MojAndroid

V ďalšom dlhodobom teste sme sa pozreli na smartfón Samsung Galaxy Alpha, ktorý bol vôbec prvým smartfónom juhokórejského výrobcu s novou kovovou konštrukciou. Nejde pritom o žiadny tabletofón, ale skôr o menší smartfón so 4,7-palcovým displejom a hrúbkou len 6,7 mm, čo bolo aj jedným z dôvodom, prečo sa nám Alpha aj po dlhšom používaní naozaj zapáčila. Tento smartfón sme mali možnosť testovať viac ako dva mesiace, a tak vám prinášame naše dlhodobé skúsenosti.

(+) Dizajn – jednoznačným plusom tohto smartfónu je to, ako vyzerá. Vďaka kombinácii plastu, odolného skla Gorilla Glass 4 a hliníkového rámu má Samsung Galaxy Alpha jednoznačne svoj vlastný sexepíl. Vďaka viacerým farebným kombináciám si koncový zákazník môže vybrať skutočne to, čo sa mu páči. My sme testovali zlatú verziu, ktorá vyzerá naozaj skvele.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-16

(+) Konštrukčné spracovanie Samsung si pri návrhu Galaxy Alpha dal skutočne záležať. Nielenže dobre vyzerá, ale jeho konštrukcia je spracovaná na tej najvyššej úrovni. Pri používaní sa vám nestane, že by sa niečo prehýbalo alebo sa ozývali nepríjemné zvuky. Zadný kryt je navyše odoberateľný a pokrytý textúrovaným soft touch materiálom, vďaka čomu sa na ňom nezachytávajú odtlačky prstov a je príjemný na dotyk.

(-) Tlačidlo hlasitosti – Po dlhšom používaní sme si všimli horších reakcií tlačidla pre zvýšenie hlasitosti. To niekedy nemalo vôbec žiadnu odozvu, inokedy zas fungovalo úplne normálne. Toto bola jediná chybička, ktorú sme počas používania na Galaxy Alpha postrehli.

(+) Veľkosť – Samsung Galaxy Alpha sme si po prechode z Xperie Z3 zamilovali aj vďaka jeho veľkosti. Na rozdiel od väčšiny vlajkových lodí, ktorých veľkosť displeja presahuje 5 palcov, má totižto Alpha zobrazovací panel s uhlopriečkou 4,7-palca. Vďaka tomu sa výborne ovláda v jednej ruke, pričom aj uchopenie je vďaka menším rozmerom oveľa istejšie.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-5

(+) Odolnosť – Alpha sa môže pochváliť aj výbornou odolnosťou. Kovový rám zariadenie efektívne chráni pred pádmi, o čom sme sa mohli presvedčiť nejedenkrát. Nie raz sa nám stalo, že nám Alpha spadla na tvrdú podlahu. Našťastie si tieto pády vyžiadali len niekoľko šrámov, ktoré však výrazne nenarušili celkový vzhľad zariadenia. Predná strana s odolným sklom Gorilla Glass 4 nebola počas nášho používania chránená žiadnou fóliou, a tak sa na nej niekoľko škrabančekov objavilo. Len jeden z nich bol viac viditeľný – možno ten, čo vznikol práve pri niektorom z pádov.

(+/-) Snímač odtlačkov – Tento doplnok zariadenia nemožno považovať za jednoznačné plus, no my sme ho používali neustále ako zámok uzamykacej obrazovky aj niektorých aplikácií. Škoda, že Samsung nepoužil riešenie podobné tomu, čo sa nachádza aj v najnovších modeloch Galaxy S6 a S6 Edge. Namiesto priloženia je totižto nutné prstom prejsť po snímači. Takýmto spôsobom však Alpha dokáže pomerne spoľahlivo odtlačok nasnímať, čo ale bude vyžadovať určitý cvik a jeden malý trik. Pri pridávaní odtlačkov prstov do zariadenia sme ten istý prst nasnímali niekoľkokrát, úspešnosť odomknutia odtlačkom sa tak mnohonásobne zvýšila.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-14

(+) Hlasný reproduktor – Samsung Galaxy Alpha má síce len jeden reproduktor, no napriek tomu hrá nadpriemerne hlasno a kvalitne. Aj jeho umiestnenie je výhodou, keďže pri položení na stôl sa nezakryje.

(+) Výkon – Samsung Galaxy Alpha je high-end smartfón a tomu odpovedá aj jeho výkon. Samsung tento smartfón vybavil 8-jadrovým procesorom Exynos, ktorý v Antutu prekonal hranicu 48-tisíc. Všetko teda funguje rýchlo a plynulo aj po nainštalovaní desiatok aplikácií a niekoľkých hier. Zlé slovo nemôžeme povedať ani na nadstavbu TouchWiz, ktorá taktiež fungovala bezproblémovo.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-9

(+)/(-) Fotoaparát – Fotoaparát má rozlíšenie 12 Mpix a počas dobrých svetelných podmienok podáva slušný výkon. Najviac sme fotili v automatickom režime a so zapnutým HDR, ktoré má Samsung vo svojich zariadeniach skutočne veľmi dobre zvládnuté. Horšie na tom bol samozrejme pri fotení v noci, kedy je vyhotovenie snímkov oveľa pomalšie, a navyše na záberoch je už vo výraznejšej miere prítomný aj šum. Nejde tak o najlepší fotoaparát vo svojej triede. Samsung Galaxy Alpha v kvalite fotografií a videa  s prehľadom predbehne napríklad LG G3, Samsung Galaxy Note 4, Lenovo Vibe Z2 Pro, či iné zariadenia. Na druhej strane bude postačovať väčšine používateľov. Horšie je na tom predná kamera, ktorá najmä v noci už nepodáva veľmi dobré výsledky. (niekoľko testovacích fotografií prikladáme nižšie)

(+) Výdrž batérie – V začiatkoch sme sa najviac obávali výdrže batérie. Tá má kapacitu len 1860 mAh, no vzhľadom na menší displej a Samsungom použité úsporné komponenty bezproblémovo vydrží 24 a viac hodín používania. Displej bol pritom vo väčšine prípadov zapnutý minimálne 2-3 hodiny. Internet sme mali zapnutý nonstop a smartfón sme používali na všetko, vrátane telefonovania, SMSkovania, prehliadania webových stránok, počúvania hudby cez Spotify, navigáciu, či e-mailovú komunikáciu. Batéria nás skutočne prekvapila a maximálne nám postačovala. Večer, keď sme telefón dávali na nabíjačku, ešte väčšinou nejaké tie percentá ostávali. Náročnejší používatelia však už budú mať pravdepodobne problém dostať sa na jedno nabitie cez celý deň.

Na Samsung Galaxy Alpha sme počas nášho testovania nedali dopustiť. Stal sa jedným z našich obľúbencov, a to najmä vďaka svojej kompaktnosti, elegantnosti a dobrému hardvérovému základu. Alphu však pravdepodobne nebudú vyhľadávať náročnejší používatelia, ktorým by vstavaná batéria pravdepodobne cez deň nevydržala. Naopak, tento smartfón môžeme odporučiť všetkým ostatným, čo hľadajú elegantné, dobre vyzerajúce a konštrukčné podarené mobilné zariadenie, bez kompromisov vo výkone, či kvalite displeja a fotoaparátu. Samsung Galaxy Alpha sa dá momentálne zakúpiť už od 308 eur.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy Alpha – tak trochu z inej galaxie

Tento článok nájdete v druhom  čísle časopisu Android Magazín.

kup predplatne a vyhraj

Zakúpením predplatného sa zaraďujete aj do súťaže o množstvo zaujímavých vecných cien v Predplatiteľskej súťaži.

24.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+