MojAndroid

Vlajkové smartfóny spoločnosti Samsung už dlhé roky využívajú čipsety Qualcomm Snapdragon a Samsung Exynos. Portál Fonearena však prišiel s informáciou, že budúcoročné modely by mohli používať aj čipsety čínskej spoločnosti MediaTek.

MediaTek ovládol trh čipov

Ešte pred nejakou dobou boli najlepšími čipsetmi, čo sa týka Android zariadenia, tie od Qualcommu, Samsungu a Huawei. Doba sa však zmenila, Huawei kvôli americkým sankciám výrobu čipsetov ukončil a do popredia sa dostal čínsky Mediatek. Táto spoločnosť bola pritom roky považovaná za tretie husle na trhu čipov.

Samsung Galaxy S22+ farby prisposobenie
Samsung Galaxy S22+ využíva na slovenskom trhu čipset Exynos 2200 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Momentálne je najväčším výrobcom čipov na svete a jej top čipset Dimensity 9000 sa v benchmarkoch nielen doťahuje na špičku, ale dokonca je v niektorých oblastiach lepší.  Aj to je dôvod, prečo Samsung zvažuje nasadenie čipsetov MediaTeku v budúcoročných vlajkových modeloch. Druhým by mohla byť ich cena.

Čipset od MediaTeku sa možno objaví v Samsungu Galaxy S23 na ázijskom trhu

Správy o tejto možnosti pochádzajú priamo z Južnej Kóreí. Síce nie je priamo spomenutý Dimensity 9000, ale je to logické. Pokiaľ teda Mediatek nestihne dotvtedy vydať lepší čipset. Riešenie od MediaTeku by sa totiž malo objaviť v chystaných modeloch Samsung Galaxy S23 a Galaxy S22 FE, ktoré uvidíme až budúci rok.

Navyše nedôjde k plnej výmene Snapdragonu alebo Exynosu na všetkých trhoch. Samsung podľa všetkého plánuje uviesť tieto vlajkové modely s čipsetmi Dimensity len na ázijských troch, pričom by sa malo jednať o polovicu dodaných smartfónov. Dôvodom tohto kroku by mohla byť aj situácia na trhu s nedostatkom polovodičových súčiastok.

Náš tip
Čo týždeň dal: Prehľad najdôležitejších technologických noviniek (14/2022)

 

10.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+