MojAndroid

Inteligentné hodinky sa ako koncept osvedčili už minulý, možno už predminulý rok. Nosiť na ruke zariadenie, ktoré ma upozorní na zmeškanú udalosť, nové upozornenie a povie mi všetky základné informácie o mojom smartfóne bez toho, aby som ho musel vytiahnuť z vrecka, je jednoducho cool. Doteraz sa na trhu objavili 3 typy inteligentných hodiniek – Apple Watch, Android Wear a hodinky, ktoré majú vlastný operačný systém špeciálne upravený pre ich použitie. Presne do tejto kategórie patria aj hodinky Garmin Fénix 3, ktoré sme mali možnosť dlhodobo používať.

Náš tip
Vyberáme inteligentné hodinky pre geekov, gentlemenov aj športovcov

KONŠTRUKCIA A DISPLEJ: Pre poriadnych chlapov

Hodinky Garmin Fénix 3 nie sú určené pre ľudí s chudými rukami. Ciferník s priemerom 30 mm a pomerne hrubou obrubou po obvode jednoducho vyzerá dobre najmä na väčšej ruke. Už na prvý pohľad pochopíte, na čo sú tieto hodinky určené – ich vzhľad evokuje odolnosť, tuhosť, ale aj športové zameranie hodiniek. Tie sú primárne určené pre športovcov a aktívne žijúcich ľudí, ktorý robustnosť ich konštrukcie dokážu oceniť. Vhod im určite príde aj odolnosť voči vlhkosti, vode a prachu. Garmin Fénix 3 si s vami môžu aj zaplávať, odolajú totižto tlaku do 10 ATM. Na potápanie však nie sú vhodné.

Garmin-Fenix-3-recenzia-18

Na rozdiel od väčšiny dnes dostupných inteligentných hodiniek neponúkajú hodinky Fénix 3 dotykový displej. Pod ochranným sklom s antireflexnou úpravou sa však nachádza farebný LCD Chroma™ panel s rozlíšením 218 x 218 pixelov a uhlopriečkou 1,2″, ktorý má výborné pozorovacie uhly aj priamu čitateľnosť na slnku. Oceníte aj jeho podsvietenie, ktoré má niekoľko úrovní.

Garmin-Fenix-3-recenzia-5

Samotné hodinky sa ovládajú pomocou tlačidiel po stranách. Na ovládanie si budete musieť niekoľko dní zvykať, no akonáhle raz pochopíte, ako funguje, bude pre vás veľmi intuitívne. Tlačidlá sú dostatočne veľké a majú dobrú odozvu, takže ich môžete ovládať aj v hrubších rukaviciach, napríklad pri bicyklovaní. My sme testovali model s kaučukovým remienkom, ktorý má mohutnú sponu. Na trhu sa však predávajú aj iné farebné spracovania kovovej obruby hodiniek, ktoré si môžete doplniť aj o kožený alebo kovový remienok.

Garmin-Fenix-3-recenzia-2

Zo spodnej strany nájdete na hodinkách okrem jednoduchého popisu aj 4 piny určené na pripojenie špeciálnej nabíjačky. Vďaka dlhej výdrži batérie ju so sebou nebudete musieť stále nosiť. Vyššia verzia hodiniek Garmin Fénix 3 s označením HR má na spodnej strane aj merač tepu. My sme testovali verziu bez tejto funkcie. Cez špeciálnu nabíjačku môžete hodinky pripojiť aj priamo k PC a zálohovať a vyhodnocovať dáta vašich aktivít. Na pravej strane hodiniek nájdete aj reproduktor, ktorý dokáže prehrávať napríklad upozornenia na prichádzajúci hovor alebo prijatú SMS či e-mail. Celkovo nemáme konštrukcii týchto hodiniek naozaj čo vytknúť a pokiaľ vyhľadávate hodinky s masívnym vzhľadom a istou dávkou odolnosti, rozhodne ste na správnom mieste.

Garmin-Fenix-3-recenzia-7

OPERAČNÝ SYSTÉM A FUNKCIE

Samotný systém hodiniek Garmin Fénix 3 je jednoduchý a presne prispôsobený tomu, na čo sú tieto hodinky určené. Medzi domácimi obrazovkami môžete prepínať tlačidlami na ľavej strane, tlačidlá vpravo slúžia na potvrdenie (horné) a na krok späť alebo odmietnutie (dolné). Na jednotlivých domácich obrazovkách sa zobrazuje okrem času aj digitálny kompas, výškomer, barometer, teplomer, ovládanie hudby, predpoveď počasia, udalosti z kalendáru, upozornenia zo smartfónu a denný cieľ aktivity. Väčšinu z nastavení hodiniek nájdete priamo v ich menu (nastaveniach), ktoré otvoríte dlhším podržaním stredného tlačidla na ľavej strane. Veľké množstvo vecí však dokážete sledovať aj v dedikovanej mobilnej aplikácii Garmin Connect.

Garmin-Fenix-3-recenzia-1

Keďže sú hodinky Garmin Fénix 3 určené najmä na meranie vašej fyzickej aktivity, tak opíšeme všetky parametre, ktoré dokážu merať. V prvom rade si môžete zvoliť z niekoľkých desiatok aktivít, od bicyklovania, behania, chôdze, plávania, veslovania, až po extrémne lyžovanie či cezpoľný beh. po spustení aktivity máte k dispozícii rôzne informácie, ako napríklad čas, prejdená vzdialenosť a tempo. Po jej ukončení si priamo v hodinkách môžete pozrieť aj detaily aktivity, napr. tempo, dĺžku kroku, spálené kalórie, klesanie, stúpanie, či kadenciu, ktorá hovorí o vašej aktuálnej kondícii. Okrem toho si môžete pozrieť aj okruhy, ktoré ste urobili, ale aj grafické zobrazenie na grafe z výškomeru. Všetky dáta sa zaznamenávajú cez GPS priamo v hodinkách, a vy tak pri behaní či inom športe môžete nechať telefón pokojne doma. Presnosť nameraných údajov je na vysokej úrovni, pričom sme počas testovania nemali žiadny problém ani s nájdením GPS signálu alebo jeho výpadkom.

Opisovať všetko, čo tieto hodinky ponúkajú, by bolo naozaj na dlho. Ich možnosti sú naozaj veľké a na svoje si prídu náruživí turisti, ale aj vrcholoví športovci, ktorí produkty tejto spoločnosti dobre poznajú. Garmin patrí vo svete navigovania a merania interných aj externých aktivít k špičke a model hodiniek Garmin Fénix 3 je rovnako na pomyselnom vrchole ich produktového portfólia. Na našom trhu nájdete len veľmi ťažko lepšie vybavené fitness hodinky v tejto cenovej kategórii. Veľkou konkurenciou sú napríklad produkty Suunto, pre model Fénix 3 je rovnocenným súperom napríklad produkt Suunto AMBIT3.

Všetky funkcie a vlastnosti produktu Garmin Fénix 3 nájdete na oficiálnej webstránke v slovenčine.

Garmin Connect

Veľmi dôležitou súčasťou hodiniek Garmin Fénix 3 je sprievodná mobilná aplikácia s názvom Garmin Connect. Ide o centrum všetkých informácií z vašich hodiniek. Tie sú so smartfónom spojené pomocou Bluetooth pripojenia. Základná obrazovka aplikácie ponúka základné informácie o vašom dni – nájdete tu počet prejdených krokov, čas spánku, počet kalórií, ktoré ste spálili, počet aktivít, minúty vašej aktivity a poschodia, ktoré ste prešli. Priamo v aplikácii Garmin Connect si môžete pripojiť aj svoje MyFitnessPal konto a zdieľať všetky informácie o vašich aktivitách cez ich sieť.

Garmin-Connect-13

Jednoduchým pohybom do strán sa prepínate medzi viacerými domácimi obrazovkami aplikácie. Na nich nájdete detailné informácie o aktivitách a údajoch, ktoré sú na hlavnej obrazovke aplikácie. Môžete si tak pozrieť v akom čase ste urobili koľko krokov, koľko ste spali za posledný týždeň alebo si môžete prezerať detailné reporty vašich posledných aktivít. Viac možností nájdete v bočnom kontextovom menu, ktoré otvoríte tlačidlom v ľavom hornom rohu. Jednotlivé položky si rozpíšeme detailnejšie:

  • Výsledková listina – môžete sa zapojiť do súťaže s ostanými majiteľmi Garmin hodiniek (vyberie takých, ktorí sa vám podobajú aktivitami) a porovnávať sa v počte prejdených krokov. Je to motivácia pre viac vášho pohybu.
  • Kalendár – tu si môžete pozrieť vaše aktivity podľa jednotlivých dní. Praktickým je aj filter, ktorým si môžete zobraziť iba vami zvolené aktivity alebo informácie.
  • Výmena správ – miesto, kde nájdete, aké informácie si vymieňajú vaše hodinky so spárovaným smartfónom.
  • Analýzy Insights – Informačné správy, ktoré vám hovoria o tom, že by ste sa mali hýbať viac, že postupne plníte svoj cieľ a podobne.
  • Štatistiky aktivity – tu nájdete detailné štatistiky a analýzy všetkých vašich aktivít rozdelených podľa typu.
  • Štatistiky zdravia – analýza a štatistika vášho spánku, hmotnosti, spálených kalórií a príjmu/výdaja kalórií. V poslednej spomínanej možnosti sa načítavajú dáta z aplikácie MyFitnessPal, kde si môžete zadávať aj jednotlivé jedlá a ich kalorické hodnoty, ktoré ste počas dňa prijali.
  • Štatistiky výkonu – tu sa nachádzajú štatistiky o VO2 Max, čo je údaj, ktorý dokážete zaznamenávať cez externý senzor pripojený ku Garmin hodinkám (nie je súčasťou balenia). Tento údaj udáva objem kyslíka v mililitroch, ktorý dokážete prijať za 1 minútu v porovnaní na 1 kilogram vašej hmotnosti.
  • Tréningy – priamo na webe Connect Online si môžete vytvoriť vlastné tréningové plány, ktorých progres potom môžete sledovať v tejto sekcii mobilnej aplikácie.
  • Dráhy, Segmenty– rovnako sekcie, kde môžete sledovať informácie o dráhach a segmentoch, ktoré ste si predtým nastavili na Garmin Connect Online.
  • Vybavenie – aplikácia Garmin Connect je tak prepracovaná, že vám umožňuje sledovať aj štatistiky o tom, koľko párov botasiek ste zničili pri behaní, koľko bicyklov ste vymenili počas rokov a koľko času ste strávili opravou vášho športového vybavenia a náčinia.
  • Pripojenia – tu môžete slewdovať pripojenia s vašimi priateľmi.
  • Skupiny – priateľov si môžete roztriediť aj do skupín, napríklad rodina, kolegovia, kamaráti, …
  • LiveTrack – vďaka tejto možnosti môžete zdieľať naživo svoju aktivitu na sociálnych sieťach. Vaši priatelia tak môžu napríklad vidieť odbehnuté kilometre z maratónu alebo vaše tempo.
  • Golfové ihriská – tu si môžete stiahnuť informácie o golfových ihriskách a zaznamenávať vaše úpsechy v tomto športe.
  • Obchod Connect IQ – miesto, kde nájdete softvérové doplnky a alternatívne ciferníky pre vaše Garmin hodinky. My sme si obľúbili ciferník Liquid Crystal Clock 2.
  • Zariadenia Garmin – tu nájdete zoznam všetkých Garmin zariadení, ktoré máte spárované s mobilným zariadením.
  • Nastavenia – ďalšie nastavenia aplikácie, synchronizácie, aplikácií tretích strán a podobne.

Samotná aplikácia synchronizuje údaje s hodinkami nárazovo, aby veľmi nevybíjali batériu zariadenia a samotných hodiniek. Synchronizácia prebieha napríklad ihneď po pripojení cez Bluetooth, aby smartfón získal aktuálne informácie z hodiniek. Čo musíme pri týchto hodinkách naozaj pochváliť, je neustály vývoj ich systému a aktualizácie opravujúce chyby. Softvérové aktualizácie sú naozaj pravidelné, niekedy sme ich na hodinky inštalovali aj 10 za týždeň. Hoci to niekomu môže liezť na nervy, my oceňujeme snahu Garminu o príkladnú starostlivosť o svojich zákazníkov.

K aplikácii Garmin Connect nemáme absolútne žiadne výhrady. Je veľmi prehľadná, zobrazuje detailné údaje o všetkom, čo zachytávajú vaše hodinky a vďaka rozmanitosti jej funkcií v nej nájde každý používateľ to, čo hľadá. Čo nám však trochu chýbalo, je widget, ktorý by na domácej obrazovke nášho smartfónu mohol ukazovať aspoň základné informácie o našich aktivitách a denných cieľoch.

BATÉRIA

Hoci má Garmin Fénix 3 batériu s kapacitou iba 300 mAh, jej výdrž je obdivuhodná. Pri bežnom používaní môžete počítať s výdržou 7-9 dní na jedno nabitie, pričom sa táto výdrž mení v závislosti od toho, ako svoje hodinky používate a či ich máte prepojené so svojim smartfónom. Pri každodennom pripojení od 7:00 do 23:00, neustálom synchronizovaní s mobilným zariadením a približne 3 hodinami aktivity týždenne sme dokázali na jedno nabitie fungovať už aj 10 dní. Nabíjanie je pritom veľmi jednoduché a rýchle, doplna sa hodinky nabijú za približne 3 hodiny.

Garmin-Fenix-3-recenzia-16

HODNOTENIE A CENA: Garmin Fénix 3

Hodinky Garmin Fénix 3 sú veľmi praktickým spoločníkom pre každého aktívne žijúceho používateľa. Majú mohutnú konštrukciu, ktorá je vodeodolná, a tak vám hodinky dokážu monitorovať napríklad aj plávanie. Ich systém je síce jednoduchý a nedá sa ovládať cez dotykový displej, no ponúka všetky funkcie, ktoré potrebujete. Navyše, Garmin k hodinkám “pribalil” aj parádnu mobilnú aplikáciu, ktorá funkcionalitou dokonale dopĺňa funkcie hodiniek. Za jediné mínus týchto hodiniek považujeme ich cenu, ktorá však v porovnaní s konkurenciou nie je vôbec prehnaná. Na slovenskom trhu kúpite tieto hodinky za sumu začínajúcu na 385 eurách.

Garmin-Fenix-3-recenzia-4

Plusy

+ odolná konštrukcia

+ výborne čitateľný farebný displej

+ výdrž batérie

+ pokročilé meranie aktivít

+ samostatné GPS priamo v hodinkách

Mínusy

– pre niekoho vysoká cena

6.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

5 odpovedí na “Garmin Fénix 3: Hodinky pre plnokrvného športovca | RECENZIA”

  1. ja by som nieco na bicyklovanie chcel. nechceli by ste urobit nejaku recenziu appiek na trackovanie bajkovania? pouzival som dva roky mapmyride a tento rok mi nejako blbne. nevie zadat trasu.

Pridaj komentár

+