MojAndroid

Spoločnosť Samsung predstavila svoje tabletofóny Galaxy Note 5 a Galaxy S6 edge+ ešte koncom leta a zdalo sa, že do Vianoc sa úplne odmlčí. Takmer to tak aj bolo, no začiatkom decembra boli predstavené nové modely radu Galaxy A. Ten si naposledy získal fanúšikov vďaka pekne spracovaným smartfónom nižšej kategórie, vďaka čomu si prémiový dizajn mohli užiť aj takí zákazníci, ktorí netúžili po vlajkových lodiach. Tento rok ale používatelia takmer nemajú na výber – nový Samsung Galaxy A5 a aj ostatné modely ponúkajú taký elegantný dizajn, že ich od vlajkových lodí takmer nerozoznáte.

Balenie – provizórny štandard

Celkovú prezentáciu nového smartfónu od spoločnosti Samsung zhodnotiť nevieme, pretože nám bol doručený iba v provizórnej bielej krabičke, ktorá určite nebude telefón sprevádzať na pultoch obchodov. Vo vnútri sme ale našli zrejme všetko to, čo tu nájdu aj budúci majitelia telefónu. Samotné zariadenie je doplnené o napájací adaptér s vástupom 2A a technológiou rýchleho nabíjania, USB kábel, nástroj pre výber zásuvky na SIM kartu a pamäťovú kartu, štuplíkové slúchadlá a niekoľko gumených nástavcov pre ne. Celkovo tak ide o úplne štandardnú výbavu, no sme radi, že nič zo stanoveného štandardu tu nechýba.

Konštrukcia – skutočné Déjà vu

Je skvelé vidieť, ako sa Samsung správa k zákazníkom, ktorí nemajú chuť investovať 600 a viac EUR do vlajkovej lode. Aj pre zákazníkov hľadajúcich dostupnejšie riešenie sú teraz k dispozícii modely z radu Galaxy A, ktoré ale ponúkajú takmer rovnaký užívateľský zážitok. Všetko to začína práve pri konštrukčnom spracovaní, ktoré je v prípade modelu Samsung Galaxy A5 jednoducho skvelé. Podobnosť s vlajkovou loďou Galaxy S6 je ale naozaj očividná.

Samsung Galaxy A5

Či už na prvý pohľad, alebo po prvom uchopení do ruky, novinka sa naozaj nápadne podobá na svojho staršieho brata. To ale nie je vôbec na škodu – veď Galaxy S6 je jedným z najkrajšie vyzerajúcich Android telefónov v histórii. To isté môžeme povedať aj o Galaxy A5. Ladné krivky, konštrukcia zo skla a kovu a zmysel pre detail vytvárajú skutočne skvelé zariadenie a ak by ste nevedeli o opaku, určite by ste si mysleli, že ide o vlajkovú loď.

Samsung Galaxy A5-9

Vzhľad a dizajn ale nie sú všetko, no Galaxy A5 má dizajn dobre zvládnutý aj po funkčnej stránke. S rozmermi 144,8 x 71 x 7,3 mm a hmotnosťou 155 gramov ide o priemerne veľké zariadenie, ktoré je ale skôr vysoké ako široké, a tak pomerne dobre padne do ruky. Prednej strane dominuje 5,2-palcový displej, ktorý je pokrytý odolným sklom Gorilla Glass 4. To v elegantnom 2.5D zakryvení prechádza do kovových hrán tela telefónu, čo je jeden z našich najobľúbenejších prvkov tohto zariadenia.

Pod displejom nájdeme veľké hardvérové tlačidlo Domov so zabudovaným skenerom odtlačkov prstov a na stranách sa nachádzajú klasické kapacitné tlačidlá pre Multitasking a Späť. Nad displejom nájdeme reproduktor pre volania, prednú kameru a potrebné senzory. Z nejakých nepochopiteľných dôvodov tu chýba LED dióda, čo nás mierne zaskočilo, no pri ostatných skvelo vyriešených prvkoch zariadenia sme ochotní tento nedostatok odpustiť.

Ako sme už spomínali, hrany zariadenia sú tvorené kovovým rámom. Ten mal v našom prípade elegantnú zlatú farbu, ktorá výborne dopĺňala čiernu prednú stranu. Napravo nájdeme tlačidlo napájania a nenápadnú štrbinu pre otvorenie zásuvky so SIM kartami a pamäťovou kartou. Naľavo nájdeme dve tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a kým hore sa nachádza iba štrbinka mikrofónu, na spodnej strane nájdeme 3,5-milimetrový vstup pre slúchadlá, microUSB vstup a aj štrbinu reproduktoru pre multimédiá.

To necháva veľa priestoru na zadnú stranu, kde okrem mierne vystúpenej šošovky fotoaparátu nájdeme iba prisvetľovaciu LED diódu a nenápadné logo spoločnosti. Aj zadná strana je pokrytá odolným sklom so zaoblením 2.5D, vďaka čomu sa telefón ani nezarezáva do dlane a vyzerá skutočne pekne. Je otázne, koľko toho vydrží zariadenie s takouto porciou skla. Gorilla Glass 4 je síce odolný panel, no výrazne nešetrné zaobchádzanie môže spôsobiť praskliny a roztrieštenie. Chápeme ale snahu výrobcu priniesť čo najkrajší dizajn a oceňujeme to – Samsung Galaxy A5 je skutočné pohladenie pre oko.

Skener odtlačkov – chýba vyššia spoľahlivosť

V snahe neodkloniť sa od súčasného trendu ponúka novinka od Samsungu štandardný skener odtlačkov prstov v hardvérovom tlačidle Domov. Táto funkcia zrejme nebude chýbať už pri žiadnom novom modeli strednej a vyššej triedy a nechýba ani tu. Manipulácia so skenerom je veľmi jednoduchá, a to aj vďaka zrozumiteľnej a intuitívnej aplikácii, ktorá vás prevedie nastavením skenera. Po pridaní odtlačku môžete odblokovať zariadenie priložením prsta, no musíte mať aj záložné heslo. To je trochu problematické, pretože softvérové obmedzenie si kladie príliš veľa podmienok pre to, ako by heslo malo vyzerať. Možno tak budete nútení vymyslieť si nové heslo, ktoré inde nepoužívate a ak sa naozaj dostanete do situácie, že čítačka váš odtlačok niekoľkokrát po sebe nerozozná, budete si musieť na toto nové heslo spomenúť.

Samsung Galaxy A5-2

Žiaľ, počas nášho testovania sme sa dostali presne do takejto situácie. Poslednou záchranou je odblokovanie zadaním údajov k vášmu Google účtu, no ak aktuálne nemáte prístup k internetu, máte smolu. V našom prípade sme si na heslo nakoniec spomenuli, no nebolo by na škodu, keby softvér znížil nároky a obmedzenia pre heslo. Kým jedno z našich navrhovaných hesiel sa zdalo telefónu príliš jednoduché, ďalšie bolo príliš dlhé.

Čo sa samotného skeneru odtlačkov týka, trochu nás mrzí nižšia presnosť. Tá sa neprejavuje pri kolmom priložení prsta na skener, no takáto manipulácia nie je vo väčšine prípadov pohodlná a ani intuitívna. Oveľa častejšie prikladáme na skener palec tej ruky, v ktorej držíme telefón a tým pádom ho prikladáme pozdĺžne po dlhšej strane tlačidla Domov. Tu sa z času na čas objavili zaváhania pri odblokovaní a aj keď celkovo si myslíme, že spoľahlivosť skeneru bola na úrovni 90 %, dnes to už nestačí a problémy pri každom desiatom odblokovaní zariadenia sú jednoducho príliš časté. Ak ale skener odtlačok rozpozná, odblokovanie je takmer okamžité, čo výrazne vylepšuje zážitok z používania telefónu.

Displej – najväčší tromf

Ako pri väčšine zariadení, aj v tomto prípade tvorí displej veľkú časť celkového používateľského zážitku. Dobrou správou je, že tento používateľský zážitok nie je displejom pokazený, ale práve naopak, výrazne vylepšený.

Samsung Galaxy A5-3

5,2-palcový panel vyrobený Super AMOLED technológiou ponúka rozlíšenie 1080 x 1920 pixelov. Ide tak o približne taký panel, aký bol ešte donedávna používaný na vlajkových lodiach Samsungu. Rozlíšenie je dostatočne jemné a po všetkých ostatných stránkach môže displej konkurovať aj tým najlepším na trhu. Krásne sýte farby, vynikajúce pozorovacie uhly a vysoký maximálny a skutočne nízky minimálny jas sú už tradičnou doménou najnovších displejov od Samsungu. Je skvelé, že aj do telefónov nižšieho radu výrobca umiestnil skutočne fantastické panely, ktoré vynikajúco dopĺňajú celkový efekt zariadenia.

Displej na telefóne ale zaujme aj vonkajším spracovaním. Odolné sklo Gorilla Glass 4 prehádza v elegantnom zahnutí do kovového rámu. Iba niekoľko milimetrov hrubý rámik je jeden z najtenších, s akými sme sa v tejto triede zariadení stretli a v niektorých prípadoch (napr. čítanie v posteli) je až príliš tenký a môže sa stať, že displej rozpozná dotyky, ktoré ste nevykonali úmyselne. Po dizajnovej stránke je displej spracovaný tak dobre, ako aj samotná kvalitatívna stránka panelu.

Výkon a pamäť – nič nechýba

Samsung Galaxy A5 funguje s 8-jadrovým procesorom, ktorý má pôvod priamo v dielni výrobcu. Sekunduje mu 2 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte, pričom tú je možné rozšíriť o ďalších 128 GB prostredníctvom microSD pamäťovej karty. Vďaka tomu by sa dalo povedať, že novinka má dokonca náskok pred vlajkovými loďami spoločnosti, ktoré microSD slot ani neponúkajú.

Po výkonnostnej stránke tiež nejde o žiadne béčko. Skóre v benchmarkoch síce nie je na úrovni vlajkových lodí, no pri bežnom používaní rozdiely ani nespozorujete. Plynulé prechody, rýchle spúšťanie aplikácií a dynamické prepínanie medzi nimi sú základné vlastnosti, ktorými telefón disponuje. Nestretli sme sa ani so žiadnymi sekaniami či inými zaváhaniami, ktoré boli niekedy spájané so systémom TouchWiz od Samsungu. Všetko fungovalo plynulo a bez problémov.

Hoci telefón nie je primárne určený pre náročných používateľov, hranie moderných hier mu nebude robiť problém. To isté platí aj o náročnejších aplikáciách či práci s objemnými multimediálnymi súbormi. Počas nášho testovania si Galaxy A5 poradil so skutočne všetkým, čo sme od neho požadovali.

Systém – TouchWiz v plnej zbroji

Ako už býva dobrým zvykom, výrobca vo svojom systéme veľa nemenil a to, čo nájdeme v poslednej generácii vlajkových lodí, sa vo veľkej miere prenieslo aj na nový model. Android 5.1.1 Lollipop je doplnený o tradičnú nadstavbu TouchWiz, ktorá je lepšia ako kedykoľvek pred tým.

Po prvom odblokovaní ale zbadáte takmer rovnakú grafiku a efekty, ktoré Samsung mení skutočne pomaly. Je pravda, že v posledných rokoch sa výrobca polepšil a nenájdeme tu také množstvo zbytočných funkcií, ako v predchádzajúcich generáciách, no stále má ešte veľký kus cesty pred sebou. Nám sa najviac osvedčil obchod s témami, ktorý je jeden z najlepších na trhu a umožní vám zmeniť grafiku skutočne veľkého množstva prvkov systému. Po aplikovaní témy čistého Androidu sa systém zmení takmer na nepoznanie, no stále môžete využívať všetky softvérové vychytávky, ktoré TouchWiz ponúka.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 3 Samsung Galaxy A5 Screenshot 4 Samsung Galaxy A5 Screenshot 5

Prepracovaná lišta s upozorneniami je samozrejmosťou a nechýba ani domovská obrazovka Briefing s informáciami z celého sveta. Nastavenia systému sú pomerne odlišné od poňatia iných výrobcov a usporiadanie jednotlivých možností nie je také, na aké sme zvyknutí, no šikovná možnosť vyhľadávania a priradenia obľúbených nastavení na začiatok zoznamu tento problém skvelo rieši.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 2 Samsung Galaxy A5 Screenshot 1 Samsung Galaxy A5 Screenshot 6

Nechýba ani prepracované menu s aplikáciami, kde je možné vytvárať si priečinky, čo je naša obľúbená funkcia systému. Takto jednoducho si môžete roztriediť aplikácie a postarať sa o to, aby ste mali poriadok aj na domovských obrazovkách.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 9 Samsung Galaxy A5 Screenshot 10 Samsung Galaxy A5 Screenshot 11

Samsung sa polepšil aj v ďalšom smere, a tým je obmedzenia množstva predinštalovaných aplikácií. Okrem štandardných nástrojov a titulov, ako napríklad Galéria, Počasie či poznámky, nechýbajú najznámejšie aplikácie výrobcu – Plánovač S, S Health, S Voice a možnosť stiahnuť si ďalšie tituly cez obchod Galaxy Apps. Samozrejmosťou je kompletný balík aplikácií od Google a jediné skutočne extra aplikácie nájdete v priečinku Microsoft. Okrem kancelárskeho balíka Office sa tu nachádza aj predinštalovaný titul OneDrive, ktorý vám síce môže prekážať, no zároveň v sebe ukrýva pekný bonus v podobe 100 GB voľného úložného miesta.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 25 Samsung Galaxy A5 Screenshot 24 Samsung Galaxy A5 Screenshot 17

Jednoducho povedané, TouchWiz je lepší ako kedykoľvek pred tým, no rozdiely oproti poslednej generácii vlajkových lodí by ste hľadali márne. Prejavia sa iba v niektorých exkluzívnych funkciách, ktoré tu chýbajú alebo nemajú hardvérovú podporu, no pokiaľ o nich neviete, ani vám nebudú chýbať. Telefón ponúka dobre vybavený systém, ktorý neurazí a nezahltí vás takým množstvom funkcií ako v minulosti. Stále je ale priestor na zlepšenie, no je skvelé vidieť, že Samsung je na správnej ceste.

Multimédiá – poteší aj náročných

Hoci Samsung Galaxy A5 nie je primárne multimediálnym telefónom, vo výbave mu nechýba nič, čo by vám bránilo naplno ho využívať ako dokonalé multimediálne zariadenie. Základom je fantastický displej, ktorému prakticky nič nechýba a ktorý vás poteší pri pozeraní videí, filmov, ale aj pri práci s dokumentmi či inými multimediálnymi súbormi.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 12 Samsung Galaxy A5 Screenshot 14 Samsung Galaxy A5 Screenshot 16

Zabudovaný reproduktor možno nie je najlepší vo svojej kategórii, no určite ani najhorší. Je prekvapivo hlasný a až po takmer najvyššie hlasitosti ponúka aj pomerne dobrú reprodukciu zvuku. Nebude to stačiť na časté prehrávanie hudby, no na prehrávanie videí či dokonca aj kratších seriálov bude slúžiť určite veľmi dobre.

Po softvérovej stránke tu nájdeme základnú výbavu Samsungu, ktorá pozostáva z Galérie, aplikácie na prehrávanie videí, hudby a FM rádia. Predinštalovaný balík aplikácií Office si zasa poradí s inými multimédiami, a tak môžete ihneď po vybalení telefónu zo škatule naplno využívať všetky jeho funkcie.

Konektivita – bez kompromisov

V súčasnej dobe sa už žiaden smartfón nezaobíde bez poriadnej porcie možností pripojenia sa k rôznym sieťam a Samsung Galaxy A5 nie je výnimkou. Samozrejmosťou je pripojenie k Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.1 a nechýba ani NFC. K mobilnému internetu sa pripojíte rýchlymi LTE sieťami kategórie 6, takže maximálne potenciálne rýchlosti sú na úrovni až 300 Mbps pri sťahovaní a 50 Mbps pri uploadovaní.

Samsung Galaxy A5-6

Samsung Galaxy A5 sa predáva vo viacerých konfiguráciách, no my sme mali k dispozícii model s pripojením LTE a s možnosťou použitia jednej SIM karty. V takomto zložení sme pri používaní telefónu nemali absolútne žiadne problémy. Výrobca dal prednosť nanoSIM slotu, a tak ak prechádzate zo staršieho zariadenia, možno bude nevyhnutná návšteva operátora.

Počas používania sme so stabilitou či intenzitou pripojenia nemali absolútne žiadne problémy, a to aj napriek použitým materiálom, ktoré v minulosti často spôsobovali nestabilné či slabé pripojenie. Mobilný signál bol minimálne na úrovni ostatných telefónov, ktoré sme v poslednej dobe testovali a nespozorovali sme ani žiadne problémy pri Wi-Fi pripojení. Hlasové telefonáty boli čisté a jasné, čo je niečo, čo by malo byť pri nových smartfónoch v súčasnosti samozrejmosťou. Celkovo tak Samsung Galaxy A5 po stránke pripojenia určite nesklame.

Fotoaparát – výrazné zlepšenie

Ak by sme nový Samsung Galaxy A5 porovnali s modelom z minulého roku, skonštatovali by sme zlepšenia prakticky v každom smere. Výrobca použil slušný 13 MP snímač s clonou f/1.9 a optickou stabilizáciou obrazu, ktorá chýba aj mnohým oveľa drahším telefónom. Video je síce možné natáčať iba v rozlíšení 1080p, no to bude ešte niekoľko rokov pre väčšinu používateľov maximálne rozlíšenie, ktoré si budú môcť na bežných zariadeniach prehrať. Poteší aj 5 MP predný fotoaparát s clonou f/1.9, no zázraky od neho nečakajte a aj tu platí, že pre pekné selfie fotografie budete potrebovať dobré svetlo.

Čo sa týka snímok z hlavného fotoaparátu, boli sme celkom milo prekvapení. Počas dňa a pri dobrom osvetlení sa fotografie vyznačovali veľmi peknými a sýtymi farbami, ktoré sú pri smartfónoch od Samsungu už tradičné. Nie každého môžu takéto fotografie nadchnúť, no úroveň korekcie oproti prirodzeným farbám nie je vôbec drastická a výsledný efekt skôr vylepšujú ako kazia. Okrem toho sme boli spokojní aj s úrovňou detailov a veľmi slušným HDR režimom, ktorý nie je príliš agresívny a výsledné fotografie v náročných svetelných podmienkach upravil presne tak, ako by sme očakávali.

Samsung Galaxy A5 Foto 16
Fotografia bez HDR
Samsung Galaxy A5 Foto 17
Fotografia s HDR

Video na tom tiež nie je vôbec zle a pri rozlíšení 1920 x 1080 pixelov pôsobí tiež veľmi pekne. Samozrejme, dynamický rozsah neohúri, no to je problém pri drvivej väčšine smartfónov súčasnosti. Optická stabilizácia obrazu sa ale postará o korigovanie otrasov spôsobených nestabilným držaním smartfónu, čo môže celkový efekt výrazne vylepšiť.

Aplikácia fotoaparátu tiež prešla v posledných rokoch zmenami a dnes je na prvý pohľad jednoduchá a intuitívna. Pod povrchom sa ale ukrýva slušné množstvo nastavení a možností. Nájdeme tu niekoľko predinštalovaných režimov fotografovania, pričom ďalšie je možné stiahnuť z obchodu. Možno práve v aplikácii fotoaparátu nenájdete všetky pokročilé možnosti, ktoré sú súčasťou vlajkových lodí Samsungu, no napriek tomu vám bude na bežné fotografovanie slúžiť dobre a spoľahlivo.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 15

Celkovo je tak fotoaparát na veľmi dobrej úrovni. Možno najväčším problémom sú fotografie za zlého osvetlenia, keď sa objaví množstvo šumu či neostrých záberov. Tu telefón zaostáva za niektorými konkurentmi, no vo väčšine ostatných prípadov telefón minimálne naplní očakávania aj náročnejších používateľov.

Batéria – celý deň a aj čosi navyše

Samsung použil v modeli Samsung Galaxy A5 batériu s kapacitou 2900 mAh. Keďže nejde o najväčšie zariadenie a ani hardvérové komponenty nepatria medzi najnáročnejšie, očakávali sme nadpriemerne dobrú výdrž batérie. Aj sa nám to splnilo a na jedno nabitie sme s telefónom bez problémov zvládli 1,5 – 2 dni aktívnej výdrže, čím sa nemôže pochváliť ani niekoľko väčších a starších súrodencov tohto šikovného zariadenia.

Samsung Galaxy A5 Screenshot 18 Samsung Galaxy A5 Screenshot 19

Veľmi dobre si telefón počínal najmä pri dlhodobejšej práci, keď sme v priebehu jedného dňa mohli mať displej zapnutý aj 4-5 hodín a neobávali sme sa toho, že by sme bez pripojenia do elektriny nevydržali až do večera. Horšie je už na tom telefón s výdržou v režime stand-by, kde sa vybíja dosť rýchlo, no špeciálne šetriace režimy môžu tento problém odstrániť. My sme ich ale počas testovania ignorovali, pretože aj bez nich bola výdrž dostatočne dobrá a zároveň lepšia ako pri mnohých ďalších zariadeniach.

V jednom konkrétnom prípade sme s telefónom vydržali celé dva dni fungovania, pričom displej bol zapnutý 3 hodiny a 30 minút. Počas tejto doby sme telefón zväčša využívali na prácu so sociálnymi sieťami a jednoduchými aplikáciami. Počas celej doby sme si nechali synchronizovať dva Gmail účty a niekoľko účtov sociálnych sietí. Telefón sme nijako nešetrili a veľa sme fotografovali a vykonávali aj ďalšie náročnejšie úlohy. Okrem toho sme vykonali niekoľko telefonátov. Po celý čas bol jas telefónu nastavený na automatiku a neustále sme boli pripojení k Wi-Fi alebo mobilnému internetu. Telefón nám ale aj po tejto dobe ukazoval 25 % zostávajúcej energie, takže sa skutočne nemáme na čo sťažovať a sme radi, že Samsungu sa podarilo aj do takto tenkého tela osadiť skutočne kvalitnú batériu s dobrou výdržou.

Záver

Nový Samsung Galaxy A5 je skutočne veľmi atraktívne zariadenie a jeho dizajn je zároveň jeho najväčšou prednosťou. Je skvelé vidieť, že výrobca si dal záležať aj na zariadení strednej triedy a skutočne dotiahol konštrukciu zariadenia do absolútnych detailov. Novinka od Samsungu ale nesklame ani v ďalších aspektoch – dobrý fotoaparát, kvalitný displej, výborná výdrž batérie a osvedčený systém sú hlavné prvky moderného smartfónu, ktoré rozhodujú o jeho úspechu. Samozrejme, prospieva aj značka známeho výrobcu a podobnosť s jednou z najúspešnejších vlajkových lodí minulého roku. Najväčší problém? Cena. Za 400 EUR je totiž dnes možné kúpiť skutočné vlajkové lode od iných výrobcov, no ak niekto naozaj potrebuje alebo chce zariadenie značky Samsung a netúži po tom najlepšom modeli, Galaxy A5 určite naplní očakávania.

Plusy

+ Nádherný dizajn

+ Kvalitný displej

+ Dobrá výdrž batérie

+ Skvelé fotografie cez deň

Mínusy

– Cena

– Nočné fotografie

22.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+