MojAndroid

Spoločnosť Samsung Electronics uvedie aplikáciu „Relúmino“, ktorá slúži ako zraková pomôcka pre osoby so zrakovým postihnutím. „Relúmino“ funguje v spojení s okuliarmi Gear VR a pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím lepšie vidieť. Používatelia smartfónov modelov Galaxy S7, S7 Edge, S8, S8+ a Note8  si budú môcť aplikáciu „Relúmĭno“ stiahnuť zdarma v obchode Oculus vo verzii podporujúcej angličtinu a kórejčinu. Aplikácia „Relúmino“ nie je určená užívateľom s úplnou stratou zraku.

„Relúmĭno zmení život 240 miliónom osôb žijúcim po celom svete so zrakovým postihnutím a sľubujeme poskytovať pevnú a nepretržitú podporu,“ uviedol Jaiil Lee, viceprezident a riaditeľ Centra pre kreativitu a inovácie spoločnosti Samsung Electronics.

Ako aplikácia Relúmino funguje?

Aplikácia, ktorá slúži ako zraková pomôcka spracováva obraz zachytávaný zadným objektívom smartfónu takým spôsobom, aby bol prístupný osobám so zrakovým postihnutím. Medzi hlavné funkcie programu patrí okrem iného funkcia pre zväčšenie či zmenšenie obrazu, zvýraznenie obrysov, nastavenie farebného kontrastu a jasu, zobrazenie v inverzných farbách či použitie farebných filtrov. Výsledným efektom týchto funkcií je, že „Relúmino“ umožňuje ľuďom so zrakovým postihnutím vidieť jasnejší obraz, čo im napomáha pri čítaní kníh či prezeraní predmetov.

Osobám s výpadkom zorného poľa alebo tunelovým videním, čo je strata periférneho videnia so zachovaním videnia v strede zorného poľa, pomáha „Relúmino“ zobrazením častí obrazu, ktoré užívateľ nevidí, v časti zorného poľa, kde je zrak zachovaný. Praktické použitie aplikácie spočíva v tom, že si užívateľ pri prvom použití nastaví veľkosť časti zorného poľa postihnutého stratou videnia alebo stratou periférneho videnia. Aplikácia následne automaticky zobrazí tú časť obrazu, ktorú by užívateľ nevidel, v oblasti „tunelového“ videnia alebo v časti zorného poľa, kde je zrak zachovaný, takže užívatelia môžu vidieť predmety lepšie. Na rozdiel od iných zrakových pomôcok podobnej kvality, ktorých cena často dosahuje tisíce dolárov, môžu užívatelia aplikácie „Relúmino“ teraz využívať výhody podobných funkcií za omnoho dostupnejšiu cenu.

Za Relúminom stojí C-Lab. Chcel pomáhať pomocou VR

Na začiatku tohto roka sa aplikácii „Relúmino“ dostalo veľkej pozornosti na barcelonskom veľtrhu Mobile World Congress, najväčšieho svetového veľtrhu zameraného na mobilné technológie. Na tejto akcii sa s pozitívnym ohlasom stretol C-Lab, vedecký inkubátor spoločnosti Samsung, ktorý tu predstavil technológiu vyvinutú so zámerom pomáhať ľuďom s fyzickým postihnutím, nielen vytvárať zisk vývojom konvenčných zariadení určených pre VR.

Relúmino bol pôvodne projekt, na ktorého vývoj sa v máji minulého roku zameral C-Lab a ktorý mal umožniť ľuďom so zrakovým postihnutím, aby sa mohli venovať každodenným činnostiam ako je sledovanie televízie alebo čítanie kníh rovnako, ako to robia ľudia bez zdravotného postihnutia. Projektový tím nazval vyvíjanú aplikáciu „Relúmino“, čo v latinčine znamená „znovu rozsvietiť“, pretože chcel ľuďom so zrakovým postihnutím umožniť, aby sa mohli tešiť z každodenných činností, ktoré väčšina ľudí zvyčajne považuje za samozrejmé.

Projekt Relúmino bude pokračovať a zameria sa na ďalšie riešenia

Napriek tomu, že projekty prebiehajúce v rámci inkubátora C-Lab trvajú väčšinou len jeden rok, projekt Relúmino bude pokračovať a zameria sa na riešenie ďalších zadaní. Plánuje sa vývoj výrobkov podobných okuliarom, ktoré by ľuďom so zrakovým postihnutím umožnili používať v každodennom živote zrakové pomôcky bez toho, aby to priťahovalo nechcenú pozornosť ostatných ľudí. Projektový tým bude okrem toho pribežne riešiť prípadné pripomienky k nedávno vydanej verzii aplikácie, ktoré získa v rámci spätnej väzby od užívateľov.

Program C-Lab bol spustený v decembri roku 2012. Jeho cieľom je podporiť novo vznikajúce projekty a rozvíjať medzi zamestnancami spoločnosti Samsung podnikovú kultúru postavenú na tvorivom prístupe a inovatívnych nápadoch. V rámci programu sú okrem IT projektov týkajúcich sa internetu vecí (IoT), nositeľnej elektroniky či virtuálnej reality podporované aj spoločensky prospešné projekty ako „Relúmino“.

Zdroj: Tlačová správa

13.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+