MojAndroid

Priemyselná špionáž je veľmi skutočná vec a Samsung o nej vie svoje. Už neraz sa do médií dostali prípady, kedy nejaký zamestnanec vynášal dôverné tajomstvá o výrobných postupoch hardvéru. Tieto tajomstvá si firmy strážia ako oko v hlave. No aby aj nie, keď vďaka ním majú konkurenčné výhody.

Najčastejšie k tomu prispievajú zamestnanci, ktorí môžu byť najslabším článkom vo firme. Konkurencia sa ich môže pokúsiť podplatiť alebo zlákať, aby prezradili to, čo vedia o výrobných postupoch. Samsung si je toho vedomý a je schopný zájsť až neuveriteľne ďaleko, aby tomu predišiel.

Samsung
Zdroj: Samsung.com

História je plná prípadov vynášania informácií

Už v roku 2012 sme písali o tom, že niekoľko zamestnancov Samsungu bolo zatknutých kvôli tomu, že vynášali podrobnosti o výrobe AMOLED displejov. Sammobile spomína, že v 2016 bol zase zatknutý vysokopostavený človek, ktorý sa snažil Číňanom predať informácie o výrobe 10 a 14 nm čipov. V auguste 2020 sa zopakovala vyššie spomínaná situácia a opäť sa niekto pokúsil Číne predať informácie o výrobe OLED panelov.

Práve spomínané OLED displeje sú oblasť, kde Samsung vyhráva nad konkurenciou. Táto oblasť je preto aj najzaujímavejšia pre konkurenciu, menovite pre čínskych výrobcov. Tí by sa tak mohli presadiť na trhu a dobehnúť náskok, ktorý má Samsung.

 

V súčasnosti prebieha súd týkajúci sa práve toho posledného prípadu – úniku informácií o výrobe OLED panelov. Zo súdneho spisu je zrejmé, ako ďaleko je Samsung ochotný zájsť. Pomáha mu pri tom miestna vláda, ktorá označila OLED panely ako “národnú kľúčovú technológiu”. Platí na nich teda podobný stupeň ochrany, ako na prísne tajné dokumenty štátu.

Preto podľa spisu prebehlo tesne pred zatknutím zamestnancov tajné vyšetrovanie Národnou spravodajskou službou. To je najvyššia spravodajská služba Južnej Kórei. Ďalej je podľa spisu zrejmé, že Samsung blokuje audio a video snímače telefónov zamestnancov pri vstupe do laboratórií a tovární. Dokonca aj papier v tlačiarni obsahuje kovovú fóliu. Tá slúži na odhalenie zamestnanca, ktorý sa pokúsi takýto papier vyniesť von z budovy. Ak tak učinia, rozozvučí sa alarm.

Súboj o zamestnancov Samsungu

Čomu však Samsung nezabráni, je samovoľný odchod zamestnancov za prácou inam. V Južnej Kórei zamestnancom niečo také žiadne nariadenie nezakazuje. Pokojne by tak mohli ísť pracovať aj k Číňanom, čoho sú si Číňania viac než vedomí.

Tí umiestňujú svoje ponuky aj na pracovné portály v Južnej Kórei a spomínajú tam “priaznivé zaobchádzanie” s pracovníkmi, ktorí pracovali v Samsungu alebo LG. Ponúkajú im aj vyššie platy a výhody, aby boli ochotní zmeniť pracovné miesto. Vraj takto získalo BOE až 50 bývalých pracovníkov Samsungu. BOE dodáva OLED panely pre Apple, rovnako ako aj Samsung.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na tých, ktorí sa rozhodnú prestúpiť do nejakej čínskej spoločnosti, sa v Južnej Kórei pozerajú inak. Bývali zamestnanci si zmenia meno, aby neboli vystopovateľní bývalými zamestnávateľmi alebo autoritami Južnej Kórei. Ak sa musia vrátiť domov, preferujú radšej cestu cez Hong Kong alebo Šanghaj.

Je to hra na mačku a myš, ktorú Samsung musí hrať proti svojim konkurentom, ktorí sa mu snažia ublížiť. Samsung sa preto nikdy neprestane brániť – nemá ani na výber pokiaľ chce prežiť.

Náš tip
Samsung Galaxy F62 oficiálne: 7000 mAh batéria a procesor z Galaxy Note 10
16.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+