MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Iba to najlepšie

Okrem iného je nový Note vždy symbolom toho najlepšieho, čo telefóny na trhu ponúkajú aj po stránke použitých sietí a senzorov. Aj tento rok je Samsung Galaxy Note 9 doslova preplnený anténami a rôznymi senzormi, ktoré prinášajú množstvo zaujímavých funkcií, ale aj takých, ktoré nikdy nevyužijete.

Vzadu napríklad stále nájdete skener srdcového tepu. Okrem štandardných senzorov telefón ponúka napríklad geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor RGB svetla a senzor tlaku.

Samozrejmosťou sú aj najnovšie metódy pripojenia. Nájdeme tu anténu LTE Cat.18 s rýchlosťami do 1200 Mbps. Nechýba ani Wi-Fi so štandardom 802.11 a/b/g/n/ac či Bluetooth v5.0. Poteší aj fakt, že aj Note 9 sa bude u nás predávať aj v dual-SIM verzii, keď je sekundárny SIM slot hybridný a okrem druhej sim-ky tu môžete použiť MicroSD pamäťovú kartu.

Samsung Galaxy Note 9 tak naozaj prichádza s bohatou výbavou antén a senzorov, ktoré navyše fungujú veľmi spoľahlivo. Ani raz pri testovaní sme nezbadali žiadne výpadky či zoslabenia signálu tam, kde by sme to nečakali. Signál bol silný a stabilný, hovory absolútne čisté tak, ako sa od vlajkovej lode patrí. Ani tu sme nenašli žiadne kompromisy.

Fotoaparát: Osvedčená kvalita s umelou inteligenciou

Ani po stránke fotoaparátu nenastali žiadne prekvapenia a Samsung Galaxy Note 9 sa bez pochýb stane jedným z najlepších fotomobilov na trhu. Pomôže mu k tomu najmä výborný hardvér. Hlavný 12MP snímač má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 26 mm, pixely veľké 1,4 mikróna, premenlivú clonu f/1.5-f/2.4, zaostrovanie dual-pixel PDAF a optickú stabilizáciu. Sekundárny 12MP snímač slúži na 2-násobný bezstratový zoom (ekvivalent 52mm), má menšie 1-mikrónové pixely, no ani tu nechýba optická stabilizácia.

Výsledok je tak na prvý pohľad dobre známy – rovnaký fotoaparát nájdeme aj na Samsungu Galaxy S9+. Je tu však niekoľko noviniek, ktoré sme na smartfónoch Samsung doteraz nevideli. Tým najzaujímavejším prvkom je umelá inteligencia, ktorá vám pomáha spraviť čo najkrajšie zábery. Nájdeme tu z iných zariadení známy systém rozpoznávania scén, ktorým sú následne automaticky prispôsobené nastavenia fotoaparátu. Telefón tak sám rozpozná, čo sa chystáte fotiť a prispôsobí tomu odtiene farieb, sýtosť, teplotu a ďalšie nastavenia pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Najlepšie na tom je, že tieto nastavenia sú oveľa menej agresívne ako na iných zariadeniach s touto technológiou a výsledky sú naozaj veľmi podarené. V podstate ide iba o akýsi inteligentnejší automatický režim a nie o aplikovanie farebných filtrov, ako v prípade niektorých konkurenčných zariadení. Telefón pritom rozpozná až 20 scén ako napríklad jedlo, zeleň, príroda, pláž, obloha, atď.

Okrem toho sa umelá inteligencia stará aj o rozpoznávanie nedokonalostí. Upozorní vás na to, keď máte zašpinené sklíčko objektívu alebo keď objekt na fotke žmurkol, prípadne keď je fotografia roztrasená alebo keď ju kazí silné protisvetlo. Tieto informácie sa zobrazia po zhotovení takejto nedokonalej fotografie a upozornenie na displeji vás vyzve k tomu, aby ste zhotovili ďalšiu fotografiu a vyvarovali sa predchádzajúcim chybám. V tomto prípade už AI nefunguje na 100% a niekoľkokrát sa nám stalo, že sme neboli upozornení na očividne zašpinené sklíčko alebo sme telefón oklamali aj v prípadoch, keď mal objekt zavreté oči a nedostali sme nijaké upozornenie. Veľakrát ale technológia fungovala správne, čo vám môže zachrániť niekoľko dôležitých fotografií.

Čo sa týka samotnej kvality záberov, máme dočinenia s jedným z najlepších mobilných fotoaparátov na trhu. Fotografie majú krásne, sýte farby a vynikajúci dynamický rozsah. Sú tiež dostatočne ostré a telefón vynikajúco zvláda nastavenie expozície tak, aby neboli fotky zbytočne presvetlené. Až do úplnej tmy telefón výborne redukuje množstvo digitálneho šumu na fotke, no v najtmavších podmienkach majú niektorí konkurenti na vrch. Počas lepších svetelných podmienok je však Note 9 schopný produkovať extrémne kvalitné snímky, a to všetko v automatickom režime. V prípade potreby tu je aj profesionálny mód, kde si môžete jednotlivé nastavenia upraviť podľa seba.

Vpredu nájdeme tiež už dobre známu 8MP selfie kameru. Tá má svetelnosť f/1.7 a automatické zaostrovanie a stále patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Poteší aj podarený portrétový režim, ktorý je síce iba softvérový, no v dobrom svetle zvládne skutočne slušné rozmazanie pozadia s dobrým rozpoznaním hrán objektu. Veľmi dobrý je aj portrétový režim na hlavnom fotoaparáte, s ktorým sa nám podarilo spraviť niekoľko skutočne podarených záberov.

Kapitolou samou o sebe je video, ktoré je jednoducho vynikajúce. Smartfón zvládne natáčať aj 4K video so 60 FPS, no tu nie je aktívna optická stabilizácia. Ak natáčate video v nižšom rozlíšení, môžete sa tešiť na fantastickú stabilizáciu a extrémne kvalitné video. To je plné detailov, farieb, vynikajúce je aj automatické preostrovanie či vyváženie expozície pri zmenách svetelných podmienok. V tomto smere Samsung potvrdzuje, že patrí medzi absolútnu špičku.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Veľmi známa je aj aplikácia fotoaparátu. Medzi jednotlivými režimami sa tu posúvate potiahnutím horizontálne, pričom všetky základné funkcie máte k dispozícii na obrazovke. Stále tu nájdeme praktické ovládanie priblíženia pomocou posúvania spúšte. Ostatné nastavenia sú uložené samostatne a nič dôležité nám tu nechýbalo. Sme radi, že aplikácia nie je preplácaná zbytočnými ikonkami a vždy vidíte iba tie funkcie, ktoré potrebujete.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Celkovo tak Samsung Galaxy Note 9 patrí k tým najlepším fotomobilom na trhu. Exceluje najmä v konzistentnosti snímok, keď sa nám prakticky ani nepodarilo spraviť fotografiu, s ktorou by sme boli nespokojní. Má zrejme najlepšie video na trhu a hoci v nočných fotografiách možno trošku zaostáva za niektorými konkurentmi, v 95 % prípadoch s ním spravíte fotografiu, ktorá vás doslova očarí. A to sa nedá povedať o každom telefóne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+