MojAndroid

Virtuálna realita už nie je sci-fi a dopriať si ju môže naozaj každý. Zatiaľ čo najlacnejším riešením je kombinácia vášho smartfónu a kartónových okuliarov Google Cardboard, na trhu sa nachádzajú aj vyspelejšie riešenia. Za vznikom tých najlepších stojí spoločnosť Oculus, ktorá má vlastné okuliare s virtuálnou realitou – Oculus Rift – a stojí aj za vývojom okuliarov Samsung Gear VR, ktoré sme v posledných dňoch testovali v našej redakcii. Prečítajte si, ako ich hodnotíme.

KONŠTRUKCIA | Plast, ktorý vás nebude tlačiť

Ak ste sa niekedy stretli s okuliarmi Oculus Rift (či už na jednej z našich Android Roadshow alebo inde), tak vám bude dizajn okuliarov Samsung Gear VR veľmi známy. Zariadenie pre Samsung totižto vyrobil Oculus, ktorý na nich ponechal svoj rukopis aspoň týmto spôsobom.  Na Gear VR ale nájdete hneď niekoľko zmien a vylepšení.

samsung-gear-vr-7

Najväčšou zmenou je predný panel, ktorý obsahuje systém na uchytenie zariadenia, v tomto prípade Samsungu Galaxy S6 / S6 Edge. Smartfón sa do okuliarov vkladá ľahko, s virtuálnym setom je spojený pomocou microUSB konektoru a jeho uchytenie má na starosti akási “západka” na opačnej strane okuliarov. Vloženie či vybratie zariadenia zvládne aj malé dieťa, stačí, aby ste mu to raz ukázali.

Zaujímavejšími súčasťami okuliarov sú ovládacie prvky. V hornej časti sa nachádza koliesko pre zaostrenie, vpravo nájdete dotykovú plochu (touchpad) a tlačidlá Späť a ovládanie hlasitosti. Gear VR sú tak v otázke ovládania pohodlnejšie pre pravákov. Umiestnenie všetkých ovládacích prvkov je logické, nájdete ich aj vtedy, keď už máte okuliare založené na hlave. V ľavom boku okuliarov nájdete ešte označenie okuliarov a v spodnej časti sa nachádza microUSB konektor, ktorým môžete poháňať (a nabíjať) smartfón aj počas toho, ako ste vo virtuálnej realite.

samsung-gear-vr-2

Pri pohľade do vnútra okuliarov sa vám naskytne pohľad na pomerne veľké šošovky, ktoré dokážu obraz prispôsobiť aj tým, ktorí používajú silnejšie dioptrie. Pod pravou šošovkou sa nachádza senzor priblíženia, aby okuliare svietili len vtedy, keď ich má niekto na tvári. Priestor na nos je umiestnený v strede medzi šošovkami a je dostatočne veľký na to, aby vás netlačil.

Aby vám okuliare dobre držali na hlave, obsahujú nastaviteľné popruhy doplnené o plastové časti s výstelkou. Tie nájdete vzadu a hore. Ich vnútro je vystlané koženkou, takže vás okuliare Gear VR nebudú tlačiť ani po niekoľkých hodinách používania. Nastaviteľné popruhy sú pre takéto zariadenie nutnosťou, však každý z nás má hlavu inej veľkosti. S ich nastavením nebudete mať vďaka zapínaniu na suchý zips žiadny problém.

samsung-gear-vr-4

Celé okuliare sú vyrobené z plastu, a tak si musíte pri ich používaní dávať pozor, aby vám nespadli z hlavy, prípadne aby ste ich niekde neoškreli. Vnútro okuliarov je vystlané molitánom, ktorý je k okuliarom napevno prilepený. Jeho čistenie tak bude úlohou pre trpezlivých členov vašej rodiny. Príkladne sa treba starať aj o šošovky, ktoré je ideálne pred každým použitým okuliarov očistiť z vnútornej aj vonkajšej strany. Verte nám, aj menšie prachové častice vám dokážu pokaziť dojem zo zobrazovaného obsahu.

OVLÁDANIE | Touchpad s výbornými reakciami

Ak je niečo, za čo by sme mali okuliare Samsung Gear VR pochváliť, tak to je naozaj ich ovládanie. Nakoľko v redakcii vlastníme aj Oculus Rift, vieme potvrdiť, že podobný ovládací prvok je na takomto zariadení naozaj vítanou novinkou. Dotyková plocha na pravej strane okuliarov reaguje veľmi dobre a vďaka malej čiarke vytŕčajúcej v strede tejto plochy nahmatáte touchpad v priebehu sekundy.

Na samotné ovládanie aplikácií a hier využívate jednoduché gestá – potiahnutie do strán alebo hore a dole. Pri strieľačkách zas dotykovú plochu využívate ako spúšť – každým dotykom vystrelíte projektil. Inak sa prostredie virtuálnej reality ovláda aj pohybom hlavy. V strede obrazovky uvidíte malý kurzor, ktorý pohybom hlavy namierite na položku, ktorú chcete zvoliť. Potvrdenie potom prebieha tak, že neuhnete pohľadom, prípadne sa dotknete touchpadu.

samsung-gear-vr-9

Tlačidlo Späť, ktoré sa nachádza nad touchpadom, slúži aj ako tlačidlo Domov na Android zariadeniach. Aby ste sa vrátili na domácu obrazovku virtuálnej reality (mimochodom označenú ako Oculus Home), musíte tlačidlo držať niekoľko sekúnd. Ovládanie hlasitosti pomocou tlačidiel v pravej strane okuliarov funguje rovnako ako na mobilných zariadeniach, a tak vám ho zrejme nemusíme vysvetľovať.

Celkovo je ovládanie týchto okuliarov a ich virtuálnej reality veľmi intuitívne a pred ich prvým použitím nemusíte čítať ani manuál. Touchpad aj spracovanie tlačidiel je na veľmi vysokej úrovni, za čo Samsung a Oculus rozhodne chválime. Navyše, hry vo virtuálnej realite môžete ovládať aj pomocou Bluetooth joysticku Samsung, ktorý sme pre vás už v minulosti testovali. Spojenie joysticku a virtuálnej reality sa bude určite pozdávať všetkým náruživým hráčom, ktorí sú možno aj cieľovou skupinou tohto zariadenia.

SOFTVÉR | Viac aplikácií, viac obmedzení

Samsung Gear VR ponúka po stránke softvéru viac možností, ako kartónové okuliare Google Cardboard. S viacerými možnosťami ale prichádza aj viacero obmedzení. Na hlavnú obsluhu okuliarov vo virtuálnej realite slúži aplikácia Samsung Galaxy S6 Experience, ktorá zobrazuje stiahnuté tituly a vlastne všetko, čo by ste vo virtuálnej realite mohli robiť. Nachádza sa tu knižnica so stiahnutými titulmi aj obchod, kde si priamo vo virtuálnej realite môžete stiahnuť nové aplikácie a tituly pre virtuálnu realitu. Problémom je, že Samsung Galaxy S6 Experience je jediná aplikácia, ktorá sa dá v Gear VR spustiť. Titul sa otvorí hneď, ako do Gear VR vložíte smartfón.

Pri priamom porovnaní, čo sa možností týka, tak vyhrávajú kartónové okuliare od Googlu. Tie totižto môžete používať so všetkými VR aplikáciami v obchode Play, a tak máte pri používaní viac voľnosti. Je pravda, že často natrafíte aj na aplikácie, ktoré nie sú dobre optimalizované, no väčšina z nich sa dá pohodlne používať. Veríme, že sa Samsung poučí a v ďalšej aktualizácii (či verzii Gear VR) umožní používateľom spúšťať na okuliaroch vo virtuálnej realite aj aplikácie tretích strán.

Gear-VR-10
Zdroj: golem.de

Na okuliaroch Samsung Gear VR sme vyskúšali niekoľko titulov a musíme povedať, že niektoré z nich nás naozaj zaujali. Nejde len o klasické hry, ktorými môžete zabiť nudu, ale aj napríklad virtuálne kino, prehrávač videí či ukážky virtuálnej reality, ktoré spracovávajú nejakú zaujímavú tému, či situáciu. Najviac sa nám páčila ukážka Cirque du Soleil, ktorá nás očarila nielen spracovaním ako takým, ale aj obsahom.

blog_oculus_cinema_small

Obchod s aplikáciami pre virtuálnu realitu v podaní Samsungu obsahuje naozaj desiatky titulov. Niektoré z nich sú dostupné bezplatne, za iné si budete musieť aj zaplatiť. Väčšina titulov zobrazuje len ukážku virtuálnej reality, do ktorej nemôžete nijako zasahovať a môžete sa iba kochať, prípadne vo výbere nájdete hry, najčastejšie jednoduché strieľačky, ktoré ovládate dotykovou plochou a otáčaním hlavy. Nájdu sa však aj tituly so vzdelávacím charakterom, či iné zaujímavé aplikácie. Pripravte sa však na to, že veľkosť takýchto titulov sa počíta na gigabajty, a tak si musíte stiahnuť len tie, ktoré vás naozaj zaujali.

PROBLÉMY | Najmä prehrievanie a cena

Samsung Gear VR je naozaj prepracovaným zariadením, ktoré však, rovnako ako konkurencia, má svoje muchy. Za najväčší nedostatok pokladám prehrievanie zariadenia. Pri našom testovaní sa teplota smartfónu Samsung Galaxy S6 Edge vyšplhala až nad úroveň 45°C, a to aj na strane displeja. To je pre používateľa pri uchopení zariadenia do ruky už mierne nepríjemné. O tom, že sa smartfón prehrieva, vás informujú aj samotné okuliare. Hoc i v polovici videa ho okuliare zastavia a na displeji sa vám zobrazí hláška, aby ste zariadenie vybrali z okuliarov a nechali ho vychladiť. Samotné ochladenie zariadenia pritom môže trvať aj niekoľko minút. Väčšie zahrievanie sa v Gear VR deje najmä preto, že všetky výpočty a úkony sa robia priamo v smartfóne, zatiaľ čo pri Oculuse Rift sa výpočty dejú v počítači a samotné okuliare slúžia len ako externý monitor.

Gear VR vytvorila pre Samsung spoločnosť Oculus, ktorá ponúka aj vlastné okuliare pre virtuálnu realitu. Tie si môžete vyskúšať napríklad aj na niektorej z našich Android Roadshow a na vlastné oči tak vidieť, že ani po 8 hodinách neustáleho prehrávania videa či zobrazovania hry nemajú problém so zahrievaním. Tieto okuliare ale nepoužívajú na zobrazenie mobil a sú pripojené k počítaču, takže ich nechceme priamo porovnávať so Samsung Gear VR. Chceli sme ale naznačiť, že sa Oculus mohol pri tvorbe Gear VR zamerať viac na odvod tepla, prípadne efektívnejšie chladenie zariadenia, pokojne realizované cez ventilátor.

samsung-gear-vr-8

V porovnaní s Google Cardboard treba spomenúť, že Samsung Gear VR je rozhodne väčšie zariadenie, ktoré sa nedá len tak poskladať a vložiť do tašky, napríklad na notebook. Na jeho prenos budete potrebovať viac priestoru a veríme, že ho kvôli väčším rozmerom budete prenášať len málokedy. To je však škoda, pretože Samsung vytvoril tieto okuliare s cieľom, aby boli mobilné – však na ich používanie vám stačí smartfón.

V neposlednom rade hodnotíme negatívne aj cenu tohto zariadenia. Ak ho máme opäť porovnať s Google Cardboard, ktoré sa dajú zohnať povedzme za 5 eur aj s poštovným, cena Samsung Gear VR je až 40-násobne vyššia – 200 eur. Aj preto mnohí označujú Gear VR za zberateľský kúsok, ktorý je určený len ozajstným nadšencom.

HODNOTENIE | Gear VR pre Samsung Galaxy S6

Po smartfónoch a príslušenstve, ktoré som testoval v poslednej dobe, bol test okuliarov Samsung Gear VR príjemnou zmenou. Zaujali ma kvalitným spracovaním a dobrým ovládaním, no bol som sklamaný z ich ceny a niekoľkých nedostatkov – najmä z obmedzenia samotnej virtuálnej reality a aplikácií, či z prehrievania. Sú to však drobnosti, ktoré by ma od kúpy týchto okuliarov zrejme neodradili.

Horšie to je s cenou, ktorá je na úrovni 200 EUR. Viem, že človek, ktorý vlastní Samsung Galaxy S6 alebo S6 Edge je ochotný zaplatiť dve stovky za takto zaujímavé príslušenstvo, no keby som bol majiteľom smartfónu inej značky a chcel by som si tieto okuliare zakúpiť, tak budem musieť okrem mobilu investovať aj do 200-eurových okuliarov. A to môže byť značnou prekážkou.

samsung-gear-vr-1

Gear VR som mal možnosť porovnať aj s okuliarmi Oculus Rift pre počítač. Musím uznať, že displej Samsungu Galaxy S6 Edge mi vyhovoval viac, nielen kvôli farbám, ale aj jemnejšiemu rozlíšeniu. Pripojenie okuliarov s virtuálnou realitou k počítaču má však úplne iné výhody, ktoré ocenia najmä hráči počítačových hier. Oproti Oculusu Rift sú okuliare Samsung Gear VR aj lacnejšie, podmienkou je ale vlastnenie najnovšej vlajkovej lode Samsungu.

Či má virtuálna realita v dnešnej dobe zmysel? Rozhodne áno, avšak na svoje si prídu naozaj len fanatici. Virtuálna realita je aj po rokoch na trhu stále ešte v plienkach a má svoje nedostatky. Na svoju stranu musí prilákať najmä viac výrobcov takýchto zariadení a vývojárov, ktorí by pre virtuálnu realitu mohli robiť zaujímavejšie hry. Samsung Gear VR je ale v dnešnej dobe tým najlepším zariadením, aké si v spojení s virtuálnou realitou môžete kúpiť. Ak sa teda naozaj zaujímate o túto stránku technológií, kúpu týchto okuliarov rozhodne neoľutujete.

29.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+