MojAndroid

Spoločnosť Garmin dokázala už pri viacerých svojich hodinkách, že patrí do špičky smart hodiniek a náramkov pre športovcov. Po vydarenom modeli Garmin Fenix 3 prichádzajú na trh smart hodinky Garmin Fenix 5X, Fenix 5 a Fenix 5S. My sme testovali práve verziu 5S, ktorá síce prichádza “najoklieštenejšia” z tejto trojice, no rozhodne stojí za zváženie. Čo nás zaujalo?

Konštrukcia a dizajn

Garmin Fenix 5S sú po konštrukčnej stránke extra vydareným kúskom. Dokazujú to nie len kvalitným spracovaním, ale aj moderným dizajnom. Testovali sme kvalitnejšiu verziu s ochranným zafírovým sklíčkom. Túto zmenu oproti odolnému ochrannému sklu si však voľným okom nevšimnete. V každom prípade, zafírové sklíčko je odolnejšie a rovnako odolná je aj konštrukcia z nerezovej ocele. V našom prípade sa po bokoch nachádzal plastový kryt, v ktorom sú osadené hardvérové tlačidlá a remienok. Ten sa dá poľahky vymeniť a jednoduchým patentom sem pripnete v prípade potreby iný typ remienku. V našom balení sa nachádzal aj kožený remienok.

Hodinky prichádzajú s displejom veľkosti 42 mm a hmotnosťou 67 g vrátane silikónového náramku. Ak teda máte menšiu ruku a hľadáte vhodnú alternatívu k väčším a robustnejším Garmin Fenix 5X, potom by verzia 5S mohla byť vhodná voľba.

Hodinky obsahujú na spodnej strane snímač srdcového tepu, ku ktorému sa podrobnejšie dostaneme neskôr. Sú vodotesné a vhodné na plávanie v bazéne, ale aj v otvorenej vode. Vedľa snímaču srdcového tepu je ďalej umiestnený aj nabíjací konektor. Kým pred tým ste ku konektoru museli nosiť ešte kábel s “pricvakávacím” pinom, tento raz už sa len nenápadná koncovka zapojí do konektora na hodinkách.

Celkový dojem z hľadiska dizajnu a konštrukcie je výborný. Hodinky majú síce prevažne športový vzhľad, no nikto snáď neočakáva od outdoorových hodiniek absolútnu eleganciu. Garmin Fenix 5S dopĺňajú medzeru na trhu vo vyspelých inteligentných hodinkách. Myslia totiž na ženy a aj na mužov s menšou rukou, prípadne na všetkých, ktorí nechcú nosiť robustnejšiu verziu 5X.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Čo sa týka nosenia hodiniek, nepostrehli sme žiadne nepohodlie. Nosia sa ako bežné hodinky, nie sú zbytočne veľké ani ťažké. Ruka sa v týchto letných dňoch síce pod nimi mierne potila, no to nie je výčitka na Garmin ako taký. Potenie očakávame aj pod iným typom hodiniek v 30-stupňových horúčavách.

Ovládanie

Hodinky majú vlastný operačný systém. Hoci obsahujú displej, ovládajú sa len pomocou hardvérových tlačidiel. “Päť gombíkov” vám zozačiatku bude pripadať ako guláš, no onedlho sa vám toto ovládanie bude veľmi pozdávať. Je praktické a vo viacerých situáciách práve privítate tlačidlá pred dotykovým displejom (voda, dážď, spotené ruky…). Navyše, tlačidlá majú svoju funkcionalitu vygravírovanú v kovovom ráme, takže sa nedá pomýliť.

Ľavým horným tlačidlom zapnete podsvietenie displeja, ktoré pomôže v slabších svetelných podmienkach. Hodinkám totiž displej nesvieti neustále, ale iba počas preklikávania. Ak toto tlačidlo podržíte dlhšie, dostanete sa k rýchlym skratkám funkcionalít ako je spustenie hudby, uloženie polohy, aktivácia režimu “Nevyrušovať”, zamknúť tlačidlá či nájsť svoj telefón. Ľavé stredné tlačidlo predstavuje funkciu listovania nahor, ľavým spodným tlačidlo sa zase pohybujete nadol.

S týmito tlačidla sa zároveň pohybujete nahor a nadol v hlavných widgetoch, ako je počasie, barometer, výškomer, srdcový tep, notifikácie či, samozrejme, zobrazenie času. Podržaním stredného tlačidla sa zároveň vyroluje aj menu nastavení. Nastavíte tu ciferník, jeho farby, údaje, ktoré sa tu majú zobrazovať (počet krokov, západ slnka…), nachádzajú sa tu tiež stopky, možnosť pridať zariadenia (napr. akčnú kameru Garmin Virb), vaše aktivity, rekordy, nastavíte si tu vibrácie alebo zvukové upozornenia na notifikácie v podobe pípnutia.

Pravé horné tlačidlo zobrazí zoznam podporovaných športov, v rámci ktorých sa dá spustiť tréning. Šport si tu môžete aj doplniť, či nakonfigurovať to, čo vám majú hodinky merať. V rámci menu predstavuje toto tlačidlo zároveň aj “Potvrdenie” a rozkliknutie ďalších možností. Pravé dolné tlačidlo predstavuje funkciu “Späť”.

Displej

Ak ste fanúšikom žiarivých displejov a systému Android Wear, hodinky vás príliš neoslovia. Majú nevýrazný 1,1″ MIP (transflective memory-in-pixel) displej, ktorý nevyniká ani najvyššou jemnosťou (rozlíšenie 218 x 218 pixelov). Podstata je však inde. Vďaka nenáročnému zobrazovaniu sa úroveň batérie dokáže vyšplhať na neuveriteľne vysokú hodnotu, ktorú oceníte, keď nebudete musieť dávať svoje hodinky nabíjať každý večer. Displej je stále dobre čitateľný aj na priamom slnku.

Špecifikácie, Konektivita a Prepojenie

Na testovanie sme do redakcie dostali hodinky verzie Garmin Fenix 5S Sapphire Edition. Kapacita vnútorného úložiska je 64 MB, takže sem nemôžete nahrať napríklad mapové podklady, ako je to u vyššej verzie Fenix 5X. Hodinky sú výborne vybavené z hľadiska senzorov a konektivity. Obsahujú Bluetooth (ktorým sú pripojené k smartfónu s aplikácii), WiFi, GPS, GLONASS, akcelerometer, gyroskop, termometer, barometer, altimeter i kompas.

Po spustení aplikácie Garmin Connect v smartfóne sa objavila notifikácia, či chceme spárovať smartfón pomocou Bluetooth s hodinkami. Spustí sa jednoduchý proces spárovania a odvtedy boli hodinky s telefónom bez problémov prepojené. Komunikácia so smartfónom prebiehala bezchybne. Hodinky netrpeli žiadnymi rozmarmi, neodpájali sa, vykonané tréningy poctivo odosielali do aplikácie.

Športy

Hodinky trackujú desiatky rôznych športov. Pri prvotnom zoznamovaní s množstvom predvolených športov nás prekvapilo, koľko typov športov dokážu hodinky vyhodnocovať. Nájdete tu bežné veci ako Beh, Bicyklovanie, Turistika, Chôdza, nájdu sa tu aj “fajnšmekeriny” v podobe plávania v otvorenej vode, Golf, Beh na bežeckom páse, Trať v interiéri, Cezpoľný beh, Lezenie, Bicyklovanie na horskom bicykli, Veslovanie… Skrátka všetko možné.

Tréning sa spustí veľmi jednoducho pomocou potvrdzovacieho tlačidla. Ak je potrebné aj GPS, zhruba do minúty vás lokalizuje a môžete začať trénovať. Tréning sa dá aj pauznúť a pokračovať opäť neskôr. Po ukončení tréningu si krátky sumár pozrete na hodinkách, kým viac informácií sa dozviete v aplikácií.

Cez aplikáciu si navyše môžete pridať do svojich kruhov aj kamarátov s Garmin zariadeniami a vytvárať výzvy, prípadne si prezerať ich tréningy.

 

 

Funkcionality a aplikácia

Garmin Fenix 5S sú hodinky pre praktických športovov. Ich menu je preplnené aktivitami. Hodinky nezaujíma to, že chcete odpovedať na správu, alebo hrať hry. Jednoducho slúžia na to, na čo boli vyrobené a nemôžete sem len tak niečo doinštalovať. Môžete pridať do zoznamu ešte niektoré špecifické športy, no tu možnosti končia. Ako použivatelia Android Wear sme z toho boli chvíľu nesvoji, no veľmi rýchlo sme “garmiňácke podmienky” akceptovali.

Inteligentné hodinky Garmin Fenix 5S zvládnu vďaka množstvu senzorov kopec roboty. Merajú s spracúvajú množstvo dát. Informácie o počasí, ako aj notifikácie či kalendár čerpajú zo smartfónu. Čo sa týka samotných funkcií, rozdelíme ich do niekoľkých kategórií:

Garmin Connect

Garmin to so športovcami myslí vážne a o tom svedčí aj aplikácia. Je jednou z najprepracovanejších po stránke športu a aktivity, aké sú k smart hodinkám dostupné. Appka pracuje s vašimi reálnymi údajmi, musí mať teda o vás základné informácie v podobe veku, pohlavia, hmotnosti, a potom prepočítava aktivity na kalórie a ďalšie parametre. Aplikácie sa dá nazvať až zdravotnou kartou, preotže tu máte všakovaké záznamy aj o vašej srdcovej činnosti, aplikácia zobrazí aj BMI index, dokonca po pripojení smart váhy Garmin zistíte aj hmotnosť svalovej hmoty či kostí (netrúfame si však povedať, s akou presnosťou :).

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

V aplikácii si zvolíte, aké notifikácie vám majú chodiť na zápäste. Garmin si však nerobí ťažkú hlavu z množstva dostupných aplikácií na trhu. Posiela vám upozornenia iba z tých najznámejších aplikácií ako Gmail, Facebook, Messenger Twitter a WhatsApp. Tiež dostávate SMS a prijímate/odmietate hovory (telefonovať však už musíte zo smartfónu). Až vtedy však prídete na to, aký je to príjemný filter. Notifikácie z Instagramu, Slacku, Asany a všetkého ostatného jednoducho ostávajú len v smartfóne a zistili sme, že je to pomerne vyhovujúce. Mimochodom, na správy sa nedá odpovedať. Cez hodinky môžete spustiť hudbu na smartfóne, čo síce nie je funkcionalita, ktorú výrazne využijete, no je to milá fičúrka, ktorá vám občas spríjemní náladu.

Spánok

Aplikácia zaznamenáva i spánok. Nie je to však automatický proces. Za spánok môže považovať aj to, keď večer po príchode domov odložíte hodinky na nočný stolík. Keď ich ráno vezmete, celú dobu vyhodnotí ako spánok. Túto informáciu si však môžete v appke upraviť. Ak chcete, aby vám hodinky trackovali spánok, teda aby snímali váš pohyb a vyhodnotili váš spánok, potom ich musíte mať na ruke aj počas noci. Ráno sa nám však v aplikácii zobrazil spánkový graf až v momente, keď sme ručne potvrdili, koľko sme reálne spali. Pravdou však je, že neodporúčame v týchto hodinkách spať. Ráno ste z nich zbytočne otlačený, môže sa pod nimi spotiť ruka a celkovo sú príliš veľké na pohodlný spánok. Na trackovanie spánku odporúčame skôr nejaký menší fitness náramok.

GPS, Altimeter, Barometer

Pri behaní či aktivitách si so sebou nemusíte brať smartfón. Stačí si nahodinkách zvoliť vykonávaný šport a spustiť lokalizáciu, aby vám aplikácia mohla po opätovnom spárovaní so smartfónom prekresliť aj mapu. Veľmi pekne vám však trasu zobrazujú aj hodinky. Pozor, nie mapku, ale trasu. Mapové podklady totiž v týchto hodinkách nie sú nahraté kvôli spomínanému nedostatku pamäte. Lepšie vybavené Garmin Fenix 5X majú 16 GB tu sa už mapové podklady nachádzajú. Treba však dodať, že trasa sa dodatočne v aplikácií prekreslí do mapy:

Čo sa týka presnosti meraní, GPS záznamy dávali zmysel, no altimeter mierne zaostával. Nameraná nadmorská výška nebola vždy presná, i keď treba povedať, že odchýlky sa pohybovali rádovo v metroch – a nie desiatkach či stovkách. Nespoľahli by sme sa však naň. Spravili sme malý test. Vybrali sme sa na turistiku s Garmin Fenix 5X, Fenix 5S a Fenix 3. Zaujímavosťou bolo, že aj po manuálnej kalibrácii všetkých hodiniek na začiatku výletu na rovnakú nadmorskú výšku nám už po pár minútach ukazovalo rozdielne hodnoty. A ak môžeme veriť nadmorskej výške na turistických značkách, potom to tiež altimeter príliš nezvládol. Občas sa nám stalo, že nám tiež nezaznamenal prejdený počet poschodí.

Snímač srdcového tepu

Môžete si nastaviť, či má snímač neustále sledovať váš tep, alebo ho spustíte len počas tréningu. Treba poznamenať, že pri neustálom zapnutí sa spotrebúva aj viac energie. Snímanie je pomerne presné, počas dňa ste však vedeli dostávať zaujímavé informácie o tom, čo robí vaše srdce (a presne ste v grafe videli, v ktorej chvíli vás niečo vytočilo :)) Počas behu nám pekne zorbazovalo frekvenciu úderov a vedeli sme skontrolovať, ako poctivo cvičíme.

Ak však patríte k ľuďom, ktorí sú počas behu či na poriadnej turistike zaliati potom, snímač tepu vás nenadchne. V presnosti mu občas bráni práve pot. V momente, keď sa pot medzi pokožkou a hodinkami opäť utrel, sa hodnota opäť zvýšila v súlade s náročnou aktivitou (s potom na ruke ukazovala o 20-30 úderov menej). Nemusí to byť pravidlom, ale najmä muži by s tým mohli mať problém, najmä kvôli viacerým chĺpkom na ruke. Pre väčšiu presnosť ohľadom snímania srdcového tepu odporúčame skôr využiť hrudný pás. Rovnako presnejší bude takýto údaj aj pri plávaní.

Batéria

Hodinky sme testovali približne 10 dní, takže sme nestihli vyskúšať všetky možné scenáre a druhy športov. Podelíme sa však so skúsenosťami, ktoré sme stihli. Batéria vydržala približne týždeň s tým, že sme mali tri hodinové tréningy so zapnutým GPS a neustále nám cez týždeň meralo srdcový tep. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že GPS minie cca 10% batérie za hodinu. Výrobca udáva výdrž 9 dní bez GPS, čo by sme určite dosiahli. Garmin Fenix 5S sa doplna nabíjajú zhruba 2 hodiny a 20 minút.

Je oslobodzujúce neriešiť nabíjanie každý večer, prípadne každý druhý večer. Za batériu majú tieto hodinky jednoznačne palec hore.

Garmin Fenix 5S: Záverečné hodnotenie

Hodinky Garmin Fenix 5S sa nosili a testovali fantasticky. V podstate k nim nemáme výrazné výhrady. Sú veľmi aktívnym trénerom na zápästí, motivujú k lepším výsledkom. Komplexná aplikácia je vašou zdravotnou kartou z hľadiska životného štýlu. Hodinky obsahujú množstvo športov, kde si každý nájde niečo svoje. Nadchlo nás GPS a vynikajúcou vlastnosťou je pritom výdrž batérie, kde sa s bežnou záťažou dostanete na úroveň jedného týždňa. Vďaka snímaču srdcového tepu máte prehľad o svojej srdcovej činnosti v priebehu dlhých časových období. Na druhej strane, pri výraznom potení stráca snímač na presnosti. Nie veľmi presný je tiež altimeter, i keď odchýlky neboli extrémne.

Garmin Fenix 5S sú pomerne drahým špásom a ich cena je okolo 650 eur a viac, v závislosti od výbavy. Sú to tak jedny drahších hodiniek, ale zároveň sú výborne vybavené a sú skutočnou odľahčenou verziou vlajkovej lode Garmin Fenix 5X. Ak hľadáte niečo menšie ako Fenix 5X a neodradí vás cena, kúpu týchto hodiniek naozaj odporúčame.

Plusy:

  • + odolná konštrukcia a dizajn
  • + množstvo športov a funkcionalít pre aktívnych ľudí
  • + motivujú k zdravému životnému štýlu
  • + GPS

Mínusy:

  • – nepresný altimeter
  • – snímač srdcového tepu v nadpriemernej záťaži
  • – cena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+