MojAndroid

Ako asi viete, pri používaní smartfónov musíte byť ostražití. Pravidelne informujeme a upozorňujeme na škodlivé aplikácie, SMS správy alebo e-maily, ktoré vás môžu vystaviť riziku. Avšak útočníci dokážu k Android zariadeniam získať prístup aj inak, prostredníctvom bezpečnostných problémov priamo v systéme. Presne takýto problém teraz zasiahol používateľov modelov od juhokórejského výrobcu Samsung. Portál Android Authority varuje, že zariadenia ohrozuje vážna bezpečnostná chyba, ktorá hackerom umožňuje prevziať kontrolu nad smartfónom.

Zraniteľnosť odhalila bezpečnostná firma Kryptowire pomocou vlastného nástroju Mobile Application Security Testing. Ohrozuje modely, ktoré bežia na systémoch Android 9 až 12. Útočníci vďaka nej môžu zo zariadenia telefonovať, inštalovať a odinštalovať aplikácie, inštalovať neoverené certifikáty, spúšťať aplikácie na pozadí či dokonca obnoviť továrenské nastavenia.

Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Problém na zariadeniach spôsobila aplikácia Telefón a jej údajný „nezabezpečený komponent“. Ak by išlo o inú aplikáciu, možno by používateľom nehrozili žiadne vážne problémy. Táto však disponuje privilégiami, vďaka ktorým útočníci dokážu získať prístup širokému spektru funkcií.

„Máte niekedy pocit, že niekto cudzí má prístup k vášmu telefónu? Bohužiaľ, tentokrát to tak naozaj môže byť. Mobilné aplikácie sa stávajú veľkou súčasťou našich osobných aj profesionálnych životov, kvôli čomu sa stávajú atraktívnejšie pre zlých aktérov,“ komentuje situáciu Alex Lisle, technický riaditeľ spoločnosti Kryptowire.

Samsung problém odstránil prostredníctvom bezpečnostnej aktualizácie

Prítomnosť zraniteľnosti bola zistená v novembri 2021 a odstránená bola vo februári 2022 prostredníctvom aktualizácie. Tu sa v praxi ukázalo, na čo sú bezpečnostné záplaty vlastne dobré a prečo je veľmi dôležité smartfón pravidelne aktualizovať. To samozrejme neplatí len na modely z dielne Samsungu, ale problém môže ohroziť akékoľvek Android zariadenie.

Náš tip
Dostane váš Samsung aktualizáciu na Android 13? Ak máte jeden z týchto modelov, tak nie

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+