MojAndroid

Samsung tento rok na výročnom podujatí IFA 2017 v Berlíne nepredstavil úplne novú generáciu hodiniek či športových náramkov, za to sa však sústredil na to, čo bolo dobré aj pred tým a vylepšil funkcionality. Reč je o hodinkách Samsung Gear S3 a náramku Gear Fit 2, ktorým k športovej výbave chýbala ešte podpora pre plavecký tréning. Vynovené nositeľné zariadenia prichádzajú so želanou odolnosťou voči vode a potešia tak všetkých športovcov. My sme do redakcie obdržali na kratší test práve náramok Samsung Gear Fit 2 Pro a prinášame vám naše dojmy.

Konštrukcia a dizajn

Fitness náramok od Samsungu má tento raz veľmi podmanivý dizajn. Iste, ide o individuálne vnímanie a nie každému sa musí páčiť, no z nášho hľadiska ide o veľmi vkusné prevedenie. Z vonkajšej strany má náramok veľmi zaujímavú modernú štruktúru a z vnútornej strany má podľa nás hneď dva plusy. Efektné červené prevedenie a tiež vrúbkovaný vzor, ktorý sa stará o menšie potenie náramku na ruke. Tento fakt musíme potvrdiť. Náramok veľmi dobre “dýchal”, lebo nebol o kožu prilepený celou plochou. Túto maličkosť oceníte najmä počas tréningov či v teplom počasí.

Čo sa týka ďalšej vychytávky, obruč na remienku na uchytenie zvyšnej časti náramku obsahuje maličký výčnelok. Ten pevnejšie uchytí trčiaci náramok a nešmýka sa z neho.

Zvnútra nájdeme aj snímač srdcového tepu a patent na vymieňanie remienkov. Musíme povedať, že nám to išlo pomerne ťažko a trochu sme si zničili pri tom nechty. V každom prípade, remienok môžete zmeniť za menší či krajší.

Náramok je vodotesný a je vhodný na plavecké tréningy so špecifikáciou odolnosti 5 ATM. Hmotnosť náramku je len 34 gramov a v najhrubšom mieste v oblasti displeja má rozmery 12,6 mm. Veľkosť zakriveného Super AMOLED displeja je 1,6″ s rozlíšením 216×432 teda 310.7ppi .

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Na pravom boku má náramok dvojicu tlačidiel. Vrchné plní funkciu Späť a spodné Domov/Menu. Ovládanie funguje vďaka kombinácii tlačidiel a dotykového displeja. Všetkým častiam sa budeme podrobnejšie venovať v jednotlivých kapitolách.

Celkový dojem z dizajnu je veľmi pozitívny. Chválime príjemný materiál, vďaka ktorému sme ani nevedeli, že niečo nosíme na ruke. Okrem toho, náramok dobre pôsobil aj na okolie. V červeno-čiernom prevedení bol veľmi štýlový, i keď mužská časť sa pýtala skôr na celočierne prevedenie. V každom prípade, zakrivené sklo je napohľad celkom elegantné, no hodí sa skôr pre športovejšie typy ľudí.

Používanie

Aby ste naplno využili potenciál Samsung Gear Fit 2 Pro, budete ho musieť prepojiť s aplikáciou Samsung Gear v smartfóne. Našťastie, nebude to problém, pretože okrem smartfónov značky Sasmung sa dá aplikácia stiahnuť z obchodu Play aj na iné Android smartfóny, či zariadenia s iOS. My sme náramok používali s naším smartfónom Samsung Galaxy S7 edge.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Po jednoduchom prepojení cez Bluetooth si už v aplikácii (ako aj na hodinkách) môžete sledovať počet krokov, spálených kalórií, prejdené trasy či merať tréningy. V aplikácii smartfónu máte prehľad o aktivitách na väčšej ploche a podľa nás sa v ňom lepšie vyhľadáva a orientuje prostredníctvom slušných štatistík. Z čoho však ťažia po pripojení k smartfónu hodinky, to je príjem notifikácií. Fungujú presne ako u iných zariadení tohto typu. V appke si tak môžete vybrať, ktoré služby či sociálne siete vám majú posielať oznámenia. Ak si neželáte byť príliš vyrušovaní vibrovaním na zápästí, stačí si obmedziť upozornenia napríklad len na prichádzajúce telefonáty a emaily. V opačnom prípade dokáže náramok zobrazovať notifikácie z WhatsAppu, Instagramu, Slacku, Google služieb a množstva ďalších aplikácií.

Samsung Gear Fit 2 Pro rozoznáva automaticky chôdzu, beh či spánok, takže tieto aktivity nemusíte pracne spúšťať sami. Napriek tomu sme si tréningy vždy radšej spustili ručne.

Displej

Jednou z vecí, pre ktoré nás bavilo používanie náramku bol displej. Na jednej strane sa naň veľmi dobre pozeralo vďaka použitej technológii Super AMOLED a na druhej strane sa s ním dobre pracovalo. Zobrazenie bolo dosť ostré a krásne kontrastné. Pri listovaní v aktivitách či notifikáciách ste mali naozaj fajnový pocit. Displej poslúchal aj dotyky – nebolo treba opätovne stláčať voľby a pri scrollovaní tiež výborne.

Prebudenie displeja spočíva v geste otočenia rukou smerom nahor k tvári. Fungovalo bezchybne. Najskôr sa objaví domáca obrazovka so zvoleným motívom, na ktorej môžete mať údaj o čase, krokoch, kalóriách (v súvislosti so zvolenou tapetou) a tiež oranžovú bodku vľavo hore, ktorá hovorí o nových upozorneniach.

Po pošuchnutí prsta doľava sa zobrazujú základné widgety s prejdenými krokmi, kalóriami, snímaným tepom, a tréningami. Sú to i skratky k podrobnostiam a štatistikám priamo v náramku. Nachádza sa tu aj skratka k množstvu nastavení a spusteniu tréningov.

O chod Samsung Gear Fit 2 Pro sa stará OS Tizen, takže sa tu stretneme s pomerne známym používateľským rozhraním. Systém využíva aj vrchnú lištu, ktorú môžete stiahnuť a v nej sú informácie o batérii či pripojení Bluetooth. Nájdete tu napr. aj reguláciu jasu či zapnutie vodného režimu. Displej mal viacero stupňov jasu, ktorý ste si mohli prispôsobiť. Dalo sa to však len manuálne, k čomu by smerovala výčitka. Je škoda, že Samsung náramku nedaroval adaptívnu reguláciu jasu. Super AMOLED displej bol síce výborne čitateľný a jasný, no keď ste boli vonku počas jasného dňa a jas ste mali stiahnutý, veľa ste toho neprečítali. Rovnako, počas večera či noci boli silným problémom boj s vysokým jasom.

Sprievodná aplikácia a notifikácie

Ako sme spomínali, náramok si treba spárovať s aplikáciou Samsung Gear, čím si tu sprístupníte oznámenia, hovory a iné informácie, rovnako aj informácie o úrovni batérie. Cez aplikáciu si môžete zvoliť aj niektorý z predvolených pozadí, alebo sa prekliknúť do aplikačného obchodu Galaxy Apps. Notifikácie sa zobrazujú v niekoľkých riadkoch v rámci náhľadu, no dajú sa i rozkliknúť a prečítať si väčšiu časť textu. Pokým test nezrušíte a neoznačíte ako prečítaný, správa tam zostane.

Oveľa viac však z hodiniek “vytlčiete” v prípade, že si stiahnete aj aplikáciu Samsung S Health, kde nájdete omnoho viac informácií, čo sa týka krokov, kalórií, celkovej aktivity či tréningov.

Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma

Osobne sme sa s aplikáciou Samsung S Health stretli už pri testovaní hodiniek Samsung Gear S3 frontier a už vtedy nás celkom nadchla. Nájdete v nej množstvo prehľadných informácií ohľadom  krokov, kalórií, ale aj tréningov či pitia vody a spánku. V aplikácii si navyše môžete merať sily aj s rôznymi ľuďmi, ktorých prostredníctvom nej vyzvete na súťaž v počte krokov a podobne.

Aplikácia fungovala bez zaváhania, rovnako aj prenos informácií medzi telefónom a náramkom. Keď sme sa vybrali behať a smartfón sme nechali doma, po opätovnom pripojení sa do aplikácie naimportovali všetky údaje. Okrem toho, ak necháte smartfón doma, stále môžete počúvať dokonca aj hudbu. Samsung Gear Fit 2 Pro totiž môžete prepojiť cez Bluetooth so slúchadlami. Ako zdroj hudby si len musíte zvoliť náramok (obrázky nižšie). Hudbu si do náramku prenesiete jednoducho cez Bluetooth pomocou aplikácie Gear S. K dispozícii máte oficiálne 4 GB úložného priestoru, z čoho však samotný OS zaberá asi polovicu. Zvyšné GB však môžete minúť práve na obľúbené piesne. Mimochodom, náramok nemá reproduktor ani mikrofón, takže hudbu si nemôžete pustiť. Rovnako nemôžete cezeň telefonovať.

Tréningy, aktivity, merania

Z menu na hodinkách si môžete zvoliť množstvo športov. Začneme s novinkou, teda s plávaním. Na záznam tréningu sú tu až 2 aplikácie. Jedna je natívna od Samsungu a druhá je známe Speedo On. Obe fungovali veľmi dobre a ponúkali presné meranie pri preplávaní bazénov. Na začiatku sme si nastavili dĺžku bazéna a so železnou presnosťou nám zobrazovalo hotové dĺžky. V rámci tréningu si viete nastaviť počet dĺžok či trvanie plávania.

Veľmi dobrou správou je aj to, že náramok sám rozozná, či plávate kraula alebo prsia, čo vám aj vpíše do aplikácie. V nej máte dokonalý prehľad o tom, ktorú dĺžku bazéna ste dali najrýchlejšie, koľko ste plávali a podobne. Hrabanie sa v štatistikách bude podľa nás baviť nejedného nadšenca. Počas plávania sa meria aj srdcový tep a tiež sa zaznamenáva v appke. Štatistiky si môžete pozrieť v hodinkách, ale aj v smartfóne.

Plavecký tréning sa zaznamenáva tak, že spustíte aplikáciu, a potom z hornej lišty vyberiete možnosť “Vodný zámok”. Ten uzamkne obrazovku a vy sa naspäť dostanete k ovládaniu až po 5-sekundovom podržaní tlačidla Domov. Mimochodom, mať náramok na meranie tréningu je stále dosť veľkým lákadlom pre ostatných plavcov, ktorí po vás neustále poškuľujú.

V rámci ďalších športov už pokračujete štandardne. Keď sme išli napríklad behať, zvolili sme jednoducho Beh a spolu so zapnutou lokalizáciou nám po ukončení tréningu zobrazilo trať, kadiaľ sme bežali. Musíme pochváliť presnosť, s akou sa okruhy zapísavali. Naschvál sme robili malé odchýlky od dráhy, ktorou sme bežali pred tým a v grafe ich bolo presne vidieť.

Počas behu nám aplikácia zobrazovala opakovane rovnaké hodnoty na zvyčajných úsekoch a záznam sedel aj s hodinkami Xiaomi Amazifit. V rámci behu si môžete nastaviť viacero funkcií, ako sú upozornenia na kolá či na určité prejdené vzdialenosti.

Veľmi sme si tiež obľúbili “workout”, ktorý sme vyskladali z rôznych predvolených pohybových aktivít. Hodinky merali drepy podľa nastavených sérií, výskoky či staré známe brušáky. Medzi sériami ste si chvíľu vydýchli podľa nastaveného limitu, a tak vám napr. po 1 minúte náramok zavibroval a pripomenul vám začiatok ďalšej série. Celé sa nám to páčilo najmä preto, že náramok najskôr v krátkej animácii ukázal, ako správne vykonať daný cvik – a potom nás vďaka senzorom sledoval a vyhodnocoval precíznosť pohybu. Správne vykonaný cvik zarátal a po ukončení série zavibroval.  Niekedy nám však nezarátal najmä drepy, čo sa prejavilo v riadnej svalovici o deň-dva neskôr :)

V nastaveniach sme si tiež aktivovali funkciu zdravotné štuchance, ktorá vás povzbudzuje k pohybu a chváli vás za vykonaný pohyb. Možno sa to nezdá, no podvedome nás to skutočne motivovalo. Po niekoľkominútovej chôdzi nás tak appka pochválila a povedala, nech nepoľavujeme. Veru, vtedy sme na deviate poschodie vyšli aj pešo, len aby nás chválila ďalej. Bohužiaľ, práve meranie poschodí bolo v prípade náramku trochu mimo. Občas nám nezarátal aj tri poschodia, niekedy dokonca nezobrazila sedem. Výškomer sa tak nedal ani porovnať s citlivosťou Samsung Gear S3 frontier.

Z miery nás občas vyviedol aj merač srdcového pulzu. Občas meral skutočne vysoké hodnoty tepu, ktoré sa nám príliš nepozdávali. Pri plávaní nameral aj vyše 200, pričom s takýmito hodnotami sme sa u seba ešte nestretli. Zaujímavosťou však bolo, že keď sme boli v pokoji, alebo pri chôdzi, meral celkom slušne počas celého dňa. Opakované merania sa príliš neodlišovali a počas pravidelných meraní máte aspoň všeobecný prehľad o tom, či sa vám v priebehu dňa tlak nejak špeciálne nekýve. Navyše, merania sa zhodovali s digitálnym tlakomerom a dosahovali len minimálne odchýlky.

Aplikácia meria aj spánok. Stačí si s náramkom jednoducho ľahnúť a zaspať. Nemusíte nič stláčať ani aktivovať. Aplikácia potom po potvrdení množstva spánku ukáže graf, kde vidíte, ako ste na tom boli počas noci s plytkých či hlbším spánkom. Zobrazí vám aj percentá kvality spánku.

Ďalšie fakty

V náramku sme nenašli úroveň vibrácie, takže notifikácie vibrovali rovnako silno. Úprimne by sa nám možno pozdávala nižšia úroveň vibrovania, no na druhej strane, aspoň sme vedeli o prichádzajúcej správe či hovore. Na notifikácie môžete odpovedať predvolenou správou, alebo prostredníctvom emotikonov. Komentáre z Instagramu sa nám dokonca zobrazili spolu s obrázkom. Pri ostatných aplikáciách sme takúto možnosť zobrazenia však nezaznamenali.

Na zamknutie obrazovky si môžete zvoliť štvormiestny PIN-kód. Považovali sme to však za dosť vyrušujúce, zakaždým ho sem vkladať. Hodinky tiež majú ďalšiu užitočnú funkcionalitu, vďaka ktorej nájdete svoj smartfón. Stačí zvoliť “Hľadať smartfón” a náramok ho prezvoní, ak je v dosahu. Dobrou funkcionalitou bolo i pripomenutie vášho telefónu, keď ste sa vzdialili z dosahu Bluetooth.

Ak zariadenie stratíte, cez Samsung konto môžete zabrániť, aby ho ktokoľvek znova aktivoval bez vášho povolenia. Ak ste pripojení cez WiFi alebo ešte Bluetooth, zariadenie tiež viete ovládať na diaľku.

Displej hodiniek môžete aktivovať gestom otočení zápästia, no tiež ho môžete mať stále zapnutý. Vtedy sa však výraznejšie míňa batéria. Srdcový tep vám môže náramok snímať počas celého dňa, alebo sa zapne len v určitých časových obdobiach, prípadne ho môžete vynechať úplne.

Batéria

V zariadení sa nachádza Li-ion batéria s kapacitou 200 mAh. Na jej nabíjanie slúži kolíska, alebo ak chcete, dokovacia stanica. Tá pomocou pinov nabíja batériu. Na plné nabitie z úrovne pod 5% sme čakali približne 75 minút. Čo sa týkalo fungovania s batériou, to súvisí s viacerými faktormi. Výdrž ovplyvňuje kontinuálne meranie srdcového tepu, množstvo tréningov, ktoré absolvujete a celková aktivita, ktorú vyvíjate. Je preto veľmi ťažké dať nejaký jednoznačný rozsudok.

S využitím nepretržitého merania srdcového tepu a pomerne aktívneho pohybu sme sa dostali na úroveň používania plných 2 dní. Pri vypnutom snímaní srdcového tepu, zato však s dvomi tréningami sme batériu vybili za 3 dni. Pri tréningu spojenom s GPS a srdcovým tepom ide batéria dole v priebehu hodiny asi o 8 %.

Je však možné, že patríme k náročným používateľom, ktorí prijímali denne množstvo notifikácií a aj kvôli testom viedli celkom aktívny životný štýl. Hodinky sme nemali na dlhodobom teste, preto nevylučujeme, že menej nároční používatelia môžu dosiahnuť aj 4 dni používania batérie. Hodinky obsahujú aj šetriaci režim, ktorý značne obmedzí rôzne funkcie, takže sme v ňom príliš nevideli veľký zmysel.

Záverečné hodnotenie Samsung Gear Fit 2 Pro

Inteligentný náramok od Samsungu nás veľmi nadchol. Páčilo sa nám efektné prevedenie, nezvyčajný povrch náramku i podanie Super AMOLED displeju. Nemali sme problém s tréningami, prenosom informácií či s prepojením so smartfónom. Oceňujeme, že sa Samsung “hecol” a pridal výborné funkcie aj pre plavcov.

Výčitka by smerovala k senzorom, ktoré nie vždy správne odhadli situáciu. Či už ide o meranie poschodí alebo snímanie srdcového tepu. Ak ste ultra športovec, potom sa vám zrejme hodí iný typ zariadenia. Cena tohto náramku navyše nie je malá – dá sa oficiálne kúpiť za 229 eur. Keď sa pozrieme globálne na inteligentné náramky, nie je cenovo práve najvýhodnejší. Ak sa však pozrieme na vybavenie, potom ide funkciami a vybavením o jeden z luxusnejších kúskov, ktorý nie je len tenkým úsporným fitness náramkom, ale má už niečo viac z inteligentných hodiniek. Navyše, obsahuje spomínané funkcie pre plavcov. Z tohto pohľadu má konkurenciu v podobe drahších Garmin hodiniek Fenix 5X (Alebo Fenix 5S), ale aj lacnejší Honor Band3. Napriek všetkému – ak si tento náramok kúpite, budete spokojní – a bude vás príjemne motivovať k aktivite.

Plusy:

+ displej

+ dizajn

+ aplikácia

+ plavecký tréning

Mínusy:

– nie vždy presné merania tepu

– nepresné merania schodov

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+