MojAndroid

Spoločnosť Samsung rieši opäť jeden “nedostatok” so svojimi najnovšími zariadeniami. Ich nové vlajkové lode Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8+ sa totižto predávajú v 2 rozličných verziách. A nemyslíme tým verziu pre USA a zvyšok sveta.

Najnovšie odhalenia hovoria o 2 rozdielnych verziách vnútornej pamäte. Zatiaľ čo Samsung na svojom webe informuje o pamätiach s označením 64 GB (UFS 2.1), v skutočnosti zariadenia ponúkajú len informáciu o 64 GB pamäte, bez špeciálneho označenia. To znamená, že zariadenie môže, no nemusí ponúkať UFS 2.1 pamäť. A ako zistili samotní používatelia, na trhu sa predávajú zariadenia s 2 verziami pamätí.

Možno si poviete, že ide o detail, no rozdiel je naozaj značný. Zatiaľ čo rýchlosť čítania dát z UFS 2.1 pamäti je na úrovni približne 700 – 800 MB/s, pri staršej verzii UFS 2.0 to je 500 – 600 MB/s, čo je zhruba o 25% menej. Nateraz neexistuje spôsob, akým by sa dalo zistiť, ktorý typ pamäte má dané zariadenie pred jeho kúpou.

 

Ako zistiť, ktorú pamäť má moje zariadenie?

Ak ste už majiteľom jedného z nových Samsungov, existuje spôsob, ktorým viete zistiť verziu pamäťového čipu vo vašom zariadení. Cez aplikáciu Terminal Emulator zadajte príkaz cat /proc/scsi/scsi a sledujte, čo vám terminál vypíše. Ak je modelové číslo pamäte THGAF4G9N4LBAIRB, máte novší čip UFS 2.1. Ak ale terminál vypíše modelové číslo pamäte THGBF7G9L4LBATRC, vaše zariadenie má staršiu verziu pamäťového čipu. Výrobcom oboch verzií je spoločnosť Toshiba. 

Verzia pamäte sa dá zistiť aj podľa modelového čísla vášho zariadenia, podľa tabuľky vyššie.

Prvotné informácie hovorili, že táto “lotéria” sa týka len zariadení s procesorom Snapdragon (na Slovensku a v Európe sa predáva model s procesorom Exynos), no podľa najnovších informácií môže tento problém postihovať aj zariadenia zo Slovenska. Pre objektívnosť správy ale treba povedať, že bežný používateľ nepocíti rozdiel v rýchlosti zariadenia či pri jeho používaní. Ak ale zistíte, že máte “horšiu” verziu zariadenia, tak vás minimálne bude škrieť ten pocit, že je horšie, než iné Galaxy S8 a S8+ za rovnakú cenu…

Zdroj: XDA

6.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+