorú môžeme vyčítať. Pixely stále trochu ničia dojem.

Pri vložení smartfónu Samsung Galaxy S7 edge sa po približne pol hodine hrania zobrazila hláška o prehrievaní zariadenia a appka vám dala možnosť ukončiť prácu s okuliarmi, kým sa smartfón neschladí. Dalo sa i pokračovať v hre, no obraz už bol mierne trhaný. Smartfón bol pritom skutočne poriadne rozhorúčený. Keď sme však do zariadenia vložili Samsung Galaxy S8, hláška o prehrievaní sa už neobjavila a po vyše hodine sústavného hrania či prezerania obsahu bolo stále všetko v poriadku. Smartfón bol síce teplejší, no rozhodne sa to nedalo porovnať so zvýšenou teplotou predošlej generácie smartfónu. Batéria smartfónu výrazne netrpela a po hodine spotrebovala približne 20 – 25% kapacity.

Samsung Gear VR s ovládačom – Záverečné hodnotenie

Zorné pole rozsahu 101-stupňov, veľké šošovky aj presné sledovanie otočenia hlavy fungovali spolu ako jeden kompaktný celok a celkový zážitok hodnotíme pozitívne. Rozhodne najväčšou výhodou je to, že vás neobmedzujú káble. Keď sme chválili podanie virtuálnej reality v podaní HTC Vive, musíme spomenúť aj jej nevýhodu. Tou je fakt, že okuliare slúžia ako sprostredkovateľ na zobrazenie virtuálnej reality, no výpočtová sila ako taká pochádza z výkonného počítaču, ku ktorému ste pripojený káblom. Kvôli káblu si tak musíte dávať pozor pri prechádzaní sa a cítite ho pri každom otočení hlavy. Samsung Gear VR 2017 však ponúka z toho pohľadu omnoho lepší zážitok bez kábla. Ak sa tvorcovia pohrajú ešte s rozlíšením, bude sa radosť ponárať do virtuálneho sveta kvôli zábave, ale aj kvôli vedomostiam. Výborným doplnkom je navyše aj ovládač, ktorý bezproblémovo fungoval. Komplexne s cenou zariadenia (*okuliare od cca 55 eur a ovládač od cca 25 eur*) je Samsung Gear VR 2017 dostupnou voľbou pre virtuálnu realitu, s množstvom obsahu. Pravda, len ak máte príslušný smartfón Samsung…

*Doplnené: “Oficiálne sa predávaju len Gear VR s ovládačom a ich cena je 149 eur. Niekde na eshopoch sa môžu nachádzať staršie VR okuliare, ktoré sú bez ovládača, ale to už nie je oficiálna slovenská distribúcia. Gear VR sa dajú kúpiť v Samsung Galériách.”

Plusy

  • +žiadne dodatočné káble
  • +dostupných vyše 600 aplikácií
  • +dostupná cena
  • +ovládač

Mínusy

  • privítali by sme jemnejšie rozlíšenie
  • tvar ovládača bol síce ergonomický, no ešte by tu mohli výrobcovia popremýšľať nad inováciou v rámci tvaru a nabíjania
  • kompatibilita s 3 generáciami Samsungu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+