MojAndroid

Do rúk sa nám dostali dve novinky. Reč je o smartfónoch Samsung Galaxy A53 a iPhone SE (2022). Pôjde o súboj dvojice rivalov z oboch svetov, ktoré komunitu používateľov už prakticky odjakživa rozdeľujú na rozličné skupiny. Poďme si teda povedať, v čom sa tieto telefóny líšia a aké sú ich výhody a nevýhody. Toto je porovnanie Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE 2022.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy A53 sa v 128 GB verzii predáva približne za 430 €. Samsung Galaxy A53 256 GB aktuálne stojí 492 €. Apple iPhone SE (2022) v 64 GB prevedení kúpite za asi 512 € alebo v prípade 128 GB edície za 565 €. Cena sa zvýši na 685 € pre ľudí, ktorí požadujú 256 GB vnútorného ukladacieho priestoru.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE: Konštrukcia a dizajn

Už na prvý pohľad bude každému jasné, ktorý telefón patrí pod akú značku. Najnovší iPhone SE je možné rozpoznať prakticky okamžite, no iba veľmi ťažko rozlúštite, či skutočne ide o verziu z aktuálneho roka. Pokiaľ ide o jeho vzhľad, tak ten určite do roku 2022 nepatrí. Stále sa však nájdu milovníci klasického domovského tlačidla a mohutných rámčekov v okolí obrazovky.

iPhone 13 Pro a iPhone SE (2022)
Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Mne sa tento dizajn popravde páči, ide o niečo zaujímavé a retro, čo sa dneska už samozrejme nevidí. Musím však povedať, že podľa mňa ide o šokujúci krok zo strany Apple, že sa nesnažil tento dizajn nejakým spôsobom modernizovať. Aspoň že je mobil veľmi ľahký a tenký.

Dlho som v ruke nedržal kompaktnejšie zariadenie ako toto. Naopak, Samsung Galaxy A53 poputuje k tým, ktorí hľadajú smartfón strednej triedy s väčšími rozmermi. Rozhodne nie je ani najtenší či najľahší. Zaradil by som ho do priemeru svojej kategórie.

Samsung Galaxy A53:

  • Rozmery: 159.6 x 74.8 x 8.1 milimetrov
  • Hmotnosť: 189 gramov

iPhone SE:

  • Rozmery: 138.4 x 67.3 x 7.3 milimetrov
  • Hmotnosť: 144 gramov

Konštrukčne je na tom podľa môjho názoru lepšie iPhone SE. Má kovové hrany a sklenenú zadnú stranu, zatiaľ čo Samsung Galaxy A53 je celý z plastu. Na zadnej strane sa nachádza hladký polykarbonát, ktorý však bude odolnejší voči nárazom. Taktiež pochybujem, že sa ho podarí jednoducho poškriabať.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik
Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Hrany sú z lesklého plastu a vôbec nepôsobia zle. V ruke však spoznáte, že Samsung oproti iPhonu pôsobí trochu lacnejšie. Iná káva je to však pri pohľade na prednú stranu. Tu Samsung jednoznačne vedie a ponúka tenké rámčeky s drobným “priestrelom” pre predný “selfie” fotoaparát  v prostriedku hornej časti displeja.

Ako som už spomenul, iPhone SE má niečo z pohľadu na prednú stranu do seba, no toto jednoducho do roku 2022 nepatrí. Čelo je extrémne hrubé a má v sebe reproduktor na hovory a predný “selfie” snímač. V dolnej brade sa nachádza klasické domovské tlačidlo v štýle Apple s integrovaným skenerom odtlačkov prstov. Ten je v porovnaní s tým na Samsungu rýchlejší.

Juhokórejský gigant sa totiž rozhodol pre jeho implementáciu priamo pod displej. Ide samozrejme o optický skener, takže rozpoznávanie odtlačku bude trošku pomalšie v porovnaní s kapacitnou čítačkou, ktorá sa nachádza na iPhone SE. Dizajn je vec osobnej preferencie, takže v tomto ohľade nebudem určovať jednoznačného víťaza. Samsung vyzerá modernejšie, ale nič neporazí iPhone v pohodlí držania v jednej ruke a v príjemnosti počas manipulácií.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE: Displej

Máme čo dočinenia s dvomi veľkostnými kategóriami smartfónov. V prípade iPhone SE ide dokonca o jeden z najmenších telefónov, ktorý si môžete kúpiť s aktuálnym hardvérom. Má drobný 4,7-palcový displej s rozlíšením, ktoré je o niečo vyššie, ako HD (750 x 1334 pixelov). Pri tak malej obrazovke to však nebude problém. Panel má 60 Hz, čo je citeľný rozdiel oproti 120 Hz na Samsungu Galaxy A53.

iPhone SE (2022)
iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Apple svoj telefón osadil Retina IPS LCD panelom s maximálnym jasom 625 nitov. Samsung disponuje Super AMOLED displejom s jasom 800 nitov. AMOLED obrazovka Samsungu je podľa mňa kvalitnejšia a krajšia. Má Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov) a je chránená ochranným sklíčkom Corning Gorilla Glass 5.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pokiaľ ide o hustotu pixelov na palec, Samsung dosahuje 405 ppi, zatiaľ čo iPhone približne 326 ppi. Pomer displeja k prednej strane je neporovnateľný, keďže obrazovka pokrýva iba 65,4 percenta prednej strany. Displej Samsungu pokrýva 85,4 %, čo poteší rozhodne viac aspoň tých, ktorí nepovažujú prítomnosť fyzického domovského tlačidla za nutnosť. V kategórii displej jednoznačne vyhráva Samsung Galaxy A53.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE: Výkon a pamäť

Apple vie, ako na optimalizáciu svojho vlastného hardvéru a softvéru. Keďže si viaceré súčiastky tvorí sám rovnako, ako samotný softvér, má plnú kontrolu prakticky nad všetkým. Nasadenie najnovšieho mobilného čipsetu Apple A15 Bionic je esom v rukáve. V tak malom tele sa dočkáte rovnakej sily, ako v sérii iPhone 13.

Porovnávať hrubý výkon Samsungu Galaxy A53 a iPhone SE je tvrdým rozhodnutím, pretože Samsung je osadený čipsetom strednej triedy Exynos 1280, zatiaľ čo iPhone má aktuálne najvýkonnejší procesor. Nižšie na obrázkoch môžete vidieť výsledky testov v benchmarkových aplikáciách. Vyskúšal som porovnávať hrubý výkon v AnTuTu Benchmark a v Geekbench 5.

Pozn: AnTuTu: Skóre na Androide sa nedá porovnávať s tým na iOS

Exynos 1280 si vyrába Samsung sám, no výkon ani z ďaleka nie je na takej úrovni, ako je tomu v prípade Apple. V praxi je rozdiel veľmi badateľný. Aj napriek nižším číslam v benchmarkoch sa Samsung Galaxy A53 počas používania držal dobre, avšak Android konkurencia je rýchlejšia. Badateľné sú nedokonalosti v animáciách, no to je pri smartfónoch strednej triedy pomerne bežnou záležitosťou.

Multitasking na Samsungu ma však celkom sklamal a na otváranie aplikácií som musel pri otvorených viacerých aplikáciách súčasne nejakú tú dobu čakať. Nie je to ale žiadna katastrofa. S týmto na iPhone rozhodne mať problémy nebudete. Operačný systém iOS priam letel a nečakal som absolútne na nič. S tak skvelým výkonom je pritom možné rátať aj po mesiacoch alebo dokonca aj rokoch každodenného používania.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pamäťové hodnoty sa medzi porovnávanými zariadeniami odlišujú. Samsung Galaxy A53 je možné zakúpiť vo verziách so 6 až 8 GB RAM a 128 až 256 GB interného ukladacieho priestoru na používateľské dáta. Apple iPhone SE sa uskromní so 4 GB operačnej pamäte. Pre používateľa je potom nachystaných 64, 128, respektíve 256 GB vnútornej pamäte.

Musím však na záver dodať, že si nie som istý, či potenciál tak vysokého výkonu, ako iPhone SE má, na tak malom displeji aj reálne využijete. Je však samozrejme dobré, že existuje telefón s vlajkovými parametrami a tak malými rozmermi. Možno práve iPhone SE je to, na čo poniektorí čakali. Víťazom kategórie výkon je iPhone SE. Na záver dodávam video, ktoré vám lepšie ukáže rozdiely vo výkone a v rýchlosti skenerov odtlačkov prstov.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE: Výdrž batérie

Kapacita batérie v Samsungu Galaxy A53 činí 5 000 mAh. Podporuje maximálny nabíjací výkon 25 W cez konektor typu USB-C. Konkurenčný iPhone SE má maličký akumulátor s kapacitou 2 018 mAh a podporuje najvyšší nabíjací výkon 20 W. Nabíja sa samozrejme prostredníctvom Lightning portu. Batériu je možné nabiť aj bezdrôtovo pomocou maximálne 7,5 W bezdrôtovej Qi nabíjačky. Ani jeden telefón v balení nemá nabíjací adaptér, takže som nedokázal otestovať, aké sú rýchlosti nabíjania v praxi.

Kapacita batérie v Samsungu je približne 2,5-násobkom tej v iPhone, no aj napriek tomu novinka od Apple vydrží na jedno nabitie raz toľko, čo Samsung. Telefóny od tohto amerického giganta majú totižto skvelú optimalizáciu a v tomto prípade aj maličký displej, ktorý nie je tak energetický náročný. Nesmiem zabudnúť ani na extrémne pokročilý 5 nm čipset Apple A15 Bionic, ktorý výborne narába s energiou.

iPhone SE (2022) výdrž batérie
iPhone SE (2022) výdrž batérie | Zdroj: Tomáš Kanálik

V priemere sa so Samsungom Galaxy A53 dostanete na 3 hodiny a 15 minút so zapnutým displejom, pričom iPhone dosahuje až 6 hodín, čo je skutočne úctyhodné. Tak skvelý výsledok nás v redakcii priam šokoval a ani moji kolegovia týmto výsledkom nechceli uveriť. Veľmi zamrzí, že Samsung z obrovskej, 5 000 mAh batérie nevytiahne toľko, čo iPhone z “drobného” 2 018 mAh akumulátora.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung pritom nasadil tiež 5 nm procesor, no určiť presnú príčinu, prečo je výdrž slabšia, nedokážem. Zrejme veľa robí aj veľký Full HD+ displej s obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz. Test výdrže samozrejme pozostával z takmer zhodného každodenného používania a z nejakých tých testov, bez ktorých by nebolo možné napísať porovnanie. Snažil som sa nerobiť nejaké rozdiely, ktoré by mohli výdrž týchto telefónov navzájom ovplyvniť. Asi ste už pochopili, že kategóriu výdrž batérie teda vyhráva iPhone SE.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE: Fotoaparáty

Začal by som papierovými špecifikáciami jednotlivých snímačov. Na zadnej strane Samsungu Galaxy A53 sa nachádzajú hneď štyri snímače. Ten primárny má 64 MP, svetelnosť f/1.8 a optickú stabilizáciu obrazu, čo sa tak často v strednej triede nevidí. Sekunduje mu 12 MP f/2.2 ultra širokouhlý senzor. Toto kvarteto uzatvára dvojica 5 MP fotoaparátov s clonou f/2.4. Slúžia na zmeranie hĺbky ostrosti, respektíve na vytváranie makro záberov. Vpredu sa nachádza 32 MP f/2.2 “selfie” fotoaparát.

Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022)
Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

A čo taký iPhone SE? Ten má vzadu len jeden 12 MP f/1.8 fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu. Výbava je teda menej všestranná a nudná. Vpredu sa nachádza 7 MP fotoaparát so svetelnosťou f/2.2. Osobne preferujem fotografie zo Samsungu, ktoré majú podstatne lepší dynamický rozsah. Nehovoriac o tom, že celá zostava fotoaparátov je omnoho všestrannejšia.

Prinášame vám zopár ukážkových fotografií a testovacie video. O víťazovi tejto kategórie nakoniec rozhodnete vy v slepom fototeste, na ktorom už pracujeme. Nájdete ho v blízkej budúcnosti na našom webe a po zverejnení pridáme odkaz aj do tohto článku. Čo sa týka videa, v tom je iPhone jednoznačne elitou a Samsung prakticky nemá šancu, no opäť musím dodať, že vzhľadom na svoju triedu určite obstojí. Samsung zvládne nahrávať buď to 4K pri 30 fps alebo vo Full HD pri 60 fps. Zvolil som možnosť ukázať vám práve druhú spomínanú možnosť. Konkurent od Apple samozrejme zvládne 4K pri 60 fps.

Ukážkové fotografie:

Ukážkové videá:

Záverečné zhodnotenie: Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022)

Výber pre jeden z porovnávaných telefónov môže byť pre väčšinu veľmi jednoduchý. Buď preferujete Android alebo iOS. Ak vám však na operačnom systéme veľmi nezáleží a myslíte si, že si dokážete zvyknúť aj na jedno aj na druhé, finálne rozhodnutie môže byť vskutku náročné. Samsung Galaxy A53 ponúka novodobý dizajn s krásnym veľkým AMOLED displejom s vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz.

iPhone 13 Pro a iPhone SE (2022)
Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ide však o Android smartfón, ktorý sa radí do strednej triedy a vyznačuje sa ako jej výhodami, tak aj jej nevýhodami. Máme čo dočinenia s plastovou konštrukciou a ďalšími znakmi “lacnejšieho” vyhotovenia. Myslím tým napríklad vibrácie, ktoré sú v porovnaní s iPhonom veľmi zlé. Prémiový pocit z telefónu však v prípade iPhonu SE narušujú na dnešné pomery extrémne veľké plochy v okolí displeja.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ide hlavne o čelo a bradu, v ktorej sa nachádza klasické domovské tlačidlo s integrovaným skenerom odtlačkov prstov (Touch ID). Ak si však odmyslím veľmi zastaralý dizajn, používateľ sa dočká veľmi kompaktného telefónu so 750p obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 60 Hz, iba jedným, avšak veľmi schopným fotoaparátom na zadnej strane a s nekompromisným výkonom, ktorý zahanbí aj aktuálne vlajkové lode s Androidom. Dokonca ponúkne aj lepšiu výdrž batérie.

iPhone SE (2022)
iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak by bolo rozhodnutie na mne a mojou hlavnou požiadavkou by bol výkon a kompaktnosť, šiel by som do iPhonu. Verím však, že ten mnohým vyhovovať nebude aj napriek tomu, že je omnoho rýchlejší a nesklame ani svojou výdržou. To, či vám vysoký výkon bude stáť za obetu niektorých vecí je už len a len na vašom zvážení.

V tom druhom prípade by ste mohli byť spokojní so Samsungom Galaxy A53, ktorý občas viditeľne nezvláda prácu s viacerými aplikáciami a vybíja sa oproti druhému porovnávanému telefónu rýchlejšie. Fotí však na svoju triedu celkom slušne a jeho výbava fotoaparátov je omnoho všestrannejšia. V nahrávaní videa však iPhone neporazí azda žiaden Android konkurent. Nesklame ani pekný displej, ktorý naozaj patrí k tým podarenejším.

Samsung Galaxy A53 iPhone SE (2022)
Displej 6,5 palcov, Super AMOLED, Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov), 405 pixelov na palec, 120 Hz, 800 nitov 4,7 palcov, Retina IPS LCD, HD+ rozlíšenie (750 x 1334 pixelov), 326 pixelov na palec, 60 Hz, 625 nitov
Procesor Exynos 1280, 5 nm Apple A15 Bionic
Operačná pamäť 6 – 8 GB 4 GB
Interný ukladací priestor 128 – 256 GB 64 – 128 – 256 GB
Fotoaparáty Primárny 64 MP, f/1.8, OIS

Ultra širokouhlý 12 MP, f/2.2, 123-stupňový uhol záberu

Makro 5 MP, f/2.4

Hĺbkový snímač 5 MP, f/2.4

Predný “selfie” 32 MP, f/2.2

Primárny 12 MP, f/1.8, OIS

Predný “selfie” 7 MP, f/2.2

Batéria 5 000 mAh, 25 W 2 018 mAh, 20 W
Rozmery 159,6 x 74,8 x 8,1 milimetrov 138,4 x 67,3 x 7,3 milimetrov
Hmotnosť 189 gramov 144 gramov
Cena 430 € 512 €

Pre ktorý z porovnávaných smartfónov by ste sa rozhodli vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Za požičanie Apple iPhone SE ďakujeme Telekomu.

Náš tip
Slepý FOTOTEST: Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro | VYHODNOTENIE

23.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+