MojAndroid

Samsung tento rok neprišiel len s novými smartfónmi Galaxy S7, ale aj so zaujímavým príslušenstvom. Po dvoch rokoch od uvedenia Galaxy S5 a fitness náramku Gear Fit tu máme totižto jeho nástupcu Gear Fit2. Ten oproti svojmu predchodcovi prináša niekoľko podstatných vylepšení, a to po konštrukčnej, aj hardvérovej stránke. Priaznivci tohto typu zariadení sa tak majú skutočne na čo tešiť.

Väčší a elegantnejší

Nový náramok Gear Fit2 sa oproti predošlej generácii výrazne nezmenil. Stále ide totižto o fitness náramok s mierne zahnutým displejom, ktorý kopíruje tvar ruky. Ako celok pôsobí novinka ale ucelenejším dojmom. Jednotlivé časti na seba nadväzujú plynulejšie a nájdeme tu tiež oveľa menej ostrejších hrán. Náramok na zápästí sedí veľmi dobre a je pohodlný aj pri celodennom nosení.

samsung gear fit2-recenzia10-1

Zatiaľ čo originálny Gear Fit bol súčasťou nosnej konštrukcie s remienkami, nová generácia si osvojila vymeniteľné remienky s mechanizmom, ktorý poznáme aj z hodiniek Samsung Gear S2. V prípade potreby sa tak dajú veľmi rýchlo vymeniť. Telo náramku je opäť vyrobené z plastu, aj keď tentokrát sa Samsung vyvaroval použitiu strieborného lemovania, ktoré sa na pôvodnej verzii zvyklo odlupovať. Tu by podobný problém už nemal nastať a musíme povedať, že sa Gear Fit2 po týždni používania zdá byť odolnejší a trvácnejší ako predchodca.

samsung gear fit2-recenzia10-2

Remienky sú vyrobené z elastického silikónu a tak sa dokážu dobre prispôsobiť každej ruke. Navyše, jemné vrúbkovanie zo spodnej časti sa postará o lepšie prúdenie vzduchu, ktoré pri bežnom nosení a pri športových aktivitách zmenšuje potenie. Na náramku sú k dispozícii dve tlačidlá, z ktorých jedno slúži pre spustenie menu, to druhé pre návrat o krok späť. Zo spodnej časti sa nachádza dvojica pinov pre pripojenie dokovacej magnetickej nabíjačky, ako aj optický senzor pre meranie srdcového pulzu.

Mimochodom, Samsung Gear Fit2 je podobne ako aj iné zariadenia tejto kategórie odolný voči vode a prachu. Samsung jeho odolnosť udáva certifikátom IP68, čo znamená, že s ním bez problémov vydržíte 30 minút pod vodou v hĺbke do 1,5 metra.

Výborný displej

Samsung nový Gear Fit2 vybavil väčším 1,5-palcovým OLED displejom, ktorý je mierne prehnutý. Oproti predchodcovi sa dočkal nárastu rozmerov najmä na šírku, vďaka čomu sa naň zmestí viac informácií. Použitá technológia zaručuje vysokú kvalitu obrazu, vrátane výborných pozorovacích uhlov a dokonalej čiernej. Čitateľnosť na priamom slnku je aj vďaka vysokému jasu excelentná a nemáme k nej žiadne výhrady. Jediná vec, ktorá nám chýbala, je absencia automatickej regulácie jasu displeja, ktorá by ho dokázala prispôsobiť okolitým svetelným podmienkam. Jas tak musíte nastavovať manuálne, čo nie je práve najpraktickejšie najmä v prípade, že chcete zachovať dobrú čitateľnosť a zároveň aj dlhú výdrž na batériu.

samsung gear fit2-recenzia10-4

Najmä na fitness

Samsung Gear Fit2 vás zrejme neohúri množstvom funkcií, ktoré ponúka. Momentálne je výber aplikácií v obchode Galaxy Apps pomerne obmedzený a veľa užitočných nástrojov tu nenájdete. Gear Fit2 ale našťastie ponúka celkom solídny základ toho, čo budete potrebovať. Po spárovaní a prvom spustení na vás čaká napríklad samostatne fungujúci hudobný prehrávač, denník s prehľadom aktivít za posledných 24 hodín, monitor športových aktivít, meranie krokov, počtu prejdených poschodí, merač srdcového tepu, či aplikácie pre meranie príjmu vody.

Vzhľad hodiniek je možné prispôsobiť pomocou motívov. Tie môžu byť statické alebo animované, na rozdiel od Androidu Wear im však chýba akákoľvek interaktivita. Po ťuknutí, napríklad na ukazovateľ počtu prejdených krokov, sa tak nezobrazia žiadne ďalšie údaje alebo ponuka, ktorá by používateľovi umožňovala rýchle spustenie merania cvičenia. K tým sa budete musieť vo väčšine prípadov preklikať. Ak tak ale neurobíte, Samsung Gear Fit2 vedia aktuálnu činnosť používateľa automaticky rozpoznať a spustiť jej meranie. Teoreticky sa tak náramku nemusíte ani dotknúť a bude vedieť, či má zaznamenávať beh, chôdzu alebo bicyklovanie.

Navigovanie v používateľskom prostredí OS je intuitívne, no treba si naň chvíľu zvykať. Na výber máte dva spôsoby. V prvom sa medzi aplikáciami presúvate posunom prsta sprava doľava, prípadne opačným smerom. V tom druhom prípade sa k výberu aplikácií dostanete stlačením tlačidla na pravej strane náramku. Notifikácie nájdete usporiadané v časovom slede pod sebou, a to potiahnutím prstu zľava doprava z domovskej obrazovky. Tie sa dajú otvoriť, prečítať, prípadne na ne reagovať niektorou z preddefinovaných správ, emotikonom, prípadne odpovedať na správy otvorením aplikácie v telefóne. Diktovanie textu chýba, rovnako ako aj ovládanie hlasom, ktoré funguje na Androide Wear. A keďže na Gear Fit2 nenájdete žiadny mikrofón, tak prichádzajúce hovory môžete odmietnuť alebo reagovať na ne rýchlou preddefinovanou správou.

samsung_gear_fit2-recenzia-1

Asi najväčším prínosom nového fitness náramku je prítomnosť GPS modulu. Ten umožňuje presnejší záznam prejdenej vzdialenosti, čo v spojení s meraním srdcového pulzu poskytuje presné meranie športových aktivít. Samozrejme, optický snímač sa nemôže presnosťou rovnať hrudnému pásu, no pri bežných činnostiach je jeho presnosť dostatočná. Jeho nevýhodou ale je, že nedokáže merať pulz kontinuálne, ale len v určitých intervaloch.

Zo športových aktivít môžete zaznamenávať beh, chôdzu, turistiku, cyklistiku, výpady, skracovačky, drepy, pilates, jogu, cvičenie na stepperi, cyklotrenažéri, eliptickom trenažéri a veslovacom trenažéri. Ak si z tejto ponuky nevyberiete, k dispozícii je ešte stále možnosť voľby “iného tréningu”, ktorý bude zaznamenávať aspoň čas. Pri nastavovaní cvičenia má každý používateľ na výber možnosť nastaviť cieľ, ktorý sa pri jednotlivých aktivtách môže líšiť. Väčšinou však pozostáva z nastavenia cieľového času cvičenia, prípadne prejdenej vzdialenosti, spálených kalórií a tempa, ktoré vás môže zároveň usmerniť, aby ste svoje cvičenie efektívne cielili napríklad na spaľovanie kalórií, zvyšovanie rýchlosti, či zlepšovanie vytrvalosti. Pri vonkajších aktivitách môžete samozrejme zapnúť alebo vypnúť GPS.

Veľmi užitočnou je funkcia hudobného prehrávača, ktorá umožňuje do vnútornej pamäte s kapacitou 4 GB (pre používateľa je dostupných niečo cez 2 GB) nahrať vlastné hudobné skladby. Po pripojení Bluetooth slúchadiel je tak možné počúvať hudbu pri cvičení, a to úplne nezávisle od vášho smartfónu. Pri behu tak nemusíte so sebou nosiť žiadne iné zariadenia a postačí vám len náramok Gear Fit2, ktorý sa postará nielen o vašu hudobnú motiváciu, ale aj o presný záznam samotnej aktivity.

samsung gear fit2-recenzia10-18

Väčšina nastavení sa realizuje priamo v hodinkách, ale nastavenia sú k dispozícii aj na spárovanom telefóne s nainštalovanou aplikáciou Samsung Gear. Tá je kompatibilná aj s ne-Samsungovskými zariadeniami s Androidom 4.2 a vyšším. Priamo v nej môžete zmeniť vzhľad hodiniek, zapnúť/vypnúť oznámenia pre konkrétne aplikácie, zmeniť rozloženie aplikácií alebo nechať si vyhľadať hodinky Gear Fit2 v prípade, že ste ich niekde stratili a neviete ich nájsť.

Batéria vydrží 1 a viac dní

Batéria s kapacitou 200 mAh dokáže udržať v chode náramok 1 a viac dní. Všetko bude ale záležať od toho, ako ho budete používať a akú úroveň jasu displeja si nastavíte. Veľký vplyv na výdrž má aj aktivácia nepretržite zapnutého displeja. Ak budete náramok používať aktívne a jas nastavíte na úroveň 10 z 11, a aktivujete nonstop zapnutý displej, tak sa s výdržou dostanete na 1,5 dňa. Ak ale budete energiou šetriť, tak sa môžete priblížiť k výrobcom udávaným hodnotám na úrovni 2-4 dní. Samozrejme, len v prípade, že nebudete Gear Fit2 používať na energeticky náročné trackovanie športových aktivít, či na prehrávanie hudby.

samsung gear fit2-recenzia10-3

Gear Fit2: Záverečné hodnotenie

Samsung Gear Fit2 prinášajú oproti svojmu predchodcovi vylepšenia, ktoré sú dnes pre fitness náramok tak potrebné. Zároveň prinášajú aj niečo navyše, čo väčšina zariadení tohto druhu neponúka, a to podporu GPS. Nový fitness náramok od Samsungu musíme pochváliť za výborný displej, konštrukčné spracovanie, aj funkcie, ktoré ponúka ihneď od prvého spustenia. Za mínus považujeme najmä pomerne málo dostupných aplikácií, ako aj vyššiu cenu, ktorá sa pohybuje už na úrovni niektorých pokročilejších fitness hodiniek s GPS. Napriek týmto nedostatkom ale považujeme Gear Fit2 za skutočne podareného nástupcu, ktorý, ak rozmýšľate nad kúpou fitness náramku, stojí skutočne za zváženie. Jeho odporúčaná cena je mimochodom 189 EUR.

Plusy:

  • Výborný displej
  • Integrované GPS a merač srdcového pulzu
  • Samostatne fungujúci hudobný prehrávač – streamovanie cez Bluetooth
  • Kompatibilita so všetkými Android smartfónmi (od verzie 4.2)

Mínusy:

  • Meranie srdcového pulzu nie je kontinuálne
  • Málo aplikácií
16.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+